فهرست
معامله تلخ اسکوچیچ با فولاد: حراجی اهواز
معامله تلخ اسکوچیچ با فولاد: حراجی اهواز

معامله تلخ اسکوچیچ با فولاد: حراجی اهواز

آی اسپورت - یک/ تماشایِ تیم دراگان اسکوچیچ در این هفته‌ها، یک تجربه تماما کسالت‌بار برای مخاطبان لیگ برتر می‌سازد. تیمی که هر هفته، درست سناریوی تکراری هفته قبل را تکرار می‌کند و حالا دیگر قابل پیش‌بینی‌ترین تیم فوتبال ایران است. فولاد در هر مسابقه گل اول را به رقیب می‌زند، بازیکنان احساساتی‌اش مربی را در آغوش می‌کشند و در کنار هم جشن می‌گیرند و در نهایت بیشتر از گل‌های زده، گل دریافت می‌کند و همه چیز را از دست می‌دهد تا مردِ کروات در جلسه کنفرانس مطبوعاتی، به مدیران باشگاه حق بدهد که حکم اخراج‌اش را امضا کنند. 9 شکست و فقط 9 امتیاز در 14 مسابقه، نشان می‌دهد دراگان در راه سامان دادن به اوضاع قهرمان لیگ سیزدهم، با شکست سختی مواجه شده و سقوط تیم‌اش، تنها به لطف لغزش‌های متوالی سیاه‌جامگان و راه آهن هنوز قطعی نیست. با این وجود، آقای مربی هیچوقت حاضر نیست از رفتن حرف بزند. او تنها در شرایطی از فولاد می‌رود که برگه اخراج را دریافت کرده باشد و به نظر می‌رسد این صبر، ضربه‌ای جدی به آینده شغلی او خواهد زد.
دو/ شاید درست ترین تصمیم ممکن برای اسکوچیچ، قطع همکاری با فولاد بعد از استعفای دسته‌جمعی مدیران فصل گذشته باشگاه بود. آن‌ها که پای سرمربی کروات را به باشگاه باز کرده بودند، شرایط را برای ادامه کار در فولاد مساعد ندیدند و تصمیم به جدایی گرفتند اما اسکوچیچ توجهی به دورنمای نگران‌کننده تیم خوزستانی نشان نداد و تلاش کرد با خوش‌بینی، برای آینده تیم برنامه ریزی کند. او در مقابل جدایی و استعفا مقاومت کرد و کار دشوار رهبری تیمی را پذیرفت که بر خلاف همه سال‌های گذشته، در آن از پول خبری نبود. به نظر می رسد هواداران فولاد، خیلی زودتر از آقای سرمربی از بحران پیش‌روی باشگاه مطلع شدند و شروع به شعار دادن علیه کادر مدیریتی جدید کردند. اسکوچیچ بعد از همان نتایج بد هفته‌های ابتدایی، این فرصت را داشت تا تیم را ترک کند و جلوی چسبیدن کلمه‌های «حیا» و «رها» به نامش را بگیرد اما او ماند تا برای اولین بار در فوتبال ایران، طعم شعارهای تند اعتراضی علیه خودش را بچشد.
سه/ بحران در تیم دراگان، از اوایل تابستان آغاز شد. وقتی که جدایی سربازها از باشگاه قطعیت گرفت و مدیران فولاد نیز لیستِ خرید اولیه او را به بهانه مشکلات مالی پس زدند تا تیم قرمزپوش، با عجیب‌ترین خریدهای ممکن به استقبال لیگ پانزدهم برود. اسکوچیچ حتی حاضر نشد به پدیده‌های فولادنوین اعتماد کند و این اشتباه، آخرین ضربه را به پیکره تیمی زد که در تابستان با خرید حسین ابراهیمی نیمکت نشین در نفت، مهدی دغاغله که در طول یک فصل به اندازه انگشتان یک دست برای پرسپولیس بازی کرده بود، امیرحسین فشنگچی که هفته‌ای یک بار از پیکان اخراج می‌شد و رضا خانزاده که حتی قبل از محرومیت 6 ماهه بازیکن خوبی نبود، ناکام‌ترین تیم نقل و انتقالات به شمار می‌رفت. فولاد در تابستان، بیشتر به کانون اصلاح و تربیت شبیه بود و این استراتژی مرد کروات برای خرید ستاره‌های مستعد اما ناکام با پول نه چندان زیاد، نتیجه‌بخش واقع نشد و هیچکدام از این مهره‌ها به نسبت فصل گذشته، نمایش‌های بهترین ارائه نکردند تا دراگان به بن‌بست برسد. بن‌بستی که به جز خودش، همه به آن باور دارند.
چهار/ انتخاب مقطع درست برای خداحافظی، ناتوانی مشترک همه اهالی فوتبال ایران است و به نظر می رسد این ماجرا، حتی آدم‌های تازه‌وارد به این فوتبال را نیز درگیر می‌کند. اینجا همه می‌خواهند تا آخرین لحظه ممکن ماندگار شوند و هیچکس به مزیتِ استعفا دادن و جداییِ انتخابی ایمان ندارد. در فوتبالی که گزارشگر تلویزیونی‌اش سال‌ها بعد از تمام شدن، همچنان به کار ادامه می‌دهد، که اسطوره ملی‌اش آنقدر در تیم ملی می‌ماند و به جوان‌ترها فرصت نمی‌دهد که سرانجام با خط خوردن از تیم وداع کند و داور جنجالی‌اش تا آن‌جا به قضاوت ادامه می‌دهد که شماره کارت بانکی‌اش سوژه برنامه‌های شبانه تلویزیون باشد، عجیب نیست که سرمربی باشگاهی نیز برای دریافت همه مبلغ قرارداد، تا آخرین لحظه ممکن در اهواز بماند و برای دریافت پول بیشتر، چوب حراج به اعتباری بزند که به زحمت در ایران ساخته است. فولادِ اسکوچیچ، تیمِ خوبی نیست، بازیکنان خوبی ندارد و با کادر فنی فعلی، راهی برای خروج از بحران نخواهد داشت. حالا دیگر اسکوچیچ نخواهد توانست سهم کلیدی‌اش در روزهای اسفبار فولاد را کمرنگ کند. او قراردادی محکم با این باشگاه به امضا رسانده اما اعتبارش را قربانی این قرارداد کرده و بعد از اهواز، دیگر هیچ تیمی جرات امضای قرارداد با او را نخواهد داشت.


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2015-12-19 16:22:18
نظر دهید

۱ نظر
-
شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴، ۱۶:۵۸
خداییش ابراهیمی توی نفت عالی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر