فهرست
شگفتی تیم ویسی؛ از لستر تا اهواز
شگفتی تیم ویسی؛ از لستر تا اهواز

شگفتی تیم ویسی؛ از لستر تا اهواز

آی اسپورت- برتری ٢ بر یک لسترسیتی مقابل چلسی به شگفتی‌های تیم صدرنشین فصل جاری لیگ‌برتر انگلیس افزود و باعث شد شاگردان رانیری در پایان هفته شانزدهم لیگ‌برتر انگلیس با ٣ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم در آستانه قهرمانی در نیم‌فصل اول قرار بگیرند.وقوع اتفاقی مشابه، کیلومترها دورتر در لیگ‌برتر کشورمان، باعث شد حالا دیگر ایران فقط در نام سطح اول لیگی خود شبیه همتای انگلیسی خود نباشد! امسال هر چقدر پیش‌بینی‌ها در مورد ناکام شدن و کم‌آوردن لستر غلط از آب درآمد، به همان نسبت تلاش برای به زیر کشیدن تیم هماهنگ ویسی هم ناکارآمد بود.

شگفتی‌های استقلال خوزستانابتدای فصل هیچ‌کس تصور نمی‌کرد استقلالی غیرتهرانی جرأت صدرنشینی در لیگ ‌برتر را داشته باشد اما این اتفاق برای استقلال خوزستان رخ داد و تیم عبدالله ویسی پس از شکست در هفته اول در همه بازی‌‌های بعدی شکست‌ناپذیر ماند و اکنون تنها یک امتیاز با قهرمانی نیم‌فصل اول فاصله دارد. جالب این‌که در مقام مقایسه، استقلال خوزستان در بسته نگه‌داشتن دروازه عملکرد بهتری داشته و ١٠بار کلین‌شیت کرده است! این اتفاق، خسوس، دروازه‌بان تیم را در مقامی بالاتر از نویر در زمینه بسته نگه‌داشتن دروازه قرار می‌دهد. از آخرین گل خورده استقلال خوزستان، بیش از ٥٠٠ دقیقه می‌گذرد. میانگین دریافت تنها ٢٨/٠ گل در هر بازی، خسوس را حتی برتر از بوفون ودخئا قرار می‌دهد.

قیاس مع‌الفارقاستقلال خوزستان هر چقدر در خط دفاعی برتر از لستر است، به اجبار در امور تهاجمی ضعیف‌تر است چون بیت‌سعید زوجی در حد ریاز مارز ندارد! آقای گل فعلی لیگ ایران با ٨ گل زده، زوج آتشینی کنار خود نمی‌بیند؛ برخلاف جیمی واردی که رکورد گلزنی در ١١ بازی متوالی در لیگ‌برتر را با گلزنی اخیر به چلسی توأم کرد و حالا با ١٥ گل در صدر جدول قرار دارد. زوج او یعنی ریاز مارز الجزایری ١١ گل زده است. یعنی روی هم ٩ گل بیشتر از١٧ گل زده فعلی استقلال خوزستان وارد دروازه رقبا کرده‌اند!

بی‌تجربگی در صدرهر ٢ تیم برای نخستین‌بار صدرنشینی در لیگ‌برتر انگلیس و ایران را تجربه می‌کنند؛ با این تفاوت که لستر از چند هفته پیش در پایان هفته صدرنشین می‌شد اما تا قبل از هفته جاری لیگ‌برتر ایران، استقلال خوزستان نهایتا فقط یک روز در رده نخست قرار داشت و به عبارت بهتر حالا تیم ویسی برای نخستین‌بار در تاریخ نه‌چندان طولانی‌اش در پایان یک هفته صدرنشین شده است. فوتبال ایران تا این ابعاد، شگفتی‌سازی در نیم‌فصل اول لیگ‌برتر خود نداشته و شاید فقط بتوان از برق شیراز نام برد که به‌عنوان صدرنشین مقاطعی از نیم‌فصل اول در پایان فصل سقوط کرد! در انگلیس اما نمونه‌های زیادی یافت می‌شود. آستون‌ویلای جان‌گرگوری در فصل ١٩٩٩-٢٠٠٠ تا آستانه قهرمانی در نیم‌فصل اول پیش رفت. این تیم درنهایت بین ٤ تیم اول هم دیده نشد. نورویچ فصل ١٩٩٣-١٩٩٢ هم نمونه دیگری است؛ تیمی که بیشتر اوقات نیم‌فصل اول نخستین دوره لیگ‌برتر در صدر بود اما به قهرمانی نرسید و به رده سوم تکیه زد. با توجه به انجام ٢ بازی بیشتر از سوی لسترسیتی، طبعا میانگین پیروزی‌های این تیم بیشتر است و لستر علاوه بر گل‌های زده بیشتر( ٣٤ به ١٧)، گل‌های افزون‌تری( ٤ گل خورده استقلال خوزستان مقابل ٢٢ گل خورده لسترسیتی) هم دریافت کرده است. آماری در انگلیس می‌گوید ۴۴‌درصد تیم‌هایی که مثل لستر توانسته‌اند بعد از ۱۵ بازی، ۳۲ امتیاز کسب کنند، در پایان فصل قهرمان لیگ برتر انگلیس شده‌اند. ۴‌درصد این تیم‌ها، یعنی ۱۱ تیم در پایان فصل نایب قهرمان شده‌اند و ۹۷‌درصد تیم‌ها فصل را در میان ۴ تیم برتر فصل تمام کرده‌اند. در تمام ادوار گذشته لیگ برتر فقط نیوکاسل بوده که موفق به کسب این آمار شده اما در پایان فصل ۹۵-۱۹۹۴ در رده ششم جدول رده‌بندی قرار گرفته است. در ایران، تنها در ٢ مقطع تیمی پس از ١٥ هفته ٣٢ امتیاز داشته و هر ٢ بار هم قهرمان لیگ نام گرفته است. کسب امتیازاتی مشابه امتیازات فعلی استقلال خوزستان در ٧٠‌درصد حالات منجر به قهرمانی پایان فصل در لیگ ایران شده و حالا باید دید تیم جنوبی با حفظ فرم مطلوب فعلی، شگفت‌انگیزترین قهرمانی در تاریخ فوتبال باشگاهی ایران را رقم می‎‌زند یا خیر. انگار در کنار همه تشابهات، تفاوت لسترسیتی و استقلال خوزستان در دروازه به نفع استقلال خوزستان و ضمن احترام به کار بزرگ حسن بیت‌سعید (آقای‌گل کنونی لیگ‌برتر)، در خط حمله به نفع لسترسیتی است.

منبع: شهروند

کد خبر: 9401
     
آی اسپورت
2015-12-16 03:07:45
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر