فهرست
آلمان با چه نفراتی وارد یورو 2016 می شود؟ / پرواز به شهر رویاها
آلمان با چه نفراتی وارد یورو 2016 می شود؟ / پرواز به شهر رویاها

آلمان با چه نفراتی وارد یورو 2016 می شود؟ / پرواز به شهر رویاها

آی اسپورت - صعود آلمان به یورو 2016 از مدتها قبل مسجل شده بود؛ تقریبا از همان زمانیکه قرعه کشی انجام شد و «مانشافت» در گروهی قرار گرفت که هیچکدام از تیمهایش سابقه شکست دادنش را نداشت هرچند لهستان و جمهوری ایرلند طلسم شکنی کردند. با توجه به نتایج احتمالی و قهرمانی در جام جهانی 2014، حتی سید یکی بودن آلمان هم مشخص بود. دیدار با فرانسه که در روزهای گذشته کمتر به ابعاد ورزشی و فوتبالی اش توجه شده، آخرین بازی آلمان در خاک کشور همسایه تا پیش از آغاز یورو بود. از امروز بازیهای ملی ژرمن ها که همه آنها در سال 2016 برگزار می شود، حکم انتخابی های تیم ملی را دارد. بیشتر کشورهای سید یک تقریبا شاکله اصلی شان را می دانند و برای بقیه نفرات حاضر در فهرست مردد هستند اما دیدگاه های لو باعث شده فکر کردن به فهرست نهایی آلمان از همین این روزها آغاز شود.
* قطعا
می توان با قاطعیت گفت اگر مصدومیتی پیش نیاید، 12 بازیکن از 23 نفر نهایی یواخیم لو مشخص است. نویر دروازه بان است. مشخص نیست دفاع 3 نفره است یا 4 نفره اما بواتنگ، هوملس، موستافی، هوئدس و گینتر قطعا به تیم ملی دعوت می شوند. کاپیتان شواین اشتایگر که هست و مولر و کروس هم جزو نفراتی هستند که حتی فیکس بودن شان هم قطعی است. خدیرا و اوزیل نیز تا حد زیادی شرایط مشابهی دارد. پودولسکی و گوتزه هم برای جام جهانی 2014 با فرمی بسیار بد دعوت شدند و با بازیهای به نسبت بهتر این فصل شان چرا نباید دوباره عضوی از آلمان باشند؟
* تقریبا
برای 11 جای خالی باقی مانده، دو دروازه بان حتما دعوت می شوند. ران رابرت زیلر در این سالها در اکثر فهرست های لو بوده و اگر دروازه بان دوم نباشد، حتما سوم هست! آندره شورله، مدتهاست کاری با فوتبال باشگاهی ندارد و به تیم ملی دعوت می شود و با برون یابی این نمودار، باز هم دعوت خواهد شد. ایلکای گوندوغان و مارکو رویس به دلیل مصدومیت عضو تیم قهرمان جام جهانی نبودند ولی این بار اگر مصدومیت بی خیال شان شود دعوت می شوند به ویژه گوندوغان که از مورداعتمادهای شدید لو است. لو اهل دعوت بازیکنان برای بازیهای خاص است و بالعربی برای بازی با انگلیس و ایتالیا در صورت برخورد در ذهن او هست. دو بازیکن بسیار دست کم گرفته شده در فهرست او هستند که خوب کارش را راه می اندازند: امره چان و سباستین رودی. هر دو شدیدا انعطاف پذیر هستند و گزینه ای مناسب برای اینکه از 23 نفر فهرست به اندازه 30 نفر کار کشید. رودی در شرایطی امسال 9 بازی ملی انجام داده که در بوندسلیگا نیز همین تعداد به میدان رفته و فقط دو تایش 90 دقیقه کامل بوده آنهم در هوفنهایمی که معلوم نیست چه طور می خواهد از ته جدول جدا شود؛ لو ذوب در اوست!
* لبه تیغ
از این لحظه به بعد هر اسمی که آمد شاید 6 ماه بعد روی کاناپه منزلش در حال تماشای بازیهای آلمان باشد و حتی شاید فیکس تیم ملی کشورش در اولین بازی یورو 2016. آلمان باید 3 دروازه بان ببرد و از جمع تر اشتگن، تراپ و لنو قطعا یکی همراه آلمان است اما کدام، معلوم نیست. مدافع چپ تخصصی معمولا یکی از اضافات فهرست لو است اما از بین مارسل اشملزر، اریک دورم و یوناس هکتور (بازیکن کلن که چند بازی آخر در آلمان فیکس بود و اصلا هم خوب نبود)، یکی باید حتما مسافر فرانسه شود. حالا که کلوزه خداحافظی کرده و ماریو گومز هم بار دیگر برابر فرانسه نشان داد فوتبال باشگاهی اش در دنیایی جداگانه از دسته گل به آب دادن های تیم ملی اش برگزار می شود، یک یا دو مهاجم تخصصی هم باید همراه آلمان به یورو بروند. نفراتی مانند مکس کروسه، پاتریک هرمان که در حال حاضر مصدوم است یا کوین فولاند. کریستوف کرامر در جام جهانی 2014، سورپرایز لو در فینال بود اما بعد از اتمام حضور قرضی اش در گلادباخ، افت نسبی داشته و حالا از بین او و برادران بندر احتمالا فقط یکی همراه تیم خواهد بود. همینطور ژولین درکسلر که اولین بازی ملی اش را پیش از یورو 2012 انجام داد اما سالی بیش از 4 بار به تیم لو دعوت نشده. با این حال عضوی از تیم قهرمان 2014 بود و شاید در برخی جاها کار راه بینداز باشد. آنتونیو رودیگر نیز به شراطی که لو همانند 2014 بخواهد 9 مدافع همراه خود ببرد شاید اولین حضورش در تورنمنت های رسمی را تجربه کند.
* بسیار مهم
تابستان آینده غیر از یورو، بازیهای المپیک نیز برگزار می شود و آلمان بعد از 28 سال فرصت دارد با تیم ملی مردان در این بازیها حاضر شود. تیمی متشکل از 15 بازیکن زیر 23 سال و 3 بازیکن بزرگسال. همین موضوع تا حدی شانس بازیکنان جوان تر آلمان برای حضور در یورو را کمرنگ می کند. در فهرست لو برای دیدار با هلند و فرانسه، فقط سانه و رودیگر به سن المپیک می خوردند که سانه برای دیدار با هلند خط خورد تا به تیم المپیک اضافه شود. نکته بعدی درباره فهرست آلمان، احتمال دعوت های جالب مانند جام جهانی 2014 است. تا چند ماه قبل از جام جهانی دورم، موستافی، گینتر و کرامر چندان موردتوجه جامعه فوتبال آلمان نبودند و به نوعی ناشناخته حساب می شدند حتی کوین گروسکروتز که در دورتموند ذخیره اول محسوب می شد. مشابه این موضوع دعوت تونی کروس، توماس مولر و بدشتوبر در سال 2010 بود که دو تای آخری همان سال تازه وارد بوندسلیگا شده بودند. این را باید در نظر داشت که لو از بین 20 آلمانی برتر فعلی بوندسلیگا از دید نمرات سایت آماری whoscored، 12 نفر را یا هیچگاه یا حداقل در یک سال اخیر به تیم ملی دعوت نکرده است.


مهدی احمدی / هفته‌نامه فوتبال ایرانی
     
آی اسپورت
2015-12-19 19:24:42
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر