فهرست
ضد یادداشت: به افتخار محسن قهرمانی؛ به افتخار رفتنش
ضد یادداشت: به افتخار محسن قهرمانی؛ به افتخار رفتنش

ضد یادداشت: به افتخار محسن قهرمانی؛ به افتخار رفتنش

آی اسپورت- محسن قهرمانی فردا از داوری خداحافظی می‌کند. داور پرحاشیه‌ی مشهدی مدعی است هنوز می‌توانسته به قضاوت ادامه بدهد اما: «از همان ابتدا قصدم بازگشت به داوری نبود. نه اینکه نتوانم بلکه به واسطه این که دلم رنجیده و شکسته بود. با گذشت روزها، با تشویق عزیزانم برگشتم و داوری کردم تا مخالفانم بدانند، بی‌گناه بودم...»
این بخشی از کارنامه پرافتخار مردی است که... کاملا بی‌گناه بود!* سال 82 در دیدار استقلال و سایپا اولین اشتباه بزرگ داوری خود را انجام داد تا در بین داوران جوان نامی برای خودش دست و پا کند. او در دقیقه 60 بازیکن همشهری‌اش نیکبخت واحدی را اخراج کرد و باعث تعجب تماشاگران استقلال شد. بعد  از بازی عنوان کرد که خودش فحاشی نیکبخت واحدی را شنیده اما بعدها معلوم شد ماجرای اختلاف او و نیکبخت به زمان بچگی این دو همشهری برمی‌گردد!

* سه سال بعد باز هم در بازی استقلال-سایپا حماسه آفرید. سایپا از حریفش جلو افتاده بود که در یک صحنه بدون اینکه اتفاق خاصی بیفتد ناگهان بازی را قطع کرد. همه متعجب بودند. باز هم دست محسن قهرمانی کارت قرمز را از جیب بیرون کشید و این بار سیاوش اکبرپور را از زمین اخراج کرد. بعدها قهرمانی گفت که مهاجم استقلال هنگامی که از کنارش رد می‌شده به او توهین کرده است.

* در همان سال 85 یکی از تاثیرگذارترین اشتباهات عمرش را به ضرر پرسپولیس انجام داد. در نیمه‌نهایی جام حذفی در حالی که پرسپولیس تا دقیقه 86 سپاهان را یک بر صفر برده بود و خودش را در فینال می‌دید یک پنالتی اشتباه به سود سپاهان اعلام کرد و به زردها فرصت داد در وقت اضافه پرسپولیس را ببرند! قهرمانی بهترین بازیکن سپاهان در آن دیدار بود. بالاتر از محمود کریمی.

* سال 86 در بازی استقلال-راه‌آهن دو پنالتی راه‌آهن را نادیده گرفت و یک پنالتی اشتباه به سود استقلال اعلام کرد تا آبی‌ها 2-1 برنده شوند.

* سال 87 در مصاف راه‌آهن و مس کرمان نقطه اوج دوران قضاوتش را رقم زد. یک پنالتی اشتباه برای مس گرفت و در دقیقه آخر گل سالم راه‌آهن را به طرزی عجیب و باورنکردنی مردود اعلام کرد. این یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های داوری در فوتبال ایران بود اما قهرمانی که بعد از این بازی به خاطر اشتباهات واضح محروم شده بود بعدها به داوری برگشت!!

* سال 90 در دربی گیلان تمام قواعد داوری را جابه‌جا کرد و برای ملوانی‌ها شرط گذاشت که «اگر هواداران‌تان فحش بدهند خطا نمی‌گیرم»!! جمله تاریخی قهرمانی که با لب‌خوانی فردوسی‌پور رو شد، فصلی جدید در قوانین داوری باز کرد. کمیته داوران به دلیل «ورود به مسائل خارج از داوری» قهرمانی را 2 ماه محروم و این محرومیت را رسما اعلام کرد.

* سال 91 در دیدار استقلال و نفت تهران دو بازیکن نفت را از زمین مسابقه اخراج کرد تا استقلال هم به سادگی از سد نفتی‌ها عبور کند و هم صدرنشین رقابت‌های لیگ شده و سایر رقبا را جا بگذارد.

* همان سال در بازی استقلال-سپاهان با اخراج اشتباه اسماعیل شریفات باعث اعتراض استقلالی‌ها شد. مسئولان پس از بازبینی فیلم حق را به استقلال دادند. قهرمانی با اینگونه اشتباهاتش علیه استقلال ثابت کرد بحث استقلالی بودن او مطرح نیست و جهت اشتباهاتش را عوامل دیگری تعیین می‌کنند. عواملی باارزش‌تر از رنگ‌ها و تیم‌ها.

* یک بار در داربی تهران حاضر بود و به اندازه کل داربی‌های تاریخ اشتباه کرد! قهرمانی آن روز هر اتفاقی در محوطه جریمه می‌افتاد رای به ادامه بازی می‌داد. محمد نوری، رضا حقیقی و جلال حسینی در محوطه جریمه استقلال سرنگون شدند و به گفته کارشناسانی از جمله دکتر سیار، رودنیل و علی خسروی سه پنالتی پرسپولیس اعلام نشد.

* سال 92 در بازی سپاهان و پرسپولیس و در حالی که تمامی کارشناسان داوری معتقد بودند ابتدا بازیکن سپاهان بر روی میثم حسینی فن کمر زده او به سود سپاهان پنالتی گرفت و حسینی را اخراج کرد! درباره این صحنه کارشناسان متفق‌القول یک نظر داشتند: «محسن قهرمانی در این صحنه افتضاح عمل کرد نه اشتباه». بعد از بازی هم که ماجرای غش کردن او به سمت سپاهان مطرح شد و این بار تا اطلاع ثانوی حکم محرومیت گرفت. اما... باز هم برگشت!


***


فقط یادآوری یک نمونه خارجی کافی است تا به عجایبی که در مورد محسن قهرمانی رخ داده است پی ببریم. رابرت هویزر داور آلمانی به خاطر تبانی، دو سال و پنج ماه زندانی شد. فدراسیون فوتبال آلمان بیش از دو میلیون یورو غرامت به هامبورگ پرداخت تا دخالت این داور در تعیین نتیجه را جبران کند. پیگیری پرونده این داور هم باعث شد 19 نفر دیگر بازداشت شوند. اما محسن قهرمانی بعد از فجایع بزرگی که سیاهه بالا فقط بخشی از آنهاست دوباره به داوری برمی‌گردد و حالا در استانه یک خداحافظی قهرمانانه(!) به مخالفانش اعلام می‌کند که بی‌گناه بوده است.
این که قهرمانی سال‌ها قبل مادام‌العمر محروم نشده و بارها و بارها فرصت پیدا کرده تا دوباره سوت به دست بگیرد؛ این که او در زندان نیست و آزادانه در خیابان‌ها قدم می‌زند؛ این که حق دارد با رسانه‌ها حرف بزند و به ریش هر چه پاکی و جوانمردی است بخندد؛ همه و همه فقط در شهر هرتی که ما ساکنش هستیم امکان‌پذیر است. در هر جای دیگری از دنیا، محسن قهرمانی چنین اجازه‌ای را پیدا نمی‌کرد.


او در دی‌ماه 92 وقتی خبر محرومیتش منتشر شد، اعلام کرد: «خیلی‌ها را با خودم پایین خواهم کشید. مسائلی که درباره داوری و مدیران فدراسیون می‌دانم را با مدرک افشا خواهم کرد و اگر محروم شوم، بسیاری دیگر هم باید تاوان بدهند.» شاید دلیل بازگشت او و اثبات بی‌گناهی‌اش(!) در همین تهدیدها نهفته باشد. شاید.


***


محسن قهرمانی فردا از داوری خداحافظی می‌کند؛ با سال‌ها تاخیر. او یک سوءتفاهم بزرگ در تاریخ فوتبال ایران و داوری این ورزش بود. برای فراموش کردن این سوءتفاهم سال‌ها وقت لازم است اما خداحافظیِ فردا لااقل این غده بدخیم را از پیشرویِ بیشتر بازخواهد داشت.
فردا، همزمان با سوت پایان بازی تراکتورسازی و استقلال، همگی از جا برمی‌خیزیم و کلاه از سر برمی‌داریم. به افتخار محسن قهرمانی، بچه‌ی پاکِ محله سناباد! به افتخارِ رفتنش البته.


فرناد فروتن/ آی اسپورت
  ۱۷  
آی اسپورت
2015-12-12 17:26:38
نظر دهید

۱۷ نظر
-
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۶:۳۸
بازی ذوب آهن و استقلال. خطای شش ثانیه عیسی اندوی. گل برای استقلال. استقلال قهرمان شد اون فصل.
پاشا
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۰۸
عالی بود فقط همین
اشکان
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۱۴
خیلی ممنون بابت یادداشت تون.مشابه این پرونده ها در مورد آقای نظری جویباری،قلعه نویی،کاظمی،یاوری،فیروز کریمی،تیم سپاهان،استقلال ،مس کرمان،تقیپور؛میثاق معمازاده،عیسی اندوی و و و و هم وجود داره و کک کسی هم نمیگزه و احتیاج داره که خبر نگاران متعهد و کادرست پرونده های اینهارو واکاوی کنند.مرسی
اشکان
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۱۴
خیلی ممنون بابت یادداشت تون.مشابه این پرونده ها در مورد آقای نظری جویباری،قلعه نویی،کاظمی،یاوری،فیروز کریمی،تیم سپاهان،استقلال ،مس کرمان،تقیپور؛میثاق معمازاده،عیسی اندوی و و و و هم وجود داره و کک کسی هم نمیگزه و احتیاج داره که خبر نگاران متعهد و کادرست پرونده های اینهارو واکاوی کنند.مرسی
مسعود
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۱۸
اقا دمتون گرم.حال کردم با این مطلبتون
یوسف
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۴۱
چقدر باحال بود! به امید مقاله ای مشابه افتضاحات فغانی، ترکی و ...
پ.م
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۴۳
حالا که قراره بازنشسته بشه فرصت خوبیه از طریق او به تحقیق در زمینه فساد در فوتبال پرداخت ..هرچند ره بجایی نخواهد برد این ورود و تحقیق که اونا گردن کلفت تر از این حرفان..
-
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۸:۰۸
چرا علی دایی محروم نشد؟ ثابت شد دایی کالت به کالت می کرده
-
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۸:۴۹
در مورد مظفری زاده هم بنویسین که رو سه قهرمانی اخر پرسپولیس تو لیگ و حذفی نقش اولو داشت
عباس
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۹:۰۹
یادش بخیر کالت به کالت :))))))
-
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۹:۱۶
اون پنالتی الکی راهم که به نفع پرسپولیس گرفت سال 92 قبل بازی با سپاهان راهم بگو آی لنگی
امیررضا
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴، ۲۱:۱۷
عالی بود اقای فروتن.شما با بهمن فروتن نسبت خانوادگی دارین?
فرناد فروتن
يكشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۵۴
بله بله. من فرناد شون هستم.
امید م
يكشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۱۳
دربی گیلان برای تماشاگرای داماش شرط گذاشت که اگه فحش بدین خطا نمیگیرم. یه اشتباه کرده بود و تماشاگرا شروع کردند به اعتراض، بعد دیگه خطای ملوانیا رو روی داماشیا نمیگرفت
شاهین
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۲۲:۵۲
اگر درین کشور خاوری و بقایی و رحیمی و احمدی نژاد و مرتضوی و زنجانی محاکمه شدند تا یقه قهرمانی را نیز بگیریم...
قهرمانی عوضی بود عین همه مافیایی هایی که بر این فوتبال حکم راندند
عزیزمحمدی، علی پور، تاج و اسلامیان بخشی از مافیای زردک و آبی اک فوتیال بودند...
عین داورانی که پول گرفتند و دل میلیونها را شکستند
عبدالناصر
چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴، ۱۰:۵۹
آه خیلی از هواداران پرسپولیس پشت سرته .....با تصمیمیات عجیب و غریبی که می گرفتی
با تصمیمات اشتباهت خیلی ها رو ناراحت و غم زده کردی آقای داور بی گناه !
ما نه می تونیم فرامش کنیم و نه می بخشیمت
عبدالناصر
چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۰۱
همین اداها در سه عکس گذاشته شده مشخص کننده خیلی چیزهاست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر