فهرست
پایان تلخ جام‌جهانی مکزیک/ وقتی ایران، به ایران باخت
پایان تلخ جام‌جهانی مکزیک/ وقتی ایران، به ایران باخت

پایان تلخ جام‌جهانی مکزیک/ وقتی ایران، به ایران باخت

آی اسپورت- رسیدن جایزه بهترین مربی رقابت های جام جهانی مکزیک به رضا مهماندوست، اتفاق عجیبی به نظر نمی رسید. در سال های گذشته، او بارها و بارها جوایزی از این دست را به عنوان سرمربی تیم ملی ایران به دست آورده بود. بامداد امروز اما ایرانی ها از این جایزه سهمی نداشتند و مهماندوست این بار به عنوان سرمربی آذربایجان، بهترین مربی جام جهانی لقب گرفت. 
مهماندوست در فاصله کوتاهی با المپیک لندن، به سبب اختلاف نظرهای مالی با پولادگر از تیم ملی جدا شد و تکواندوی ایران، روزهای کابوس واری را در المپیک پشت سر گذاشت. بعد از چند سال اما اوضاع کمی بهتر شده و حالا می شود امید زیادی به نسل جدید تکواندوی ایران داشت.در رقابت های جام جهانی تکواندو، تنها یک چهره سرشناس(حجی زواره) در ترکیب ایران دیده می شد و سایر بازیکنان، جوان‌ترهایی بودند که با انرژی زیادی به نیمه نهایی رسیدند و در یک مسابقه جذاب، روسیه را شکست دادند تا فینال را با آذربایجان برگزار کنند. دشواریِ مسابقه آخر، رویارویی با تیمی بود که به بهترین شکل ممکن، بازیِ تکواندوکارهای ایرانی را می شناخت. 
مسابقه فینال جام جهانی مکزیک، بازی یک طرفه ای از آب درآمد و ایران با اختلاف بسیار زیادی در مقابل شاگردان تنومند رضا مهماندوست شکست خورد. شاگردانی که دو نفرشان ایرانی بودند و سابقه حضور در اردوهای تیم ملی ایران را نیز داشتند. آذربایجانی که ید طولایی در به ثبت رساندن آثار ملی ایران به نام کشور خودشان دارند و این اواخر نظامی گنجوی را نیز به نام خودشان ثبت کرده اند، در زمان حال نیز با رضایت خود قهرمان ها، ملیت آن ها را تغییر می دهند. آن ها با جمشید خیرآبادی و سامان طهماسبی در رقابت های جهانی کشتی بالاتر از ایران قرار گرفتند و حالا در تکواندو نیز، به رده ای بهتر از تیم ملی ایران رسیده اند. از طنزهای روزگار، همین که رضا مهماندوست در ایران رشد می کند و ساخته می شود اما در بهترین شرایط، از سوی فدراسیون ایران رها می شود تا بهترین ملودی‌های ورزشی زندگی‌اش را برای شعرهای آذربایجانی بسازد! 


کدخبر:9405
  ۹  
آی اسپورت
2015-12-10 14:46:15
نظر دهید

۹ نظر
سجاد
پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴، ۱۹:۰۵
چوخ گؤزل اما نظامی گنجوی ترک هست و شعرهای ترکی بسیاری داردپس حق ازربایجانیها و ازربایجانیهای ایران هست که به نام خودشان ثبت شود
عباس
پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴، ۲۲:۱۰
سجاد خیلی بی غیرت و حقیری
میثم
پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴، ۲۳:۵۷
با وجود اینکه تمامی آثار نظامی گنجوی فارسی است، قوم‌گرایان پانترکیست دیوان یک شاعر دیگر به نام نظامی قونوی (از دوران حکومت عثمانی) را به نظامی گنجوی منسوب می‌کنند.
-
جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴، ۰۰:۱۷
کلا این انحصاری کردن میراث فرهنگی کار بیهوده ایه. دایره ی اثر و نفوذ افرادی مثل نظامی بیشتر از مرز های جغرافیاییه. نظامی اهل گنجه بوده و طبیعتا جز میراث فرهنگی آذربایجانه، از طرفی آثارش به زبان فارسیه و جز میراث فرهنگی نه فقط ایران بلکه سایر کشور ها و مردم فارسی زبان مثل افغانستان، تاجیکستان، کردهای عراق و ترکیه و سوریه و بلوچ های پاکستان هم هست. دایره ی نفود کلامش از گرجستان تا هند رو در بر داشته.
بعد خدمت دوست عزیز سجاد نظامی تا جایی که من می دونم هیچ اثر قابل ذکری به زبان ترکی یا آذری نداره، خمسه نظامی تماما به زبان فارسیه و توی دوره ی نظامی و قرون بعد تر حتی شاعران ثرک در خود عثمانی هم به زبان فارسی شعر می گفتند.
مازیار
جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴، ۱۰:۴۴
حیف که این مربی خوب و کار بلد ایرانی را از دست دادیم.این قد نگید تیم دوم ما همینا رو داریم که الان تو سیستم جدید بهترینند
-
جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۰۹
شما دنبال شاخ و شانه کشیدن هستید ولی اشتباه آمده اید. اینجا جایش نیست.متلک تان هم به خودتان بر می گرد اینم یه شعر ترکی از هزاران بیت نظامی
سجاد محرمی
جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۰۹
Boğazımı gör necə düyünləyibdir Gəncə 
بوغازیمی گور نئجه دویونله ییبدیر گنجه 
Yoxsa İraq xəznəsi mənim olardı , məncə 
یوخسا ایراق خزنه سی منیم اولاردی ، منجه 
Aləm deyir övladsan sən dünyaya , Nizami 
آلم دئییر اولادسان سن دونیایا ، نیظامی 
Sığışmazsan Gəncəyə gen dünyada , Nizami 
سیغیشمازسان گنجه یه گئن دونیادا ، نیظا
-
جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴، ۲۰:۳۹
من یکی که بهت متلک نگفتم. بعد یه منبع برای بیت هایی که گذاشتی بیار که منی که آذری و ترکی بلد نیستم قانع شم. متعلق به کدوم اثر یا کتاب نظامیند. ضمنا یه نگاهی هم به این صفحه بزنی بد نیست: https://en.wikipedia.org/wiki/Campaign_on_granting_Nizami_the_status_of_the_national_poet_of_Azerbaijan
سجاد
يكشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴، ۰۵:۰۸
منبع نداره داداش این شعر نظامی رو خودم حفظم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر