فهرست
معرفی ورزشگاه‌های پنج‌ستاره دنیا(1)/ میلینیوم کاردیفِ ولز
معرفی ورزشگاه‌های پنج‌ستاره دنیا(1)/ میلینیوم کاردیفِ ولز

معرفی ورزشگاه‌های پنج‌ستاره دنیا(1)/ میلینیوم کاردیفِ ولز

آی اسپورت- ورزشگاه ملینیوم کاردیف، در روزهای برگزاری مسابقه های فینال جام حذفی و جام اتحادیه انگلیس موردتوجه اهالی فوتبال قرار گرفت. ولزی ها در سال‌های بازسازی ومبلی؛ 6 دیدار فینال جام حذفی انگلیس را در بهترین ورزشگاه کشورشان میزبانی کردند. این روزها؛ رقابت های جام جهانی راگبی در این ورزشگاه برگزار می شود. استادیومی که تکنولوژی سقف‌اش، سقفِ آرزوهای اهالی فوتبال در کشورهای مختلف است.

 
افتتاح
اولین ایده‌ها برای ساخت ورزشگاه ملینیوم، در سال1995 طراحی شدند. 4 سال طول کشید تا کار ساخت این ورزشگاه به پایان برسد و همانطور که ولزی‌ها در نظر داشتند، ملینیوم با ظرفیت بیشتر و امکانات به روز تر؛ جای استادیوم ملی این کشور را برای برگزاری بازی‌های تیم‌های ملی فوتبال و راگبی بگیرد. اولین بازی ملینیوم تنها در حضور 29هزار هوادار برگزار شد.
 
هزینه‌ها
استادیومی که توسط راد شیرد و گروهش طراحی شده بود، در مجموع 121 میلیون پوند هزینه برداشت. هزینه‌ای که به نسبت مبالغ هزینه شده برای استادیوم های چندستاره دیگر دنیا، آنقدر زیاد به نظر نمی رسید. 46 میلیون پوند از این هزینه توسط سرمایه گذارهای خصوصی و بخشی دیگر از آن با پیش فروش و یا قرض دادن بخشی از صندلی های ورزشگاه به مردم ولز تامین شد.
 استادیومِ چهاردهم
ملینیوم با ظرفیت 74500 نفر، چهاردهمین استادیوم بزرگ قاره اروپا به شمار می رود. بالاتر از استادیوم هایی مثل المپیکوی رم و یا المپیااشتایدون مونیخ. این ورزشگاه همچنین بعد از وبملی، توییکنهایم و اولدترافورد، چهارمین ورزشگاه بزرگ بریتیانیا لقب گرفته است. در روزهای خاص، تعدادی صندلی ویژه به این ورزشگاه اضافه می شود.
 دومین استادیوم بزرگ با سقف متحرک
سقف متحرک ملینیوم که باز و بسته شدنش تنها 20 دقیقه طول می کشد، یکی از مهم ترین ویژگی های این استادیوم است. در روزهای ساخت ورزشگاه، آمستردام آره نا تنها استادیوم تنها با سقف متحرک بود اما حالا در اروپا 17 ورزشگاه چنین سقفی دارند. ملینیوم بعد از وبملی 90 هزار نفری، به لحاظ ظرفیت دومین ورزشگاه بزرگ اروپا با سقف متحرک محسوب می شود.
  
امکانات
124 اتاق برای استراحت و ریلکسیشن، 7 لابی ویژه، 22 بار، 7 رستوران، 17 مرکز کمک های اولیه و 12 پله برقی، تنها بخشی از امکانات ورزشگاه زیبای ولز هستند. ورزشگاه بزرگی که که در 5 خیابان مختلف کاردیف دیده می شوند و چند ساختمان مهم اداری نیز در آن قرار گرفته اند.
 
ابعداد زمین
120 در 79 متر. در مقایسه با استادیوم های فوتبال، ملینیوم ابعاد به مراتب بزرگ تری دارد. حتی بزرگ تر از نیوکمپ و ومبلی. در واقع برزگترین ابعاد استاندارد فوتبال برای این استادیوم در نظر گرفته شده تا دیدارهای راگبی نیز بدون مشکل در آن برگزار شوند.
 اولین بازی فوتبال
ملینیوم اولین بار در سال 2000 میزبان یکی از بازی های تیم ملی فوتبال ولز شد و از همان روز به بعد به عنوان زمین خانگی مورد استفاده این تیم قرار گرفت. ولز در آن مسابقه در حضور 66 هزار هوادار به مصاف فنلاند رفت و به تساوی دست پیدا کرد. این رکورد استقبال از یک مسابقه ورزشی در تاریخ ولز بود. رکوردی که البته بعدها در همین استادیوم شکسته شد.

 

ورزش‌های دیگر
علاوه بر فوتبال و راگبی، ورزش‌های دیگر نیز در این استادیوم برگزار شده اند. ملینیوم میزبان 3 رقابت فراموش نشدنی بوکس بوده است. مسابقه هایی که در سه سال مختلف؛ قهرمان سنگین وزن کشور را تعیین کرده اند. بخشی از مسابقه های گرندپریکس سرعت بریتانیا نیز در این ورزشگاه شکل می گیرند. 
کنسرت؛ فیلم
سکانس‌های داخلی استادیوم ومبلی در فیلم «28 هفته دیرتر» در حقیقت در ملینیوم تصویربرداری شده اند. این ورزشگاه در تعداد دیگری از فیلم ها و سریال ها و برنامه های مستند نیز به عنوان لوکیشن مورد استفاده قرار گرفته است. تا به امروز نزدیک به 90 کنسرت موسیقی مختلف نیز در این ورزشگاه برگزار شده است. این اواخر بیانسه، کریس اگیولرا، ریحانا و وان دایرکشن در این استادیوم کنسرت داشته اند.


 
 
حمل و نقل
ایستگاه مرکزی اتوبوسِ کاردیف، در فاصله ای کوتاه با استادیوم قرار دارد. فاصله ای که می توان آن را با یک پیاده روی 5 دقیقه ای پشت سر گذاشت. در روز بازی های بزرگ، اتوبوس های بیشتری در ایستگاه مرکزی کاردیف به تماشاگران سرویس می دهند.
 
 
  کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-12-05 18:25:57
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر