فهرست
یوونتوس و سریال فتوحات پی‎درپی/ سلاطین تکرار
یوونتوس و سریال فتوحات پی‎درپی/ سلاطین تکرار

یوونتوس و سریال فتوحات پی‎درپی/ سلاطین تکرار

آی اسپورت - با هفتمین قهرمانی متوالی قریب‌الوقوع یوونتوس، لیون در جمع رکوردداران بیش‌ترین قهرمانی متوالی در تاریخ ۵ لیگ معتبر اروپا صاحب شریک می‌شود. یوونتوس با شروع قهرمانی‌های متوالی‎‌اش از زمان فتح بدون شکست اسکودتو در فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱، همیشه حداقل یک هفته زودتر قهرمانی خودش را قطعی کرده و تساوی امشب مقابل رم هم این سنت را حفظ می‌کند؛ آنچه البته یووه را از بایرن  دارای ۶ قهرمانی متوالی در آلمان جدا و به لیون می‌رساند. کنکاش در رکوردداران قهرمانی‌های متوالی در ۵ لیگ معتبر اروپا به بهانه در پیش بودن هفتمین قهرمانی متوالی یووه در سری A  ما را به نتایج جالبی می‌رساند.

لوشامپیونه؛ لیون دست‌نیافتنی

 تا قبل از اینکه لیون در بازی رودرروی هفته پایانی فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۱ (آخرین باری که رقبای مستقیم قهرمانی در هفته آخر لوشامپیونه به مصاف هم رفتند) لانس را شکست دهد و برای اولین بار در تاریخش فاتح لیگ فرانسه شود، تیم رویایی دهه ۹۰ المپیک مارسی با ریاست برنارد تاپی با  ۵ قهرمانی متوالی بین فصول ۱۹۸۹-۱۹۸۸ تا ۱۹۹۳-۱۹۹۲ رکورددار فتوحات متوالی در لیگ بود اما لیون با ۷ قهرمانی نه تنها این رکورد را شکست بلکه به عنوان رکورددار بیش‌ترین قهرمانی متوالی در تاریخ ۵ لیگ معتبر اروپا شناخته شد. البته آن‌ها از زمان آخرین قسمت سریال قهرمانی در فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۷ دیگر رنگ جام ندیدید و هر ۷ قهرمانی تاریخشان به شکل متوالی به دست آمد. جالب اینکه لیون بیش‌ترین پیشروی خودش در لیگ قهرمانان اروپا را ۲ سال پس از آخرین قهرمانی در لوشامپیونه رقم زد؛ وقتی با غلبه بر بوردو برای اولین و آخرین بار، فصل ۲۰۱۰-۲۰۰۹ به نیمه‌نهایی و جدال با بایرن، نایب‌قهرمان آن فصل رهسپار شد.

1
1

بوندس‌لیگا؛ طبق معمول، بایرن

تا پیش از هژمونی اخیر، بایرن با ۳ قهرمانی متوالی در ۳ مقطع همراه مونشن‌گلادباخ رکورددار قهرمانی متوالی بود اما در پایان فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۵، تیم باواریایی یک هفته زودتر (دیرهنگام‌ترین قهرمانی در سریال شش‌گانه قهرمانی اخیرش) جشن چهارمین قهرمانی متوالی را برپا کرد و به تنهایی رکورددار شد. حالا تعداد قهرمانی‌های متوالی بایرن به ۶ رسیده و تنها کواچ، سرمربی فصل آینده بایرن می‌تواند آنقدر بد باشد که به این سریال خاتمه دهد!

2
2

لیگ برتر؛ مالکیت اشتراکی

تعداد قهرمانی‌‎های متوالی در لیگ برتر کم‌تر از ۴ لیگ دیگر است که این موضوع  نشان می‌دهد سطح اول فوتبال جزیره تا چه اندازه دشوار دنبال می‌شود. ابتدا آرسنال، سپس هادرزفیلد و در ادامه لیورپول و در ۲ مقطع منچستریونایتد ۳ فصل متوالی قهرمان لیگ شده‌اند و فعلا به طور مشترک رکوردداران قهرمانی متوالی هستند. 

لالیگا؛ روزی روزگاری رئال مادرید

لالیگا در دوران معاصر ۲ حالت مختلف را تجربه کرده است؛ یا توازان قدرتی مانند سال‌های ابتدایی هزاره جدید با قهرمانانی متنوع مانند والنسیا و دپورتیو لاکرونیا داشته یا مانند این سال‌ها و اواسط دهه ۸۰ و اوایل و اواسط دهه ۹۰، صحنه یکه‌تازی رئال و بارسلونا بوده. در حالت دوم، رکوردهای جالبی شکل گرفت؛ از جمله اینکه رئال مادرید بین سال‌های ۸۶ تا ۹۰ برای دومین بار در تاریخش ۵ بار متوالی لالیگا را برد و رکورددار شد.  ۴ فصل بعد بارسلونا، تاج قهرمانی را بر سر گذاشت و جالب اینکه  ۳ قهرمانی از این ۴ عنوان با گرفتن جام در هفته آخر از تیم صدرنشین حاصل شد. رئال در سال ۱۹۹۵ اجازه نداد بارسلونا به رکورد ۵ قهرمانی متوالی‌اش برسد و با برتری ۵ بر صفر در ال‌کلاسیکو و پس گرفتن جام، اجازه دست‌اندازی به حریمش را به رقیب دیرینه نداد.

3
3

سری A؛ این یوونتوس!

 وقتی دایره افتخار بازیکنان میلان در پایان بازی برگشت با رم در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ به نشانه قهرمانی هجدهم در سری A شکل گرفت، هیچ کس فکر نمی‌کرد تا ۷ سال بعد این لیگ فقط یک قهرمان داشته باشد. حالا آن کودکی در فصل قهرمانی بدون باخت یووه به دنیا آمد در حال رقتن به اول دبستان است و لباس هیچ تیمی غیر از یوونتوس را منقش به آرم اسکودتو ندیده است! کسب یک امتیاز از ۲ بازی باقی مانده یووه را به هفتمین قهرمانی متوالی می‌رساند؛ یک رکورد مشترک با لیون. رکوردی که فصل آینده می‌تواند منحصر به فرد شود.

نود

۱ ۱  
آی اسپورت
2018-05-13 16:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Kian
يكشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۵
سلاطین کالچوپولی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر