فهرست
آمار و ارقام شهادت می‌دهند؛ پرسپولیس قهرمان نمی‌شود
آمار و ارقام شهادت می‌دهند؛ پرسپولیس قهرمان نمی‌شود

آمار و ارقام شهادت می‌دهند؛ پرسپولیس قهرمان نمی‌شود

آی اسپورت- با وجود شروع بد پرسپولیس در این فصل و هفت امتیاز عقب‌ماندگی نسبت به صدر جدول، مربی و بازیکنان این تیم هنوز به قهرمانی امیدوارند. برانکو می‌گوید هفت امتیاز اختلاف زیادی نیست و در هفته‌های باقیمانده قابل جبران خواهد بود. او به سیر صعودی پرسپولیس دل بسته که در هفته‌های اخیر روند امتیازگیری‌اش نسبت به هفته‌های نخست رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. ولی آیا همین میزان از تحول برای رسیدن به صدر جدول کافی است؟ آمار می‌گوید نه.
پرسپولیسِ برانکو در 7 بازی اول 7 امتیاز گرفت. یعنی میانگین یک امتیاز در هر بازی. در ادامه اما تیم متحول شد و در 6 بازی بعدی 12 امتیاز جمع‌آوری کرد. یعنی دقیقا دو امتیاز در هر بازی. میانگینِ دو امتیاز در هر بازی چنان که سابقه و آمار نشان می‌دهد میانگین لازم –و کافی- برای قهرمانی در لیگ برتر ایران است. قهرمان‌های گذشته لیگ برتر دقیقا همین مقدار امتیاز گرفته‌اند. حالا یکی دو درصد کمتر یا بیشتر. همین الان به صدر جدول لیگ نگاه کنید. دو استقلالِ صدرنشین، از 13 بازی 26 امتیاز گرفته‌اند. دقیقا دو امتیاز از هر بازی.
پرسپولیس در حال حاضر دارد به اندازه قهرمان‌ها امتیاز می‌گیرد. حتی توقف مقابل نفت تهران هم پرسپولیس را از میانگینِ قهرمانانه‌اش پایین‌تر نیاورد. اما پرسپولیس باید فکری هم برای جبران عقب‌ماندگی ابتدای فصلش بکند. این تیم اگر به همین روند ادامه بدهد تا پایان فصل هم به صدرنشین‌ها نمی‌رسد. صدرنشین‌هایی که دارند به همین اندازه امتیاز می‌گیرند، و البته به اندازه عقب‌ماندگیِ بزرگ پرسپولیس در ابتدای فصل، از این تیم پیش هستند.
برای قهرمان شدن پرسپولیس، یا باید رقبای صدر جدولی با یک افت شدید روبه‌رو شوند و لااقل برای چند هفته مثل پرسپولیسِ هفته‌های اول (مثل ته جدولی‌ها) امتیاز بگیرند؛ و یا پرسپولیس برای چند هفته فراتر از قهرمان‌ها ظاهر شود و بیش از دو امتیاز در هر بازی بگیرد. گزینه اول که غیرممکن است. شاید از میان استقلال‌ها و ذوب‌آهن و غیره، یکی دو تیم با افت شدید روبه‌رو شوند ولی افت همگی آنها با هم، غیرممکن است. پس پرسپولیس باید به گزینه دوم فکر کند. به کسب حداقل 2.5 امتیاز در هر بازی. یعنی تقریبا میانگین امتیازاتی که بارسلونا در لالیگا کسب می‌کند.
پرسپولیس باید برای هفته‌های متمادی، لااقل به اندازه نیمی از نیم‌فصل دوم، به اندازه بارسا در لالیگا، و کمی کمتر از بایرن‌مونیخ در بوندس‌لیگا امتیاز جمع کند. وگرنه افول چشمگیر صدرنشین‌ها، اتفاقی نیست که بتوان روی آن حساب کرد. حتی اگر دو استقلال هم کوتاه بیایند، یک تیم در میان بالانشین‌ها هست که بعید است کوتاه بیاید. از ذوب‌آهن صحبت می‌کنیم. تیمی که تنها نقطه‌ضعفش یعنی عدم گلزنی در خانه را هم طی دو بازی اخیر خانگی برطرف کرده و با قدرت به پیش می‌تازد.
پرسپولیس اگر همین پرسپولیس باشد تا پایان فصل از رتبه سوم بالاتر نخواهد رفت. قهرمانی این تیم فقط در گروی گلزن شدن مهاجمانِ گل‌نزن، و امتیازگیری در حد لالیگا است! اتفاقی که با شرایط موجود بعید به نظر می‌رسد، خیلی بعید.


بهروز مسائلی/ آی‌اسپورت
  ۸  
آی اسپورت
2015-12-07 12:49:21
نظر دهید

۸ نظر
-
دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۰۵
نه پس میخواستی قهرمانم بشه..‌با این تیمه دره پیت...خخخخخ
sina
دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۲۵
Baz in esteghlali matlab nevesht. Badjuri a perspolis mitarsin chon miduni perspolis sarvareteo ghahreman khahad shod.
-
دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۳۹
پرسپولیس کلی بازی تو تهران داشت که ازشون استفاده نکرد. این تیم مدتهاست از تهران خارج نشده. تقریبا به تمام تیمهای رده بالای حدول باخته یا مساوی کرده و تو نیم فصل دوم هم شرایط بدتر میشه
پویا
دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۴:۲۳
تحلیل کاملا اشتباهی کردید. بالاخره هر تیمی در طول فصل دوران افتی خواهد داشت. حالا شاید همزمان همه تیم ها نه. اما در چند هفته اخیر پرسپولیس پله پله بالا اومده. کافیه پرسپولیس امتیاز بازی های روبرو با تیم های بالای جدولی رو بگیره و اونا هم در مقابل هم امتیاز بدن. به طور مثال بازیشون مساوی بشه. این ایده آل ترین حالته.
-
دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۴:۴۷
آفرین. حالا هی برانکو و بنگر و منگر بیان بگن ما قهرمانی میشیم
سیروان
دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۴:۵۶
آقای پویا؛ بله هر تیمی افت خواهد داشت. ولی نه دیگه در این حد!! مثلا ذوب آهن ممکنه یهو پنج شیش هفته مثل پرسپولیسُ اول فصل نتیجه بگیره؟؟؟ چهار تا باخت در شش هفته؟؟؟؟؟
-
دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۹:۲۵
این مسائلی هر روز یه مطلب علیه پرسپولیس مینویسه!! چقد میگیری از کیسه؟؟؟
محمد
يكشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۱۹
لطفا توهین نکنین ادب خوب چیزیه..تیم که خوب بازی میکنه امیدوارم آخر فصل قهرمان بشیم..
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر