فهرست
خط قرمزِ شیخ احمد؛ رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌ماند؟
خط قرمزِ شیخ احمد؛ رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌ماند؟

خط قرمزِ شیخ احمد؛ رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌ماند؟

آی اسپورت - چه کسی است که از اختلاف علی کفاشیان و محمود گودرزی بی‌خبر باشد؟ کفاشیانی که ریاست مهم‌ترین فدراسیون کشور را به عهده دارد و این مسئله باعث شده حساسیت‌های زیادی هم روی او وجود داشته باشد. این حساسیت‌ها به صورت ناخودآگاه از سوی وزیر ورزش‌وجوانان هم صورت گرفته و در نهایت باعث شد نفر اول ورزش مخالف نفر اول فوتبال شود.
با نگاهی گذرا به اختلاف کفاشیان و گودرزی، حالا به بحث انتخابات فوتبال می‌رسیم. انتخاباتی که اسفندماه سال ۹۴ برگزار می‌شود و از مدت‌ها پیش حرف و حدیث زیادی در این خصوص مطرح شده است. اینکه کفاشیان می‌ماند، علیرضا اسدی، گزینه وزارت ورزش‌وجوانان، رئیس خواهد شد، علیرضا اسلامیان برای ریاست در فوتبال نایب رئیس کفاشیان شده است، محمد دادکان قصد بازگشت دارد و هزار شایعه و حرف و حدیث دیگر؛ حرف و حدیث‌هایی که شاید صحبت‌های قرص علی کفاشیان بتواند به آنها پایان بدهد.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص حضورش در انتخابات فدراسیون فوتبال و اینکه آیا رئیس خواهد ماند یا نه،گفت: «آسیایی‌ها علاقه دارند که من همچنان باشم، چون در سطح قاره فعالیت‌های زیادی داریم، اما مهم این است که مجمع فدراسیون فوتبال ما را بخواهد. این مهم است که ما را در ایران قبول داشته باشند و رأی بدهند که باید ببینیم در انتخابات این اتفاق رخ خواهد داد یا نه».
کفاشیان حمایت آسیایی‌ها را پشت خود دارد. شاید گفته شود حمایت بین‌المللی چه ارتباطی به انتخابات داخلی فدراسیون فوتبال دارد و در مجمع این فوتبالی‌ها هستند که در انتخاب رئیس فدراسیون تأثیرگذازند. در مجمع هم مشخصاً اعضا به دو دسته و در خوش بینانه‌ترین حالت به سه دسته تقسیم می‌شوند. آنهایی که ریاست هیئت‌های فوتبال را به عهده دارند و گفته می‌شود اکثراً حامی کفاشیان هستند؛‌ آنهایی که تمایل‌هایی به وزارت ورزش دارند و مشخصاً از گزینه وزیر حمایت خواهند کرد و آنهایی که رأیی مستقل دارند. اینکه در چنین شرایطی چه کسی پیروز انتخابات فدراسیون اول کشور خواهد شد، سؤالی بی‌جواب است، اما شاید با نگاهی به حمایت بین‌المللی از کفاشیان و شاید فشاری که به وزیر ورزش وارد شود، آرا به سمت رئیس فعلی بازگردد.
شیخ احمد آل فهد الصباح، رئیس شورای المپیک آسیا اردیبهشت‌ماه سال جاری به ایران آمد. وی در دیداری که پنجشنبه، ۳۱ اردیبهشت با محمود گودرزی داشت در خصوص برخی مسائل ورزش ایران و آسیا صحبت کرد، اما یک صحبت مهم بین شیخ احمد و گودرزی رد و بدل شد. صحبتی که شاید مواضع وزیری که همیشه منتقد فوتبال بود را تغییر داد: «علی کفاشیان خط قرمز ماست». رئیس شورای المپیک آسیا که نفوذ زیادی در AFC و فیفا دارد، در دیدار با وزیر ورزش ایران از حمایت قاطعش از رئیس فدراسیون فوتبال گفت و خواستار این شد که گودرزی کاری به کفاشیان نداشته باشد.
حالا باید دید محمود گودرزی با تمام انتقادهایی که نسبت به عملکرد ۸ ساله کفاشیان در فوتبال داشت، با این فشار بین‌المللی به حامی رئیس فدراسیون تبدیل خواهد شد یا اینکه گزینه‌ای را با حمایتی قاطع راهی انتخابات خواهد کرد. با توجه به شرایطی که کفاشیان در فوتبال آسیا دارد و یکی از نایب رئیس‌های AFC محسوب می‌شود، بعید نیست که وزیر ورزش و جوانان هم تغییر موضع داده و به حمایت از کفاشیان بپردازد؛ کفاشیانی که شاید به زودی سمتی مهم هم در کنفدراسیون فوتبال آسیا بگیرد و این موضوع هم بی‌ارتباط با حمایت‌های بین‌المللی نیست.
در انتخابات فیفا اتفاقات عجیبی رخ داده است. سپ بلاتر به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، پس از انتخاب دوباره‌اش به عنوان رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، استعفا کرد. پس از این استعفا قرار شد انتخابات جدیدی در اسفندماه سال جاری برگزار شود و کاندیداها نیز در این انتخابات ثبت نام کردند. میشل پلاتینی، شاهزاده علی بن حسین اردنی و شیخ سلمان جزو نفراتی هستند که شانس زیادی برای کسب کرسی پراهمیت فیفا داشتند. با توجه به حمایت آسیایی‌ها و اروپایی‌ها از پلاتینی، رئیس یوفا شانس زیادی برای ریاست در فیفا داشت، اما فسادهای مالی این گزینه را از بین کاندیداها حذف کرد و این موضوع نیز قطعی است. حالا گزینه‌ای که آسیایی‌ها پیش‌رو دارند، شیخ سلمان است. رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا ارتباط خوبی هم با شیخ احمد دارد و گفته می‌شود رئیس آینده فیفا خواهد شد؛ چرا که حمایت‌های رئیس شورای المپیک آسیا از یکی از گزینه‌ها، بیشترین تأثیر را در آرا خواهد داشت.
با توجه به اتفاقاتی که پیش‌بینی می‌شود در انتخابات فیفا رقم بخورد، شانس شیخ سلمان برای ریاست فیفا افزایش خواهد یافت. در این صورت رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز تغییر خواهد کرد و گزینه دیگری جای شیخ سلمان را می‌گیرد. در این زمینه نیز گفته می‌شود کفاشیان در صورت تغییرات در AFC با حمایت شیخ احمد به نفر دوم فوتبال آسیا تبدیل خواهد شد و به طور قطع در صورت رقم خوردن این اتفاق، اتفاقات مهمی هم در فوتبال کشور رقم خواهد خورد. حالا باید دید در چنین شرایطی، گودرزی و اعضای مجمع فدراسیون فوتبال حامی کفاشیان خواهند بود، از گزینه دیگری حمایت می‌کنند یا منتظر انتخابات فیفا و اتفاقات بعد از آن می‌شوند. کفاشیانی که گفته منعی برای حضور در انتخابات ندارد.

منبع: تسنیم
     
آی اسپورت
2015-12-06 12:34:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر