فهرست
بیم و امید ظهور نسل طلایی فوتبال ایران؛ از ریو به مسکو
بیم و امید ظهور نسل طلایی فوتبال ایران؛ از ریو به مسکو

بیم و امید ظهور نسل طلایی فوتبال ایران؛ از ریو به مسکو

آی اسپورت - دعوای تیم ملی بزرگسالان و امید برای استفاده از بازیکنان زیر 23 سال در کنار همه ایرادهایش، خوشبختی بزرگی برای فوتبال ایران است. لیگ برتر که تا چند سال قبل هر سال پیرتر می‌شد، حالا با هجوم ستاره‌های کم سن و سال روبرو شده و کی‌روش می‌تواند با دست باز، تغییر نسل تیم ملی را مدیریت کند. پرستاره‌ترین تیم امید ایران هم حدود یک ماه دیگر، در مسابقات انتخابی المپیک به میدان خواهد رفت. با این نشانه‌ها، می‌توان امیدوار به ظهور یک نسل طلایی در فوتبال ایران امیدوار بود؟ نسلی که دو سال بعد از المپیک ریو، بتواند بلیت سفر به جام جهانی روسیه را اوکی کند؟
 ستاره‌های فعلی
بعضی از بازیکنان تیم امید، همین حالا هم عضوی از تیم کی‌روش هستند. سردار آزمون، قبل از بازی برای تیم خاکپور تبدیل به مهاجم ثابت تیم بزرگسالان شده بود. علیرضا جهانبخش هم یکی از اعضای ثابت لیست کی‌روش و موفق‌ترین لژیونر اروپایی ایران است. سعید عزت اللهی، هنوز می‌تواند برای تیم زیر 21 سال ایران بازی کند اما آنقدر سریع پیشرفت کرده که به صورت ثابت به تیم بزرگسالان دعوت می‌شود. محمدرضا اخباری، محمدحسین کنعانی، میلاد محمدی و مهدی ترابی، دیگر ستاره‌هایی هستند که خیلی از اردوهای تیم امید را بخاطر حضور در تیم بزرگسالان از دست داده‌اند. بسیاری از آن‌ها قبل از دعوت شدن به تیم امید، توجه کی‌روش را جلب کردند و برای تیم بزرگسالان ایران به میدان رفتند.
سکوی پرتاب
برخلاف دیگر رشته‌های ورزشی، المپیک در فوتبال تورنمنت چندان مهمی نیست و مسابقات یورو که در همان تابستان برگزار می‌شود، جذابیت بیشتری برای اهالی فوتبال دارد. اهمیت اصلی مسابقات المپیک، شانس دیده شدن بازیکنان جوان و رسیدن آن‌ها به باشگاه‌های اروپایی است. استعدادیاب‌های باشگاه‌های مختلف دنیا، با دقت المپیک را به دقت زیر نظر دارد و درخشش در این تورنمنت می‌تواند مسیر آینده بازیکنان را تغییر دهد. کی‌روش در سال‌های اخیر، همه بازیکنان ایرانی که به فوتبال اروپا ترانسفر شده‌اند را به تیم ملی دعوت کرده و امیدهای ایران با رفتن به فوتبال اروپا، حضورشان در تیم کی‌روش را هم تضمین می‌کنند.
حل مشکل قدیمی
یکی از دغدغه‌های مربیان تیم امید، انتخاب مدافع چپ این تیم است. میلاد محمدی و سعید آقایی، این فصل جزو بهترین بازیکنان راه آهن و تراکتورسازی بوده‌اند اما فقط یکی از آن‌ها می‌تواند در ترکیب اصلی امیدهای ایران قرار بگیرد. به خصوص که در پست مهاجم چپ، مهرداد محمدی و محسن کریمی حضور دارند و آن‌ها نمی‌توانند به خط هافبک یا حمله منتقل شوند. ترافیک تیم امید ایران در همان پستی است که تیم کی‌روش بعد از محروم شدن پولادی در آن ضعف دارد. گذاشتن حاج‌صفی در پست غیرتخصصی مدافع چپ، در بازی‌های اخیر حسابی تیم ملی را آزار داده و بعید است کی‌روش برای انتخاب مدافع چپ جدید تیم ملی سراغ گزینه‌ای غیر از دو مدافع چپ تیم امید برود. رقابت محمدی و آقایی در مسابقات انتخابی المپیک، می‌تواند آن‌ها در تیم بزرگسالان را هم معلوم کند. فعلا هم مربیان تیم ملی و هم تیم امید روی محمدی اتفاق نظر دارند.
شماره یک آینده
محمدرضا اخباری دروازه‌بان اصلی تیم امید و دروازه‌بان چهارم تیم بزرگسالان است. در تیم کی‌روش حقیقی، بیرانوند و مکانی فعلا اولویت بالاتری از اخباری دارند. با این وجود، اخباری می‌تواند خیلی زود با جهشی بلند، از دروازه‌بان چهارم به دروازه‌بان اصلی تیم ملی تبدیل شود. حقیقی دروازه‌بان شماره یک تیم ملی فعلا شرایط خوبی ندارد، بیرانوند بعد از یک فصل رویایی افت کرده و احتمالا دوران حضور سوشا در تیم ملی هم طولانی نخواهد بود. در دو بازی آخر تیم ملی مقابل ترکمنستان و گوام، حقیقی و بیرانوند دو اشتباه تاثیرگذار انجام دادند. پرونده بازگشت رحمتی به تیم ملی هم برای کی‌روش بسته شده و انتخاب اخباری می‌تواند بهترین گزینه او برای فرار از زیر فشار باشد. اگر اخباری در مسابقات انتخابی المپیک موفق عمل کند و امیدهای ایران را به برزیل برساند، خیلی سریع‌تر عدد پشت پیراهنش در تیم ملی را از 22 به یک تغییر می‌دهد.
چرخه ادامه‌دار
قانون جدید سازمان لیگ و محدود کردن استفاده از بازیکنان بزرگسال در تیم‌های لیگ برتری، باعث شده باشگاه‌ها در بسیاری از بازی‌ها به اختیار یا اجبار، بازیکنان زیر بیست و سه سال‌شان را به زمین بفرستند. تیم امید ایران که در سال‌های گذشته به داشتن چند بازیکن لیگ برتری افتخار می‌کرد، حالا در ترکیب اصلی و روی نیمکت، انبوهی ستاره‌های فعلی لیگ را در اختیار دارد. مهرداد محمدی، احمد نوراللهی، روزبه چشمی، ارسلان مطهری، احسان پهلوان، علی کریمی، شاهین ثاقبی، احمد عبدالله‌زاده، دانیال اسماعیلی‌فر، بهنام برزای، علیرضا نقی‌زاده، محسن کریمی، مهدی مهدی‌پور، فرشید اسماعیلی، حجت حق‌وردی، میلاد کمندانی و حسین فاضلی، فقط بخشی از لیست ستاره‌هایی هستند که در لیگ برتر به میدان می‌روند و مربیان تیم امید باید از بین آن‌ها و بازیکنان زیر 23 سال تیم کی‌روش، ترکیب اصلی تیم‌شان را انتخاب کنند. در هفته‌های بعدی لیگ برتر هم شاید یک تعویض طلایی مثل به زمین فرستادن فاضلی توسط فرکی مقابل سیاه جامگان، بتواند بازیکن جدیدی به این فهرست طولانی اضافه کند.
نگرانی بزرگ
حدود 12 سال قبل، پرستاره‌ترین تیم امید ایران به محمد مایلی‌کهن سپرده شد تا بتواند سهمیه حضور در المپیک را بدست آورد. بخشی از تیم مایلی‌کهن، بازمانده‌های تیمی بودند که 2 سال قبل از آن با برانکو ایوانکوویچ، قهرمان مسابقات آسیایی شده بود. آرزوهای ایران برای رسیدن به المپیک، فقط یک بازی دوام آورد. تیم مایلی کهن در تهران به کره جنوبی باخت، بازی بعد 3 گل از چین خورد و شانس حضور در المپیک را از دست داد. بر خلاف ستاره‌های پرتعداد در ترکیب تیم فعلی امید، نیمکت این تیم چندان درخشان نیست. محمد مایلی‌کهن بعد از سقوط با فولاد و گهر به لیگ یک و دوره‌ای نه چندان موفق در سایپا و صبا، این بار به عنوان سرپرست در تیم امید فعالیت می‌کند. تجربه مربیگری محمد خاکپور سرمربی فعلی امیدهای ایران هم به دستیاری مایلی کهن در سقوط فولاد به لیگ یک و سقوط با استیل آذین به عنوان سرمربی خلاصه می‌شود. کارنامه پر از سقوط کادرفنی تیم امید، نگرانی تکرار فاجعه 2004 برای این تیم پرستاره را به وجود می‌آورد. این بار شاید به جای یک تیم، یک نسل قربانی زوج مایلی‌کهن و خاکپور شوند.


هفته نامه فوتبال ایرانی
  ۱  
آی اسپورت
2015-12-11 16:57:00
نظر دهید

۱ نظر
علیرضا
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۰۰:۱۳
موندم چی می رسه بهتون که اینقدر خایه کوئیرش رو می مالید.اولا" این تیم پرستاره تره یا تیمهای المپیکی که مهدوی کیا،بزیک،خداداد،شاهرودی،خطیبی،نکونام و...رو داشت.یه جا این خایه مالی دیگه خیلی تو ذوق می زنه اونجا که گفتید بعضی از اینا رو کوئیرش ملی پوش کرده بعد به تیم المپیک دعوت شدن!!!حتما" فکر کردید ملت کورن که ندیدن کنعانی زادگان،ترابی،اخباری،میلاد محمدی،جهانبخش و...اول تو تیم المپیک بازی کردند بعد کوئیرش دعوتشون کرد.اصلا" یه سوال.کوئیرش که اینقدر استعدادشناسه چطور جهانبخش رو زمانی که پدیده لیگ بود دعوت نکرد و به محض هلند رفتنش به چشم کوئیرش اومد؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر