فهرست

یادداشت: چرا نظام وظیفه نباید مهرداد پولادی را ببخشد؟

آی اسپورت - "مهرداد پولادی پیشمان شده؟" این یک پیش درآمد است برای بازگشت احتمالی مهردادپولادی به ایران .قرارداد مدافع چپ پای سابق تیم ملی ظاهرا با باشگاه الشحانیه به پایان رسیده و به احتمال زیاد پیشنهاد دیگری روی میز ندارد. شایعاتی هم که این روزها شنیده می شود حاکی از بازگشت او به ایران و البته تیم تراکتورسازی دارد. صحبت های امیرقلعه نویی در دفاع از بازیکنان سرباز در مقابل نظام وظیفه می توانست اشاره ای به موضوع پولادی داشته باشد.
پولادی در آستانه اتمام قرارداد با الشحانیه و تصمیمی جدید قراردارد تصمیمی که برای گرفتن آن منتظر واکنش مسوولان نظام وظیفه است. او اگر تصمیم به بازگشت به ایران داشته باشد حتما باید فکری به حال سربازی اش بکند چون اگر به ایران بیاید تا پایان دوره سربازی نمی تواند از کشور خارج شود. این مدل رفتاری که در مورد پولادی وجود دارد بیشتر به خاطر اتفاقاتی است که بین او و نظام وظیفه رخ داده. اینکه مدافع سابق تیم ملی قول داده بود در ازای گرفتن مجوز برای بازی در تیم ملی پس از بازی های جام ملت های آسیا به تهران بیاید و در یکی از تیم های نظامی سربازی اش را به پایان برساند.
نیاز او به کارت پایان خدمت و نیاز احتمالی امیرقلعه نویی به این بازیکن به دلیل اصلی انتشار اخبار و شایعات تبدیل شده. هرچند گفته می شود که برنامه اصلی پولادی،سفر به آمریکا و زندگی در آن کشور است، اما از آنچه دور وبر تراکتورسازی و قلعه نویی می گذرد می شود حدس زد که برنامه اول مهرداد پولادی در 28 سالگی بازگشت به ایران و بازی برای تراکتورسازی است. اما از آنجایی که او می داند ممکن است در ایران به خاطر بدقولی هایش با رفتارقانونی از طرف نظام وظیفه رو به رو شود برای ورود با مشکل مواجه است.
ورود پولادی نه تنها برای خودش و تراکتورسازی خوب است که برای تیم ملی هم نعمتی خواهد بود. تیم ملی ایران از روز غیبت مهرداد پولادی با مشکلی در جناحین مواجه شده که تا امروز کی روش نتوانسته آنها را برطرف کند. کارلوس کی روش به همین دلیل است که گاه و بیگاه به غیبت بازیکنان سربازش اشاره می کند و طعنه می زند که این مشکلات را حل کند.
آنالیزهای مختلف نشان داده که تیم ملی ایران پس از اخراج پولادی مقابل عراق تا امروز گل هایی بسیار شبیه به هم خورده و هیچ مثل کی روش نمی داند که غیبت پولادی تا چه اندازه در این گل ها موثر بوده است.
بازگشت او به ایران ، هم برای یک ملی پوش ، هم برای تراکتورسازی و هم برای تیم ملی سودآفرین خواهد بود . اما آیا همه این ها برای بخشش پولادی کافی است؟
قوانین جاری نظام وظیفه چنین اعتقادی ندارند.یعنی طبق قوانین جاری نظام وظیفه مهردادپولادی به دلیل غیبت نمی تواند از معافیت استفاده کند و قاعدتا نمی تواند برای بازی کردن در تیم های نظامی امریه بگیرد. شاید بد نباشد نظام وظیفه از قانون جدیدی در مورد بازیکنان ملی پوش تبعیت کند که برای آنها معافیت هایی را قائل شود اما امروز چنین قانونی وجود ندارد و به همین دلیل و علی رغم سودی که حضور پولادی می تواند به تیم ملی برساند. حضورش در ایران بدون مجازات همان پا گذاشتن روی قانون است.
همان کاری که پیش از جام ملت های آسیا و برای رسیدن به موفقیت تیم ملی انجام شداما متاسقانه اشتباه پولادی به عنوان یکی از سربازانی که از قانون عبور کرده منجر به حذف تیم ملی شد. به مهردادپولادی فراتر از قانون مجوز حضور در تیم ملی داده شد در ازای اینکه به ایران بازگردد اما او به دلیل حذف ایران از تورنمنت تبدیل شد و البته بازگشتی هم در کار نبود.
اگر کمی به عقب تر برگردیم نقل های متفاوتی در مورد مدل گرفتن کارت پایان خدمت فوتبالیست ها وجود دارد و تبعیضی که ممکن است بخشش آنها بوجود بیاورد اما یکی از بدترین اتفاقاتی که غیبت پولادی در تهران به همراه داشت محروم شدن سایر ملی پوشان بود. در اصل نظام وظیفه تصمیم گرفت به دلیل بدقولی پولادی به بازیکنانی چون ، ماهینی ، رفیعی و بختیار رحمانی هم اجازه بازی در تیم ملی را ندهد.
مهرداد پولادی ملی پوش سابق ، یک بار مانند تعدادزیادی از فوتبالیست ها ، مبالغی را پرداخت کرد و کارت پایان خدمت گرفت ، یک بار با کمک دوستانش و بدون کارت پایان خدمت معتبر ، ایران را ترک کرد و دوستان سربازش و تیم ملی را تنها گذاشت و یک بار دیگر علیرغم همه لطف هایی که به تیم ملی و سربازانش شده بود بعد از جام ملت ها منافع خود رابه منافع ، فدراسیون ، تیم ملی و بازیکنان سرباز ارجح دانست و به ایران بازنگشت.
شاید دو اشتباه اول قابل بخشش بوده که به او مجوز حضور درجام ملت های آسیا داده شده اما پولادی برای بار سوم هم ثابت کرد که هیچ چیز بهتر از اجرای قانون نیست.
مهرداد پولادی به خاطر خودش ، تراکتورسازی و تیم ملی باید بخشیده شود؟ جواب این سوال مشخص است؛هیچ کس نباید بالاتر از قانون باشد چه برای تیم ملی ، چه برای هر جای دیگری.

عصر ایران / مهدی شادمانی
  ۳  
آی اسپورت
2015-12-20 09:06:22
نظر دهید

۳ نظر
-
يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴، ۱۰:۳۱
نگران نباش امیر مافیا کاراشو درست می کنه
666666
يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴، ۱۰:۴۵
پولادی از اعتماد ها سو استفاده کرد بخشیدنش راه برای تکرار را باز میکنه
کارش دقیقا نقطه مقابل وطن پرستی بود
عباس
يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۲۹
حاج علی قاف : اما اسم اینجا ایرانه دیوانه / قانون مینویسن که پشت ویترین باشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر