فهرست
گزارش روز؛ پرداخت حقوق کی‌روش توسط وزارت امور خارجه
گزارش روز؛ پرداخت حقوق کی‌روش توسط وزارت امور خارجه

گزارش روز؛ پرداخت حقوق کی‌روش توسط وزارت امور خارجه

آی اسپورت -  «پول فوتبال در حساب وزارت امور خارجه» این خبری بود که هفته گذشته رسانه‌ها را درنوردید و بدل به یک سوژه خبری مهم شد. خبری که در آن اشاره شده بود مطالبه چند هزار دلاری فدراسیون فوتبال از فیفا که به واسطه مشکلات به حساب فدراسیون واریز نشده، در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته است و وزارت امور خارجه از پرداخت این پول به فدراسیون فوتبال طفره می‌رود و خواهان دریافت کارمزد و یا به عبارتی حق حساب است! خبری عجیب که البته با توجه به مشکلات فدراسیون فوتبال و شرایط موجود چندان بیراه نبود. در متن اخبار آمده بود که ۱،۵ میلیون دلار از طرف فیفا و AFC به ایران پرداخت شده که این پول در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته ولی این مبالغ را در اختیار فدراسیون قرار نداده و خواهان دریافت بخشی از آن است. بعد از انتشار این خبر فدراسیون فوتبال بلافاصله واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای بلندبالا ضمن تکذیب این خبر مدعی شد که وزارت خارجه هیچ مشکلی با فدراسیون فوتبال ندارد و در راه دریافت مطالبات فوتبال ایران از نهادهای بین‌المللی کمال همکاری را داشته و حتی از تلاش‌ها و زحمات صورت گرفته بابت همکاری‌های وزارت امور خارجه با فدراسیون فوتبال تشکر کرد. در بیانیه فدراسیون فوتبال تاکید شد که شایعات مبنی بر کسر از میزان مبلغ دریافتی از سوی وزارت خارجه صحت ندارد و در صورت تداوم شایعه‌سازی‌ها قطعا از سوی مراجع قضایی پیگیری خواهد شد. در همین راستا طبق هماهنگی‌ها و رایزنی‌های انجام شده بین مسوولان مالی فدراسیون فوتبال با وزارت امور خارجه، تسویه حساب‌های لازم در خصوص اخذ بدهی‌های مراجع بین‌المللی فوتبال مانند فیفا توسط وزارت امور خارجه و پرداخت کامل آن به فدراسیون فوتبال انجام شده است. بر همین اساس قرار است فردا در جلسه‌ای بین مسوولان مالی فدراسیون فوتبال و وزارت امور خارجه در مورد پول‌های دریافتی از سوی فدراسیون فوتبال، صورتجلسه لازم امضا شود.
پرداخت حقوق کی‌روش توسط وزارت امور خارجه! کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی برای دومین بار در مدت زمان همکاری‌اش با تیم ملی ایران حقوقش عقب افتاد. اولین بار و پس از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ استرالیا، کی‌روش ۹ ماه حقوق عقب افتاده‌اش را یک جا دریافت کرد و اکنون نیز سرمربی پرتغالی تیم ملی حدود ۳ ماه هست که حقوقش را دریافت نکرده است. بر همین اساس کی‌روش که این روزها برای سپری کردن دوران مرخصی ۵۰ روزه در پرتغال به سر می‌برد، حقوق ۳ ماه خود را از فدراسیون فوتبال طلبکار است که پس از رایزنی‌های فدراسیون فوتبال با وزارت امور خارجه قرار است این مبلغ پس از هماهنگی‌های لازم در لیسبون و از طریق سفارت ایران در پرتغال به زودی به کی‌روش پرداخت شود. از طریق فدراسیون فوتبال در این خصوص به کی‌روش از طریق پست الکترونیکی اطلاع‌رسانی لازم انجام شد تا وی با مراجعه به سفارت ایران در لیسبون پرتغال طلب ۳ ماهه خود از فدراسیون فوتبال ایران را دریافت کند. قرار است در این زمینه جلسه‌ای بین مسوولان مالی فدراسیون فوتبال و وزارت امور خارجه فدراسیون فوتبال انجام شود تا زمان مراجعه کی‌روش برای دریافت دستمزدش به سفارت ایران مشخص شود. همچنین حقوق عقب افتاده دستیاران داخلی و خارجی کی‌روش نیز روز گذشته به آنها پرداخت شد.
یک میلیون دلار از منهتن! در حالی‌که بحث فدراسیون فوتبال و وزارت امور خارجه بر سر مبالغ دریافتی از سوی فیفا و AFC است، هنوز مبلغ قابل توجهی از پول فوتبال ایران در منهتن قرار دارد. از شش سال پیش تاکنون مبلغ یک میلیون دلار از پول‌های فدراسیون فوتبال در بانک منطقه منهتن در شهر نیویورک آمریکا بلوکه شده و سایر پول‌ها و پاداش‌های فدراسیون فوتبال از راه‌های گوناگون در اختیار این فدراسیون قرار گرفته است. به نظر می‌رسد با همکاری فدراسیون فوتبال و وزارت امور خارجه این مبلغ قابل توجه از منهتن آزاد خواهد شد!
پرداخت بدهی کی‌روش از پول فیفا شهرام دبیری عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال تاکید کرد فدراسیون از ۵/۱ میلیون دلار پاداش فیفا که از وزارت امور خارجه دریافت خواهد کرد، قطعا بدهی کی‌روش را پرداخت می‌کند. دبیری گفت: «فدراسیون فوتبال مبلغ ۵ میلیون دلار از فیفا طلب داشت که پیش از این حدود ۵/۳ میلیون دلار آن را از راه‌های مختلف از جمله سفارتخانه‌های ایران از فیفا دریافت کرده بود.» وی ادامه داد: «۵/۱ میلیون دلار از این مبلغ باقی مانده بود که وزارت خارجه آن را تحویل گرفت و احتمالا فردا به حساب فدراسیون واریز می‌کند.» عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا قرار است از این پول بدهی کی‌روش پرداخت شود، گفت: «بله قرار است قسمتی از قرارداد کی‌روش از این پول پرداخت شود.» وی با بیان اینکه هیچ‌وقت در مصاحبه‌های خود از کفاشیان درخواست نکرده با محمد مایلی‌کهن برخورد کند، اظهار کرد: «پس از انتقاداتی که مایلی‌کهن علیه کی‌روش مطرح کرد از قول من چنین مطلبی را نوشتند که اینگونه نبود.» وی افزود: «مایلی‌کهن یکی از بزرگان فوتبال ایران است که سابقه سرمربیگری تیم ملی فوتبال را هم دارد و همیشه برای من محترم بوده است. مایلی‌کهن همیشه علاقه خود را به کشورش ثابت کرده و انتقادات او همیشه در راستای بهبود شرایط فوتبال ایران بوده است.» عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال، گفت: «صحبتی که من کرده بودم، برخورد کفاشیان با مایلی‌کهن نبود بلکه درخواست کردم که وی انتقادات خود را در جلسه خصوصی با کی‌روش مطرح کند.»

منبع: ایران ورزشی
     
آی اسپورت
2015-12-16 12:29:19
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر