فهرست
سازمان لیگ و مشکل پاتوسی؛ اسناد را منتشر کنید
سازمان لیگ و مشکل پاتوسی؛ اسناد را منتشر کنید

سازمان لیگ و مشکل پاتوسی؛ اسناد را منتشر کنید

آی اسپورت - استقلال- پاتوسی از آن ماجراهای عجیب و غریبی است که فقط در فوتبال ایران رخ می‌دهد. استقلال بدون استعلام از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، بازیکنی خرید که اساس‌نامه در ابتدا اجازه‌ی فعالیت او را در فوتبال ایران نداد. استقلال البته بی‌توجه به این قوانین و در آخرین روز نقل و انتقالات، قرارداد آیاندا پاتوسی را ثبت کرد تا بتواند از او مقابل پیکان و تراکتورسازی استفاده کند. پاتوسی هافبک باشگاه کیپ‌تاون‌سیتی در لیگ آفریقای‌جنوبی بود که با رضایت بنی مک‌کارتی- سرمربی مشهور این تیم- جدا شد و پیراهن استقلال را پوشید. درباره‌‌ی قرارداد پاتوسی با استقلال و اینکه آیا روال قانونی‌اش طی شده یا نه، حرف و حدیث‌های فراوانی وجود دارد. مسئله‌های مهمی که البته با ایده‌هایی خاص و تبصره‌هایی عجیب حل شد تا پاتوسی بتواند برای استقلال بازی کند.

در بحث بازیکنانی که از قاره آفریقا به لیگ ایران می‌آیند، قوانین متعددی وجود دارد. از جمله اینکه بازیکن باید در تیم ملی کشورش بازی کند و حداقل ظرف ۲ سال اخیر در یک دیدار حضور داشته باشد. درباره‌ی پاتوسی اما این قانون رعایت نشده است. پاتوسی آخرین بار ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ در ترکیب آفریقای‌جنوبی قرار گرفت و مقابل موزامبیک بازی کرد. یعنی از آخرین حضور پاتوسی در ترکیب تیم ملی آفربقای‌جنوبی بیش از ۲ سال می‌گذرد. این یعنی قانون ملی‌پوش بودن درباره‌ی خرید جدید استقلال صدق نمی‌کند.

فریبرز محمودزاده، رییس کمیته‌ی نقل و انتقالات سازمان لیگ با یک تبصره‌ی جالب سعی می‌کند حضور پاتوسی و بازی او در لیگ برتر را قانونی جلوه بدهد: «نکته مهمی که در پرونده پاتوسی به آن توجه نشده بود این است که هر فصل فوتبالی در کشورمان در دو سال میلادی تداخل دارد  و استعلام مربوط به دو فصل  گذشته ملاک عمل و تصمیم‌گیری است که مبنای محاسبه از ابتدای فصل لحاظ می شود نه از زمان ارسال درخواست. هجدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران نیز از سال ۲۰۲۸ میلادی آغاز شده به همین دلیل نیز سازمان لیگ فوتبال ایران در مکاتبه‌ای با دبیر کل محترم فدراسیون فوتبال درخواست کرد که سوابق ملی پاتوسی در تیم ملی آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۶ نیز از فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی استعلام شود. طبق اعلام فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی پاتوسی در سال ۲۰۱۶ ، در ۴بازی تیم ملی این کشور حضور داشته که در دو مسابقه نیز  به میدان رفته است. بنابراین روابط بین الملل فدراسیون فوتبال می‌تواند نسبت به درخواست ITC پاتوسی از فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی اقدام کند و در صورت رعایت تمامی موارد مقررات نقل و انتقالات پاتوسی منعی برای همراهی استقلال در لیگ برتر ندارد.»

نکته‌ی جالب درباره‌ی صحبت‌های محمودزاده، حضور پاتوسی در ۴بازی ملی است. پاتوسی اما در سال ۲۰۱۶، فقط دو بار در لیست تیم ملی آفریقای جنوبی قرار گرفته. ابتدا مقابل غنا که در ترکیب اصلی حضور داشته و گل هم زده و دیگری برابر موزامبیک که از دقیقه‌ی ۶۴ به زمین رفته. از هر ۲بازی هم بیش از دو سال می‌گذرد و مشخص نیست محمودزاده حضور پاتوسی در ۴دیدار تیم ملی آفریقای‌جنوبی را در کدام سایت رصد کرده است.

قوانین نقل و انتقالات البته یک شانس دیگر هم برای چنین بازیکنانی قائل شده تا با استناد به آن بتوانند وارد لیگ ایران شوند و با تیم‌های مورد نظر قرارداد امضا کنند. اما تبصره‌ی مورد نظر: «بازیکنان خارجی در صورتی که در ۲ فصل گذشته حداقل ۱۰ بازی در ۲ سطح از بالاترین سطوح لیگ‌های اروپایی و آمریکای‌جنوبی بازی کرده باشند نیز می‌توانند با باشگاه‌های لیگ برتری قرارداد امضا کنند.»

پاتوسی در فصل ۲۰۱۷ - ۲۰۱۶ عضو باشگاه لوکرن در بالاترین سطح لیگ بلژیک- ژوپیلرلیگ- بود اما فقط ۸ بار در ترکیب این تیم قرار گرفت و روی هم ۵۱۵ دقیقه در زمین بود. پاتوسی برای استفاده از این تبصره، ۲ بازی باشگاهی کم دارد و همین می‌تواند دلیل دیگری برای غیرقانونی بودن حضور او در استقلال باشد.

فریبرز محمودزاده، رئیس کمیته‌ی نقل وانتقالات سازمان لیگ برتر حرف‌های جالبی در این زمینه می‌زند و مدعی است تعداد حضور پاتوسی در لیگ بلژیک بیش از ۱۰ بازی بوده. صحبت‌هایی که با آمار همخوانی ندارد. محمودزاده می‌گوید: « باشگاه بلژیکی لوکرن در مکاتبه رسمی با باشگاه استقلال تهران و فدراسیون فوتبال اعلام کرده پاتوسی حداقل ۱۰ بازی برای این تیم در سال ۲۰۱۶ انجام داده است.»

برای آیاندا پاتوسی راه‌حل‌های مختلفی پیدا کرده‌اند تا او بتواند برای استقلال در لیگ برتر بازی کند. درست مانند کی‌روش استنلی که با بندهای مختلف و تبصره‌های فراوان توانست وارد لیگ برتر شود و برای ذوب‌آهن و سپس سپاهان بازی کند. از ابتدا هم می‌شد تصور کرد که اجازه نمی‌دهند استقلال متضرر شود، بخصوص که هزینه‌ی فراوانی برای جذب پاتوسی متحمل شده. این هم نتیجه‌ی تلاش شبانه‌روزی فدراسیون فوتبال در مکاتبه با فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی. هر چند محمودزاده و سازمان لیگ از حضور قانونی پاتوسی حرف می‌زنند اما مدارک و مستندات نشان می‌دهد که صدور کارت بازی برای هافبک جدید استقلال قانونی نیست و همچنان با ابهام‌های فراوانی روبه‌رو است. بهتر است محمودزاده، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال تمام مکاتبه‌های خود را رسانه‌ای کنند تا در این مورد خاص شفاف‌سازی شود. اتفاقی که احتمالا رخ نخواهد داد، چون قانون حرف دیگری می‌زند.

ایران ورزشی

۱۳ ۹  
آی اسپورت
2019-02-17 17:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
عری ب لنگ
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۷:۵۸
حالا چرا ناراحتی. سفارش میکنیم آروم بزنه بهتون
۹ ۱
//
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۹:۰۴
خخخخ کیسه زدن بلد بود که عروس اعراب و حومه نبود بدبخت. یه بار دیگه ببینیم عر بزنید حکومتی نیستین ............
مرتضی سلطان
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۸:۰۵
آل لجن..
ایرانی
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۸:۲۹
تا شما قلم به مزدان لنگی سکته کنید پاتوسی غیر قانونی
اومده و قرارداد هم بسته و انشاءالله این هفته هم مقابل پارس جنوبی بازی میکنه
هر خلطی تونستید بکنید
۶
Hamed
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۸:۴۶
بیا . اینم نشانه هایی از وزیر و دولت پرسپولیسی . دیگه چجوری باید حمایت کنن از مرسپولیس تا همه متوجه بشن ؟ تازه این فصل پرسپولیس 5 تا خارجی هم گرفته که دو تاش و باهاشون تصویه کردن رفتن . 20 تا بازیکن جدیدم گرفته پرسپولیس . پول 4 فصلشم پیشخور کرده . از سهم استقلالم بهش دادن . بنده خدا استقلال بخواد بازیکن بگیره بهش میگن نه گرونه و هزار تا بهونه ولی هی به پرسپولیس پول میدن بازیکن بگیره تا شاید سهمیه بگیره امسال . عادل فردوسی پورم کاملا هوای پرسپولیسو داره الان . هیچگونه گزارشی از این همه اختلاسش و ریخت و پاشش گزارش تهیه نمیکمه . ای وزیر، ای دولت ، ای سازمان لیگ ، ای عادل پرسپولیسی...
...
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۹:۰۲
کیسه حکومتی 4 میلیارد جرینگی داده به تیم افریقایی وزارت ورزش نمیاد دیپورتش کنه. وقتی تیم محبوب حکومت باشی حتی قوانین خودشون رو هم به خاطرت زیرپا میذارن
//
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۹:۰۴
تیم کثیف حکومتی کیسه، تیمی که همیشه وصل به حکومت بوده رفته بازیکن خریده حالا فدراسیون مجبور شده قانون مصوب خودش رو دور بزنه! واقعا زیبا نیست؟ بعد همینا عر میزنن مظلوم هستن و پرسپولیس حکومتیه. حتی با سرمربی تیم ملی افرقای جنوبی هم تماس گرفتن طرف گفته تو تیم ملی نبوده
@
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۹:۰۵
تیم موردعلاقه حکومت که باشی نتیجه اش میشه ثبت قرارداد غیرقانونی بازیکن
محسن
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۹:۳۴
اصلا فکر نمیکردم علی اکبر طاهری،مقاله نویس هم باشد!!!! آن هم چه مقاله ای؟ در حمایت از شفاف سازی و قانونگرایی!!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر