فهرست
گزارش روز: تفاوتِ کلیدی ستاره‌های ایرانی و فرنگی/ پولسازها، حاضری‌خورها
گزارش روز: تفاوتِ کلیدی ستاره‌های ایرانی و فرنگی/ پولسازها، حاضری‌خورها

گزارش روز: تفاوتِ کلیدی ستاره‌های ایرانی و فرنگی/ پولسازها، حاضری‌خورها

آی اسپورت- اگر بپذیریم که استارها، نمک باشگاه هستند و در کنار ویژگی های فنی، برای جذابیت بخشیدن به تصویر کلی تیم به آن اضافه می شوند،  به بسیاری از خریدهای هر فصل فوتبال در دنیا نگاه منطقی تری داشته ایم. ستاره خریدن، چه در ایران و چه در نقاط مختلف فوتبال جهان یک امر مرسوم برای باشگاه های ثروتمند تلقی می شود . واضح است که باشگاه های فوتبال اروپا برنامه های مدونی برای خرید و استفاده از ستاره ها و درآمدزایی از طریق آنان برخوردارند اما آیا همتایان ایرانی شان نیز قاعده ی بازی با ستاره ها را بلدند؟ نحوه  خرید و فروش ستاره ها در فوتبال اروپا معمولا روند شفافی را طی می کند. در کشورهای صاحب فوتبال عموما قراردادها به اندازه ای مستحکم هستند که به ندرت پیش می آید بازیکنی بتواند پس از به توافق رسیدن با یک باشگاه و امضای قرارداد اولیه، راهی باشگاه دیگری شود و قرارداد جدیدی را به امضا برساند. در فوتبال کشور خودمان اما هستند مدیرانی که تنها منبع شان برای خرید بازیکن، باشگاه رقیب است و هر بازیکنی با باشگاه رقیب قرارداد داخلی امضا کند چشم های آقای مدیر را می گیرد! 
 
 

تنها چند ماه پس از امضای قرارداد جنجالی دیوید بکام با رئال مادرید، فلورنتینو پرز مدیرعامل باشگاه مادریدی در مصاحبه ای جالب عنوان کرد که هزینه ی 35 میلیون یوروریی قرارداد ستاره ی فوتبال انگلیس را تنها از طریق فروش پیراهن رئال مادرید با اسم و شماره ی او تامین خواهد کرد. طبیعتا با انتقال هر بازیکن به هر باشگاه اروپایی هواداران زیادی علاقه دارند پیراهن باشگاه مطبوعشان را با اسم آن بازیکن خریداری کنند و این موضوع زمینه ی درآمدزایی از طریق خرید ستاره ها را برای باشگاه ها فراهم می کند. در فوتبال ایران اما باشگاه ها نه تنها از فروش پیراهن سودی به دست نمی آوردند بلکه حتی ناچارند برای این امر هزینه کنند. باشگاه های فوتبال ایران زیر بار سنگین نقض کپی رایت و پیراهن های کپی شده ی ارزان قیمت گیر افتاده اند و به همین جهت نمی توانند قراردادهای خوبی را با اسپانسرهای تولید کننده ی پیراهن ببندند. البته افزایش ویژه ی قیمت دلار نیز بر این موضوع اثرگذار است. در شرایط فعلی خرید پیراهن اورجینال باشگاه های ایرانی برای هواداران فوتبال ایران حدود 200 هزار تومان آب می خورد و این مبلغی نیست که یک هوادار در شرایط اقتصادی فعلی از پس آن بربیاید.
 

 
یکی دیگر از راه های درآمدزایی باشگاه های صاحب نام فوتبال از طریق ستاره ها، برگزاری جشن معارفه ی بازیکنان است. در این جشن های شیک و کوتاه مدت معمولا چند روز پس از پیوستن بازیکنان به باشگاه و پیش از اولین جلسه ی تمرینی بازیکنان در فصل جدید انجام می شود. مراسم های که در انها بازیکنان جدید پس از انجام حرکات نمایشی برای حاضران در ورزشگاه سخنرانی می کنند. باشگاه های اروپایی برای این جشن ها به طور معمول ده هزار بلیت می فروشند و به اندازه ی یکی از مسابقات لیگی شان درآمد کسب می کنند. در فوتبال ایران جلسه ی معارفه ی بازیکنان به اولین تمرین تیم موکول می شود تا این بازیکنان در محاصره ی بوقچی ها و گوسفندهایی که قرار است سر بریده شوند کارشان را با تیم آغاز کنند!
 

علاوه بر این، بخش عمده ای از درآمد ستاره ها در کشورهای اروپایی به حضورشان در تبلیغات برمی گردد. حضور ستاره های فوتبال در تبلیغات تلویزیونی، نوشتاری و یا بلیبوردهای شهری علاوه بر درآمدزایی برای خود بازیکن می توانند باشگاه های این بازیکنان را نیز به سود برساند. به هنگام امضای قرارداد یک بازیکن با یک باشگاه، بازیکن مورد اشاره به طور کامل در اختیار آن باشگاه قرار می گیرد و برای حضورش در هر آگهی تبلیغاتی باید طبق توافقات اولیه مبلغی را به باشگاه پرداخت نماید
 

 
از آنجایی که در فوتبال ایران همه چیز به امروز خلاصه می شود و شیوع پدیده ی بی ثباتی موجب شده هیچ مدیری برای چند سال پیاپی برنامه ای نداشته باشد و برنامه ی هر سال را برای همان سال بریزد، قرارداد بسیاری از ستاره های فوتبال ایران به صورت یک ساله بسته می شود و هزینه های نجومی حضور یک ستاره در یک باشگاه تنها برای یک فصل حضور به این بازیکن پرداخت می شود. در فوتبال اروپا اما قراردادها بلند مدت هستند و باشگاه ها این توان را دارند که در صورت تمایل یک ستاره به جدایی، پول خوبی بابت فروش او دریافت کنند. از این گذشته میزان مالیات در این کشورها نیز بسیار زیاد است و بازیکنها ناچارند بخش زیادی از مبلغ قراردادشان را برای مالیات بدهند. از سیتستم هدفمند پاداش و جریمه در فوتبال اروپا نیز نمی توان به سادگی عبور کرد. میزان پاداش و جریمه ها در فوتبال اروپا معمولا به هنگام امضای قرارداد مشخص می شود و دیگر هیچ باشگاهی برای یک پیروزی ساده به بازیکنان تیمش خودرو هدیه نمی دهد!  شاید فوتبالیست های ایرانی ندانند که جزو خوشبخت ترین فوتبالیست های کره ی زمین هستند. این موضوع از روایت خاطره ی جالب وحید هاشمیان قابل اثبات است. هنگامی که او جزیات قرادادش با پرسپولیس را به همبازی هایش ئدر بوخوم اطلاع داده بود و آنها خواستار فراهم شدن شرایط حضورشان در پرسپولیس شده بودند!کدخبر:9405
  ۱  
آی اسپورت
2015-12-07 16:33:18
نظر دهید
۱ نظر
-
سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴، ۰۲:۴۱
فقط کیروش می تونست جلوی بازیکن سالاری وایسه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر