فهرست
مقایسه رکوردشکنی واردی با نیستلروی: من بردم، تو باختی!
مقایسه رکوردشکنی واردی با نیستلروی: من بردم، تو باختی!

مقایسه رکوردشکنی واردی با نیستلروی: من بردم، تو باختی!

آی اسپورت - وقتی که جمی واردی، ستاره لسترسیتی با گلزنی در یازدهمین بازی متوالی آنهم مقابل منچستر یونایتد، رکورد فتح دروازه‌ های لیگ ‌برتر انگلیس به شکل پیاپی را شکست، یک سوال ذهن علاقه ‌مندان به فوتبال را درگیر کرد؛ کار او در این عصر سراسر تاکتیکی فوتبال ارزشمندتر است یا آنچه نیستلروی در اولین روزهای نوگرایی و دفاعی شدن مکانیزه فوتبال رقم زد؟ برابر کدامیک از این دو گلزن، مدافعان سختگیرتری صف بسته بودند؟ نیستلروی بیشتر پنالتی زد یا واردی؟ هت‌ تریک‌ های مهاجم هلندی عامل برتری ‌اش تلقی می ‌شود؟ برای پاسخ به این سوالات، مقایسه مو به موی گلهای این دو مهاجم در جریان رکوردشکنی ‌های شان راهگشاست.
* بازی اول
فن نیستلروی: یک پنالتی، گلی که با حرکت از وسط زمین و دریبل چند بازیکن به یکی از شاهکارهای مهاجم منچستری ونایتد تبدیل شد و گلزنی در وقت‌ های تلف شده، هت ‌تریک نیستلروی را برابر فولام رقم زد و البته شروع سریال دروازه‌ گشایی ‌های او را.
واردی: مهاجم لسترسیتی پنالتی به دست آمده را هدر نداد و با ضربه ‌ای مقتدرانه از فاصله 12 یاردی، تساوی تیمش برابر بورنموث تازه لیگ ‌برتری شده را رقم زد.
* بازی دوم
فن نیستلروی: برای رقم زدن سنگین‌ ترین شکست دوران معاصر لیورپول در بازی سنتی برابر یونایتد، بازهم به حرکت فردی مهاجم شیاطین سرخ از بیرون محوطه جریمه و البته گل شدن نهمین پنالتی متوالی ‌اش در لیگ‌ برتر نیاز بود. او این بار دو گل زد.
واردی: ستاره جدید لستر با همین گل، نامش را سر زبان‌ ها انداخت. همکاری او با مارز و درینک ‌واتر، بازگشت جادویی لستر از شکست مقابل آستون ویلا را تکمیل کرد.
* بازی سوم
فن ‌نیستلروی: یونایتد در یک عصر رویایی در عرض 27 دقیقه در نیمه دوم 6 گل زد. هت ‌تریک اسکولز مسلما بیش از پنالتی رقم زننده نتیجه 5 بر صفر توسط نیستلروی برابر نیوکاسل به چشم آمد.
واردی: وقتی مارز در فاصله 20 دقیقه مانده به پایان بازی، فاصله لستر میهمان با استوک را به حداقل رساند، واردی راه افتاد و با یک شوت سنگین پای چپ، یک امتیاز شیرین را برای تیمش به دست آورد.
* بازی چهارم
فن نیستلروی: منچستریونایتد به هایبوری رفته بود تا با برتری در بازی بزرگ با اختلاف 3 امتیاز در صدر جدول جا خوش کند. نیستلروی پس از دریافت توپ از گیگز از سمت چپ فرار کرد و پس از جا گذاشتن مارتین کیون و سول کمپل با ضربه ‌ای خونسرد گل اول بازی را زد.
واردی: او هم در چهارمین بازی متوالی توام با گلش، دروازه آرسنال را نشانه رفت. 2 گل واردی در جریان برتری 5 بر 2 لستر برابر توپچی ‌ها شبیه هم بود. او در صحنه گل دوم خودش در دقیقه 90، بی ‌نهایت خونسرد نشان می‌ داد.
* بازی پنجم
فن نیستلروی: دیوید بکام به جای یورک، یک ستاره دیگر را لایق سانترهای جادویی ‌اش دانست و نیستلروی با زدن ضربه ‌ای آرام یکی از 3 گل شیاطین سرخ را وارد دروازه بلکبرن کرد.
واردی: نیمکت‌نشین شدن مارز، باعث شد مسئولیت پنالتی زدن با واردی باشد و او هم رکورد گرفتن 3 پنالتی در فصل جاری را به نام خود ثبت کرد. واردی از فاصله نزدیک، دروازه ‌بان نوریچ را از سر راه برداشت.
* بازی ششم
فن نیستلروی: پس از یک نیمه بدون گل، اسکولز با ضربه سر از فاصله نزدیک که حاصل سانتر گیگز بود، گل اول را زد اما تا وقتی نیستلروی در متن بازی نبود، اتفاق دیگری نیفتد. حرکت زیبای فورچون و یک تک ضربه از مهاجم هلندی یعنی قرار گرفتن توپ در گوشه دروازه تاتنهام.
واردی: او در متن پروسه یک بازگشت دیگر از سوی لستر قرار داشت وقتی ابتدا پس از همکاری با دایر، ضربه سرش را به گل تبدیل کرد و سپس در وقت‌ های تلف شده پاس مارز را به تور فرستاد تا شکست 2 بر صفر برابر ساوتهمپتون به تساوی تبدیل شود.
* بازی هفتم
فن نیستلروی: هت تریک او در کنار نمایش دیوانه ‌وار روی کارول درون دروازه باعث شد پرافتخارترین تیم انگلیس از شکست یک بر صفر برتری 4 بر یک بسازد. گل اول حاصل یک ضربه کرنر بود و در ادامه در محاصره دین کلی، گل دیگری به ثمر رساند. هت ‌تریک هم از پاس طلایی بکام و ضربه هوشمندانه در دقیقه 52 برابر چارلتون تکمیل شد.
واردی: اشتباه هانگلاند، مارز را به توپ رساند و او، واردی را درون محوطه جریمه صاحب توپ کرد. جمی هوشمندانه توپ را کنترل کرد و با یک ضربه قوی از شش قدم تنها گل بازی را وارد دروازه پالاس کرد.
* بازی هشتم
فن نیستلروی: یونایتد درحالی به گودیسون پارک رفته بود که قهرمانی ‌اش قطعی بود. این آسودگی خیال به نیستلروی هم سرایت کرد و او یک فرصت بسیار خوب را از دست داد اما به جبران این خرابکاری در نیمه ‌دوم از روی نقطه پنالتی، گل پیروزی را وارد دروازه اورتون کرد.
واردی: زیباترین گل واردی در این 11 رقابت در همین جدال شکل گرفت. او از پاس درینک ‌واتر نهایت بهره را برد و پس از یک و دوی دیدنی و گذر از جانی اونز، توپ را در گوشه دروازه وست برومویچ، دور از دستان بوآز میهیل جای داد.
* بازی نهم
فن نیستلروی: در هفته اول فصل 2004-2003، همه نگاه‌ ها به چگونگی عملکرد کریس رونالدو در نخستین بازی برای یونایتد بود اما در روزی که او از ابتدا به میدان نرفت، نیستلروی یک پنالتی را برابر یاسکلاینن از دست داد اما با ضربه ‌ای دیدنی، گل چهارم تیمش را به بولتون زد.
واردی: او پنالتی حاصل شده از خطا روی خودش را با باز کردن دروازه واتفورد جشن گرفت و به ماجراجویی ‌هایش ادامه داد. پاس مارز و حرکت زیبای واردی در لمس اول توپ، بخشی از جذابیت بازی را رقم زد.
* بازی دهم
فن نیستلروی: گل آلن شیرر برای نیوکاسل با خلاقیت روی کین در ارسال پاس سالم از میان جنگل پاهای بازیکنان رقیب به سمت نیستلروی بی ‌ثمر شد درست وقتی نیستلروی با یک نمایش بدن، موقعیتش را روی توپ تثبیت کرد و ضربه را به تور چسباند.
واردی: فرار از سمت چپ، یک و دو با اولوآ، محو کولوچینی و یانمات، دریافت پاسی که پشت سرش بود و ضربه‌ تسلیم کننده سیسکو و الیوت درون دروازه نیوکاسل. از واردی چه انتظار دیگری داشتید؟
* بازی یازدهم
واردی: کلوزه در روزهای بازنشستگی رونالدوی برزیلی، مقابل تیم او، رکورد بهترین گلزن تاریخ جام‌ جهانی را از مریخی گرفت و این شنبه، واردی کاری مشابه انجام داد؛ با گلزنی مقابل یونایتد بالاتر از ستاره سابق شیاطین سرخ، رکورددار گلزنی در بازیهای متوالی تاریخ لیگ ‌برتر نام گرفت.


مرتضی یاسری‌نیا / هفته‌نامه فوتبال ایرانی
     
آی اسپورت
2015-12-15 20:57:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر