فهرست
نگاهی به پنالتی‌زن‌های پرسپولیس؛ نمره قبولی برای جادوگر
نگاهی به پنالتی‌زن‌های پرسپولیس؛ نمره قبولی برای جادوگر

نگاهی به پنالتی‌زن‌های پرسپولیس؛ نمره قبولی برای جادوگر

آی اسپورت - پرسپولیس در بازی با نفت یک بار دیگر از پنالتی خراب کردن ضربه خورد. اولین بار که پرسپولیس دچار بحران پنالتی خراب کردن شد به ابتدای لیگ هشتم بر می گردد، زمانیکه مثل همین الان به نظر می رسید قرمزها در داوری هایشان متضرر شده اند و چند پنالتی برایشان گرفته نشده است. همان موقع بود که سعید آذری مدیرعامل ذوب آهن روی خط نود آمد و عنوان کرد از کجا معلوم این پنالتی ها گل می شد؟
اتفاقا چنین اتفاقی رخ داد و در ادامه فصل پرسپولیسی ها چند پنالتی شان را خراب کردند.با این وجود در شش فصل اخیر پرسپولیسی ها که کلا سابقه خوبی در پنالتی زدن ندارند و دو فینال جام حذفی را هم در پنالتی باخته اند در ضربات پنالتی حتی بسیار بدتر از گذشته کار کرده اند.
در شش فصل اخیر قرمزها تنها نیمی از پنالتی هایشان را گل کرده اند؛ آماری فاجعه بار. پرسپولیسی ها با احتساب پنالتی از دست رفته طارمی در بازی با نفت تهران در شش دوره لیگ ۱۷ پنالتی از دست دادند حال به این تعداد پنالتی هایی که در جام حذفی خراب شده را هم اگر اضافه کنیم مشخص می شود پنالتی پاشنه آشیل قرمزها در دهه اخیر بوده است.
کابوس پنالتی
در این سالها بازیکنان بزرگی برای پرسپولیس از دست داده اند از مهدی مهدوی کیا گرفته که هر بازی پنالتی زد خراب کرد تا پنالتی های هدر رفته در داربی.در مجموع پرسپولیسی خیلی خاطرات خوبی از ضربات پنالتی ندارد. از باخت در دو فینال جام حذفی گرفته تا از دست دادن پنالتی در داربی. مهرزاد معدنچی، مهدی شیری و محمد نوری بازیکنانی بودند که داربی برای پرسپولیس پنالتی خراب کردند.
 
نگاهی به آمار پنالتی های پرسپولیسی در فصول اخیر
 
لیگ


تعداد پنالتی


پنالتی گل شده


پنالتی هدررفته


درصد موفقیت


تعداد پنالتی زن
دهم


۴


۲


۲


۵۰


۴
یازدهم


۱۲


۷


۵


۵۸


۶
دوازدهم


۵


۲


۳


۴۰


۴
سیزدهم


۴


۳


۱


۷۵


۳
چهاردهم


۷


۵


۲


۷۱


۶
پانزدهم


۶


۲


۴

۳۳

۴
مجموع


۳۸


۲۱


۱۷


۵۵

۲۷ 
در چند فصل اخیر تنها در لیگ های سیزدهم و چهاردهم پرسپولیسی ها در گل کردن پنالتی بد نبودند و به لطف پنالتی های محمد عباس زاده و چند بازیکن دیگر هشت پنالتی شان را گل کردند. از نظر تعداد پنالتی هم فصل یازدهم بهترین فصل قرمزها بوده است. درست است که در این فصل این تیم چند پنالتی از جمله پنالتی در داربی را از دست داد اما به لطف پنالتی های خوب علی کریمی ۷ بار پنالتی هایش گل شد.
 آمار مثبت کریمی، نوری و زارع
یکی از مشکلات پرسپولیس در سالهای اخیر این بوده است که پنالتی زن ثابتی نداشته است. آمار نشان می دهد که تنها در لیگ یازدهم قرمزها از بابت پنالتی خیال شان راحت بوده. علی کریمی ۶ پنالتی از ۷ پنالتی اش را گل کرد. ضمن اینکه در لیگ قهرمانان آسیا هم پنالتی زن قهاری برای تیمش بود.
در همان فصل در بازی هایی که کریمی غیبت داشت یا پشت ضربه نمی رفت کار برای پرسپولیس با مشکل روبرو شد . مثل هدر دادن پنالتی در داربی و یا پنالتی که مهدی مهدوی کیا در انزلی خراب کرد. البته خود کریمی هم یک بار پنالتی اش گل نشد اما اگر تعداد پنالتی هایی که او در لیگ و آسیا برای تیمش گل زد را محاسبه کرد در کل آمارش بسیار خوب بود و با پنالتی زنهای مطمئن برابری می کرد.
در فصل گذشته هم با تبدیل شدن محمد نوری به پنالتی زن اول تیم قرمزها از بابت پنالتی نگرانی در لیگ و آسیا نداشتند و دوباره این فصل با نداشتن یک پنالتی زن قابل اعتماد شرایطشان در این زمینه بحرانی شده است.
محمد عباس زاده و مازیار زارع هم در لیگ برای پرسپولیس خوب پنالتی زده اند هر چند که هر دو بازیکن سابقه پنالتی خراب کردن در جام حذفی را دارند و نباید برایشان آمار صددرصدی در نظر گرفت.
آمار پنالتی زنهای پرسپولیس در لیگ در شش دوره اخیر به این شرح بوده است.
 
پنالتی زن


تعداد پنالتی


پنالتی گل شده


پنالتی هدر رفته
علی کریمی


۶


۵


۱
مازیار زارع


۳


۳


-
محمد عباس زاده


۳


۳


-
محمد نوری


۳


۲


۱
مهدی طارمی


۳


۱


۲
رضا حقیقی


۲


۱


۱
محمدرضا خلعتبری


۲


۲


-
حسین ماهینی


۲


۱


۱
مهدی مهدوی کیا


۲


-


۲
مهرداد اولادی


۱


-


۱
مایکل اومانیا


۱


-


۱
مهرداد پولادی


۱


-


۱
تادئو


۱


۱


-
تیاگو


۱


-


۱
رضا نوروزی


۱


۱


-
بنگستون


۱


۱


-
رامین رضائیان


۱


-


۱
امید عالیشاه


۱


-


۱
امیرحسین فشنگچی


۱


-


۱
گابریل


۱


-


۱
هادی نوروزی


۱


-


۱
  همانطور که گفته شد این آمار متعلق به لیگ برتر است. پرسپولیس در این سالها در جریان بازیهای جام حذفی هم صاحب پنالتی شده است ( به غیر از پنالتی های آخر بازی) که در آن بخش هم آمارش چندان تعریفی نبوده و بازیکنانی مثل عباس زاده و زارع پنالتی هایشان را خراب کرده اند.البته طارمی پنالتی اش در جام حذفی را گل کرد.

منبع: وبسایت برنامه 90
     
آی اسپورت
2015-12-06 12:01:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر