فهرست
تحلیل روز :میخواهید به بارسا گل بزنید ؟ کرنر بگیرید!
تحلیل روز :میخواهید به بارسا گل بزنید ؟ کرنر بگیرید!

تحلیل روز :میخواهید به بارسا گل بزنید ؟ کرنر بگیرید!

آی اسپورت- بارسلونا با دریافت 8 گل از روی ضربات کرنر یکی از تیم هایی است که بیشترین ضربه را از این ناحیه خورده است. بخصوص در بازی امروز مقابل رئال این موضوع می تواند برای هواداران بارسا ترسناک باشد.بارسلونا در زمان گواردیولا و تیتو ویانووا به هنگام ضربات کرنر بصورت منطقه ای اقدام به دفاع می کرد اما  با امدن مارتینو شیوه دفاع کاتالان ها به هنگام ضربات کرنر تغییر پیدا کرده است .مارتینو بیشتر به دفاع فردی و یارگیری نفر به نفر اعتقاد دارد. مساله ای که تا اینجا جواب نداده است.گل های دریافتی از این ناحیه خود گواهی بر این مساله هستند.ترکیب اصلی خط دفاعی بارسا را الوز ، آلبا ، پیکه و ماسکرانو تشکیل می دهند.از لحاظ قدی خیلی ترکیب مناسبی نیست اما این ترکیب در بازیهای بزرگ همچون سیتی و دو بازی با اتلتیکو مادرید عملکرد خوبی داشته است و از ناحیه کرنر نه تنها گلی نخورده بلکه اگربه امار بازیها نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که انها کلا یک کرنر در طول 90 دقیقه به حریف تقدیم کردند. این نشان از تمرکز بالای این خط دفاعی در بازیهای بزرگ دارد.

اما در ال کلاسیکوها اوضاع به گونه ای دیگر بوده است .بطور مثال در در بازی سال گذشته در برنابئو به این جمله کاسیاس در تونل ورزشگاه قبل از شروع بازی اشاره می کنیم که به بازیکنان تیم خود تاکید می کرد که سعی کنید کرنر بگیرید چون انها کوتاه قد تر از شما هستند.در ان بازی راموس گل برتری رئال را با ضربه سر به ثمر رساند. خدیرا و واران هم پیشتر در نیوکمپ و برنابئو از روی ضربات کرنر و ضربات ارسالی از کناره ها موفق به گشودن دروازه بارسا شده بودند.

مارتینو در 46 بازی ای که بارسا را مربیگری کرده یک ترکیب ثابت دفاعی نداشته است.مصدومیتها و بیرون نشاندن بازیکنان به سبب فشردگی بازی ها باعث شده که او 18 بار به این ترکیب دست ببرد.در 46 بازی این فصل بارسلونا از ترکیب دفاعی اصلی بارسا که در بالا به ان اشاره شد 12 مرتبه درمقابل حریفان استفاده شده است.سه بازی مقابل اتلتیکو یک بازی مقابل سیتی و یک بازی نیمه نهایی مقابل سوسیه داد که بارسا گلی دریافت نکرد از جمله این بازی ها هستند.

در حال حاضر بزرگترین دغدغه مارتینو عدم تمرکز خط دفاعی بارسلونا در هنگام ارسال توپ از کناره ها است.بخصوص در بازی هایی که حریفان مهاجمان بلند قدی دارند . در خط دفاعی بارسلونا  پیکه و ماسکرانو مقصران اصلی در این زمینه هستند.عدم تمرکز و عدم پیش بینی درست در محل فرود امدن توپ باعث شده است که بارسلونا در فصل جاری بیشتر از هر سالی از ناحیه کرنر گل دریافت کرده باشد. برای اینکه بارسا در بازی امروز دروازه اش را بسته نگه دارد بیش از هر چیز باید به این نکته توجه داشته باشد که تا حد امکان به رئالی ها کرنر ندهد.

ترجمه : رضا سیف

آلبرتو مارتینز : آ اس

Alberto Martínez

     
آی اسپورت
2014-03-23 14:08:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر