فهرست
سلامتی بازیکنان ارزشی ندارد؛ حق همیشه با تیم ملی است!
سلامتی بازیکنان ارزشی ندارد؛ حق همیشه با تیم ملی است!

سلامتی بازیکنان ارزشی ندارد؛ حق همیشه با تیم ملی است!

آی اسپورت - آلودگی هوای تهران در این روزها به یکی از جدی‌ترین بحث‌های فوتبال ایران تبدیل شده. در حالی که هوای دوشنبه تهران به شدت آلوده بود سازمان لیگ ترجیح داد بازی تیم‌های پرسپولیس با گسترش‌فولاد را سر زمان مقرر برگزار کند. این در حالی است که عده‌ای با گذاشتن عکس‌هایی از تابلوهای آلودگی هوا در صفحه‌های اجتماعی خود نشان دادند که آلودگی هوای تهران در زمان این برگزاری در حد هشدار بوده است. بی‌تردید در این هوا برگزاری بازی هم به سلامت بازیکنان داخل زمین آسیب می‌زند و هم به تماشاگرانی که قرار است ۹۰ دقیقه تیمشان را تشویق کنند. با این حال مسئولان سازمان لیگ بدون توجه به این موضوع خطرناک ترجیح دادند این بازی را برگزار کنند. البته به نظر می‌رسد برنامه فشرده سازمان لیگ چاره‌ای برای سازمان لیگ باقی نگذاشته است و آنها مجبور هستند برای برگزای به موقع بازی‌ها هرکاری انجام بدهند.
قانون در مورد هوای آلوده چه می‌گوید؟ اما با اتفاقی که افتاده است این سوال به وجود می‌آید که قانون کمیته پزشکی فیفا در مورد برگزاری بازی‌ها در هوای آلوده چه می‌گوید و آیا آنها تدبیری را در این باره اندیشیده‌اند یا نه. فتاحی عضو کمیته برگزاری مسابقات سازمان لیگ دراین باره می‌گوید: متاسفانه مساله آلودگی هوا مثل گرما نیست که در مورد آن قانون مشخص وجود داشته باشد. هیچ قانونی در مورد آلودگی هوا وجود ندارد و ما هم نمی‌دانیم در چه حالتی باید بازی‌ها را برگزار کنیم و در چه میزان آلودگی باید بازی‌ها را تعطیل کنیم. او ادامه داد: برای گرمای هوا یک قانون مشخص وجود دارد و آن هم این است که در صورتی که دمای هوا و درجه رطوبت به حد مشخصی رسید داور باید بازی را قطع کند و بازیکنان دقایقی در کنار زمین آب بنوشند، حتی دستگاه آن هم آمده است. ما شنیده‌ایم که قرار است برای آلودگی هوا هم این دستگاه تهیه شود تا ما متوجه شویم در چه هوایی می‌توان بازی کرد و در چه هوایی نمی‌شود بازی برگزار شود.
باشگاه‌ها باید در سالن تمرین کنند؟ اما با توجه به اتفاقی که افتاده است این سوال به وجود می‌آید که آیا بازی کردن در این هوا به سلامتی بازیکنان آسیب نمی‌زند؟ در هوای آلوده تهران با توجه به اینکه بازیکنان مجبور هستند ۹۰ دقیقه در زمین بازی دوندگی داشته باشند ممکن است با خطرهایی جدی روبرو شوند. این اتفاقی است که اگر جلوی آن گرفته نشود ممکن است مشکلات جدی را ایجاد کند. فتاحی در این باره هم می‌گوید: به هرحال طبیعی است که تمرین کردن در چنین هوایی برای هر کسی می‌تواند خطرناک باشد. در این که هوای تهران آلوده است هیچ شکی وجود ندارد و همه ما آن را می‌دانیم. من فکر می‌کنم بهتر است باشگاه‌ها در این هوای آلوده تهران در سالن تمرین کنند. البته در این باره ما نمی‌توانیم دخالت کنیم و تصمیم با خودشان است.
چه زمانی بازی‌ها تعطیل می‌شود؟ جالب است که سازمان لیگ با وجود آلودگی وحشتناک هوای تهران حاضر نشد بازی پرسپولیس برابر گسترش فولاد را تعطیل کند و دلیل آن سوالی است که تنها خودشان می‌توانند در مورد آن جواب بدهند. در روزهایی که بازی‌های لیگ برتر کاملا فشرده برگزار می‌شود سازمان لیگ حاضر نیست با به تعویق انداختن بازی‌ها برنامه خود را به هم بزند. فتاحی در این باره هم می‌گوید: چنین چیزی هرگز درست نیست. ملاک ما برای به تعویق انداختن بازی‌ها نامه وزارت بهداشت است و این نامه برای بازی با پرسپولیس هرگز بدست ما نرسید. او ادامه داد: وقتی که وزارت بهداشت مدارس و اداره‌های دولتی را تعطیل کند ما هم می‌توانیم بازی‌های لیگ برتر را به تعویق بیندازیم. وقتی این اتفاق نیفتاده است دلیلی ندارد که ما چنین کاری را انجام دهیم. بازی‌های لیگ را نمی‌توانیم هر روز به یک دلیل عقب بیندازیم چراکه از برنامه خود عقب می‌افتیم.
همه چیز تحت شعاع تیم ملی به نظر می‌رسد در فوتبال ایران همه چیز حتی سلامتی بازیکنان هم تحت شعاع برنامه‌های تیم ملی قرار گرفته است. برنامه‌هایی که کارلوس کی‌روش در اختیار فدراسیون فوتبال قرار داده آنقدر فشرده است که سازمان لیگ حتی نمی‌تواند بابت آلودگی هوا هم بازی‌های لیگ را تعطیل کند. این‌ها اتفاق‌هایی است که حسابی بازی‌های لیگ برتر را تحت شعاع خود قرارداده است. در روزهایی که کی‌روش در ایران حضور ندارد تقریبا تمام مربی‌های لیگ برتری از برنامه‌های او ناراضی هستند و خودش هم حضور ندارد که پاسخگوی مربی‌های لیگ برتری باشد.

منبع: نسیم
  ۱  
آی اسپورت
2015-12-16 12:10:01
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴، ۱۴:۵۴
مطلب انتقادی از کیروش؟ شما؟!!! مگه داریم؟ مگه میشه؟ هرچند که بسیار ملو بود ولی بازم کف نموییدیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر