فهرست
یادداشت روز: اخلاق در خدمت منافع
یادداشت روز: اخلاق در خدمت منافع

یادداشت روز: اخلاق در خدمت منافع

آی اسپورت - یکی از اولین اصول اخلاقی این است که آدم بر شکل خودش منطبق باشد. به «هر چیزی» اگر تن در می دهد، به «هرچیزی» تن در ندهد. به خودش خیانت نکند. یک سرلوحه ی قاطع داشته باشد و هرجا لازم شد شاخ و برگش را نزند و کوتاهش نکند. رو به روی خودش نایستد. دائما در حال توجیه خودش نباشد. مراقب حافظه اش باشد و کاری نکند و حرفی نزند که بعد تسلیم خودش بشود. از تعطیلات لیگ حرف می زنیم. تعطیلاتی که این فصل بیش تر از هر فصل دیگری مورد بحث و جدل اند . تعطیلاتی که اگر همگام با تمام عالم و آدم و در روزهای معین فیفا باشند، تحمل ناپذیرند و بی جا و اگر همین الان یکهویی تیم امید اردو داشته باشد منافع ملی می شوند و هیچ کس هم حق اعتراض ندارد.
کلا این طور نیست که همیشه خوب یا همیشه بد باشد؛ این طور است که تعطیلات رسمی کی روش بد و اضافه کاری است و تعطیلات زورکی خاکپور و مایلی کهن خوب و لازم. یک نفر هم نیست یادشان بیاورد که آقاجان، وقتی خودتان هم قرار است لیگ را تعطیل کنید و تیم نصف و نیمه ی امید را ببرید اردو، لااقل این یک قلم را از طرح توطئه هایتان علیه کی روش فاکتور بگیرید. یک کاری نکنید که همان یک درصد باقی مانده هم بشناسندتان. جمع کنید این مرزبندی تکبرآمیز خودی – غیرخودی تان را. این قدر قابل ترحم نباشید. کی روش را بزنید. عیبی هم ندارد. مگر کار دیگری بلدید؟ اما حواستان را جمع کنید که حین زدن کی روش خودتان را نزنید. تیم امید خوب  است. امید همه است. حیف است. دل مان می سوزد اگر نرود المپیک. ولی، سرنوشت هم حواسش جمع است. رحم نمی کند. بی انصافی کرده باشید بی انصافی می بینید. از یک جایی می خورید که دهان تان باز می ماند. یک طوری نباشد که این تیم ، با این همه ستاره پاسوز شما و دنیای کوچک تان بشود. رحم داشته باشید. با بهانه و بی بهانه تیم ملی کشورتان را نزنید. به خدا همین قدر که امید مال ما و شماست، تیم ملی هم هست. جام جهانی اگر برود مردم دل شان خوش می شود. چشم تنگ نباشید، به خصوص حالا که خودتان زورکی هم که شده تیم ملی دارید و بعد از کلی سال قرار است یک جایی جز پشت دوربین و پشت میکروفون و پشت نقاب تان از منافع ملی دفاع کنید.
روزگار عوض شده. عامه ی مردم عوض شده اند. این روزها هرچه بیش تر مایلی کهن باشید کم تر عامه پسندید. سرتان به کار خودتان باشد. تیم را که گرفتید. به عربستان که باختید. با هزار اما و اگر و خواهش و تمنا از گروه افغانستان و فلسطین و نپال صعود کردید. حرف هم که توی گوش تان نرفت. طلب کار هم که هستید. یمن و سوریه را بردید و قهرمان غرب آسیا شدید و بدون معطلی استعفا دادید که یعنی چه قدر خوبیم ما و چه قدر در اوج خداحافظی می کنیم و چه قدر قدرمان را نمی دانند. رویاهای بزرگ امید را گره زدید به رویاهای کوچک خودتان و حالا، چند روزی مانده به بازی ها، خدا به ما و شما و امید رحم کند. مایی که هم امید تیم ملی مان بود و هست و هم تیم ملی و شمایی که خدا می داند وقت بازی های تیم ملی در دل تان چه گذشته . مایی که تیم شما و تیم کی روش برای مان فرق نداشت و برای شما که انگار داشت. برای شما و دنیای واقعا کوچک تان.


علیرضا ارژنگ‌زاده / تماشاگران امروز
  ۸  
آی اسپورت
2015-12-20 15:49:18
نظر دهید

۸ نظر
بهنام
يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴، ۱۶:۲۷
آفرین به نویسنده این متن زیبا.
خود باخته جهان سومی
يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴، ۲۰:۳۴
نوکری اجنبی هنر میخواهد که از شما قلم بدستان جهان سومی بر می آید مرد حسابی فقط چهل روز تیم را خاکپور تحویل گرفت که به عربستان باخت نه مثل آقا کی روش بعد از شش سال مردم به جای فوتبال دیدن خر در چمن ببینند
من لُنگی ام
يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴، ۲۰:۴۹
مربی فقط ایوانکو برانکوویچ
-
يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴، ۲۲:۴۷
بازم می گم به این دیوانه یعنی مایلی کهن توجه نکنید
سعید
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴، ۰۱:۰۴
من ناراحته اون مقدار جوهر خودکار و صفحه روزنامه و سایت شماهستم که به کسی اختصاص داده شده که حتی ارزش نام بردن هم ندا ره چه برسه به قلم فرسایی بذارید مایلی کدن خوش باشه برا خودش مخصوصا الان که یه اسباب بازی به نام تیم امید دادن دستش
-
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴، ۰۱:۴۲
خیلی متن منطقی و به جایی بود. لذت بردم
آرش
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴، ۰۳:۳۶
عالی بود مقاله. دست نویسنده گرم.
mega
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۲۷
عالی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر