فهرست
یادداشت: اوضاع پیچیده فرانسه در آستانه یورو 2016
یادداشت: اوضاع پیچیده فرانسه در آستانه یورو 2016

یادداشت: اوضاع پیچیده فرانسه در آستانه یورو 2016

جاناتان ویلسون
خبر خوب برای فرانسه این است که ژیرو در بازی آرسنال مقابل المپیاکوس هت تریک کرد و تعداد گل های زده اش در 15 بازی اخیر برای باشگاه و تیم ملی فرانسه را به 12 رساند و شاید این برای دردهای فرانسه که شدیدا زیر فشار است تسکینی باشد. اما باقی خبرها همه بد هستند. تراژدی ها و اتفاقتی که میزبانی فرانسه در یورو 2016 در تابستان آینده را با مشکلاتی رو به رو کرده اند. اما آخرین مشکل 18 ساعت بعد از هت تریک ژیرو اتفاق افتاد. گفته می شد که ژیرو باید بنزما برای حضور در ترکیب اصلی فرانسه رقابت کند، اما مشکل اینجاست که بنزما اصلا در بازی ها حضور نخواهد داشت. روز پنج شنبه، رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه تصمیمی که به نوشته وب سایتش ناگوار بود را اعلام کرد: بنزما نمی تواند در تیم ملی بازی کند، تا زمانی که تکلیف اتهام اخاذی مشخص شود. یعنی او ممکن است یورو 2016 را از دست بدهد. بنزما مشکوک به اقدام برای باج گیری از متیو والبوئنا است. اما خودش مدعی شده که برای فرد دیگری این کار را می کرده و هرگز فکر نمی کرده که ممکن است این اقدام آزار دهنده باشد و از طرفی والبوئنا احساس می کند از سوی یکی از دوستان نزدیکش به او خیانت شده است.
از طرفی دیگر صحبت های قبل تر نخست وزیر فرانسه احتمال حضور بنزما در این بازی ها را کم رنگ تر کرده بود. او گفته بود ورزشکاران باید الگوی همه باشند، آن ها لباس آبی رنگ فرانسه را بر تن می کنند که این روزها بیشتر از همیشه هم اهمیت دارد. اگر دولتمردی با این اتهام مواجه شود نمی تواند به کارش ادامه دهد تا تکلیفش مشخص شود.
اما مشکل دیگر این است که بنزما اصلیتی الجزایری دارد و مسلمان است. او در میان جمعیت مسلمانان فرانسه بسیار محبوب است. وقتی در جام جهانی افریقا فرانسه بازی هایش را انجام می داد، این سوال در ذهن همه وجود داشت که فرانسه چطور می تواند تیمی باشد که از همه قومیت ها و نژادها در آن حاضر هستند؟ بسیاری از بازیکنان فرانسه از حومه های شهر های لیون و پاریس هستند و بنزما هم یکی از حومه نشینان است. محروم کردن او ریسک بزرگی است. حداقل ذهن جمعیت خاص مسلمانان فرانسه را درگیر می کند. در سال 1998 وقتی فرانسه قهرمان جام جهانی در خانه اش شد، تبدیل به بک نماد برای کشوری چند ملیتی شد. اما به نظر از آن سال ها خیلی گذشته است.
همه این اتفاقات یکی از حلقه های زنجیر داستان های مربوط به 13 نوامبر است. زمانی که در پارس حملات تروریستی انجام شد و 130 نفر کشته شدند و یک تروریست هم سعی داشت خرابکاری هایی در حاشیه بازی فرانسه و آلمان انجام دهد. مطمئنا یورو 2016 رویداد ورزشی ای نیست که بتوان از آن ساده گذشت. از خیلی از کشورها برای بازدید آن می آیند و اولین توقع هر توریستی برقرار بودن امنیتش است.
اما فرانسه درگیر مسائل تروریستی و کیس اخاذی بنزما است و به غیر از آن محرومیت میشل پلاتینی، رئیس فرانسوی یوفا هم به آن ها اضافه شده است. کد خبر 9404
  ۲  
آی اسپورت
2015-12-12 21:25:57
نظر دهید

۲ نظر
-
يكشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴، ۰۰:۴۴
فرانسه بی کریم مثل سربازه بدون سلاحه
مهرداد
يكشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴، ۱۰:۱۲
نباید محرومیت بنزما رو به مسلمون بودنش ربط داد. اگه متهم به اخاذی بودنش ثابت بشه باید تاوانشم بده.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر