فهرست
برای سالروز تولد ناصر حجازی؛ مردی که عقاب ماند
برای سالروز تولد ناصر حجازی؛ مردی که عقاب ماند

برای سالروز تولد ناصر حجازی؛ مردی که عقاب ماند

وسوسه: شاپور قریب، فریدون گله و هژیر داریوش. این سه، بزرگ‌ترین کارگردانانی بودند که ناصرحجازی پیش از انقلاب به بازی در فیلم‌شان جواب رد داد. هر سال چند فیلمنامه «فیلم‌فارسی» را رد می‌کرد. حتی یک‌بار بازیگر زن مشهور سینمای پیش از انقلاب که همیشه بازیگران مرد نقش مقابلش را انتخاب می کرد، او را به کارگردان پیشنهاد داد اما باز هم جواب «نه» بود. جوان اول فوتبال ایران با آن شلوارهای دم‌پاگشاد و مدل مویی که به تقلید از گروه بیتلز بلند شده بود، هواخواه کم نداشت اما به جای رژه دلبرانه روی جلد مجلات جوان‌پسند، در 27 ‌سالگی پدر شد. او به جای حضور میهمانی‌های کاخ جوانان هم به مدرسه عالی ترجمه رفت و در 28 سالگی لیسانس زبان انگلیسی گرفت. هیچ‌وقت ارتباط خوبی با دلتمردان نداشت. در روز‌های آخر عمرش با اسفندیار رحیم‌مشایی که در پروژه سلبریتی‌بازی دولت محمود احمدی نژاد پس از دیدار با هدیه تهرانی، به خانه ناصرحجازی رفته بود، برخورد سردی با معاون اول داشت و پاکتی که حاوی هدیه نقدی دولت احمدی نژاد برای کمک به درمان بیماری‌اش بود، پس فرستاد.
بدبینی: پس از انقلاب بر اساس قانون‌ من درآوردی« 29ساله» از تیم ملی کنار گذاشته شد. البته چندماه بعد همه ستاره‌های بالای 29سال توانستند برای تیم‌ملی بازی کنند، اما حجازی برنگشت. شایعه بود این قانون عجیب فقط برای کنارگذاشتن او از تیم‌ملی تصویب شده. شایعاتی از رختکن یکی از مسابقات تیم‌ملی شنیده شد که هیچ‌وقت کسی جرات نکرد آن را تایید کند. چند سال بعد پس از وداع با زمین چمن، راهی نداشت تا برای آغاز مربیگری به بنگلادش برود. با کت و شلوار و کروات روی نیمکت تیم گمنام محمدان نشست و سال بعدش توانست پرسپولیس را از جام باشگاه‌های آسیا حذف کند. سال ها بعد زمانی که به سرمربیگری استقلال رسید در یک فاصله چهار روزه، در فینال جام باشگاه‌های آسیا به جوبیلو ایواتا باخت و پس از آن هم در لیگ بازی 3-0 برده را 4-3 به سایپا واگذار کرد. در هر دو اتفاق ردپای یک گلر دیده می‌شد. او پس از سوت پایان بازی با سایپا در رختکن تیم، اخراج شد.
احترام: برای انتخابات ریاست جمهوری 84 ثبت نام کرد و رد صلاحیت شد. چهارسال بعد در انتخابات ریاست جمهوری 88 بدون اینکه ثبت‌نام کند، تایید مردم را گرفت. سال 90 در اوج سیاست‌های اشتباه دولت احمدی نژاد که حتی سکوت کارشناسان اقتصادی را به همراه داشت، او انتقادات تندی علیه پرداخت مستقیم یارانه‌ها داشت. او در ماه‌های آخر زندگی یه یکی از سمبل های اعتراض اجتماعی طبقه متوسطه تبدیل شده بود و روز درگذشتش به یکی از ماندگارترین مراسم‌های تدفین این سال‌ها تبدیل شد. چند شب بعد از آن مراسم، رکورد 4 میلیون و نیم پیام کوتاه به احترام ناصر حجازی در برنامه نود ثبت شد که دیگر هیچ وقت فردوسی‌پور نتوانست آن را تکرار کند. لو به قدری جهانی شد که در سریال هوملند هم نام یکی از شخصیت های فرعی یکی از سیزن ها «ناصرحجازی» بود. اتفاقی که با اعتراض آنلاین ایرانی‌ها‌ و عذرخواهی سازندگان سریال شبکه SHOWTIMEهمراه شد.
میراث: همسرش بهناز شفیعی هنوز هم درگیر مراسم‌های سریالی برای یادبود اوست. دخترش آتوسا حجازی درگیر زندگی خانوادگی‌اش شده و پسرش آتیلا حجازی هم چندماه پیش به خارج از ایران مهاجرت کرد.سایت ناصر حجازی با نظارت آتیلا یک پایگاه خبری علیه امیرقلعه‌نویی است که چند نویسنده روزانه سرگرم بیانیه‌نویسی برای آن هستند. این روزها آتیلا برخلاف پدر هیچ پیشنهادی را رد نمی‌کند. اگر ناصر حجازی پیشنهاد نقش اصلی فیلم‌های فریدون گله و هژیر داریوش را رد کرده بود،‌ این روزها آتیلا حجازی فیلم سینمایی «شیفت شب» نیکی کریمی را ‌در رزومه دارد که در آن برای یک سکانس چند‌ثانیه‌ای بازی کرده.

مهدی امیرپور، سردبیر آی‌اسپورت
  ۸  
آی اسپورت
2015-12-14 14:47:42
نظر دهید
۸ نظر
رضا ژنرالیسم
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۰۲
حجازی یه پیشکسوت متوهم بود. تو رو خدا اینقدر بزرگش نکنین
امیررضا
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۰۲
آقای ژنرالیسم، از قلعه‌نویی چه خبر؟
اکبر محمدزاده
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۰۴
اینکه آتیلا در حد سیاهی لشگر تو فیلم نیکی کریمی بازی کرده، واقعا شرم‌آوره
امیرحسین مهدوی
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۱۳
کسی که تو زندگیش از سیگار شکست بخوره، نمیتونه چیزی رو شکست بده
-
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۶:۵۴
مببینم که لنگیا بازم دارن عقده گشایی می کنن
علی فقط کریمی
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۶:۵۴
علی پروین هیچی نیست, کاش پرسپولیس هم یکی مثل حجازی داشت
فرزاد
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۲۰
حجازی مایه افتخار فوتبال ایرانه. لطفا احترام اسطوره ها رو حفظ کنیم دوستان
حسام نساجی چی
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۸:۰۸
ایول آقا امیرپور
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر