فهرست
نیمار یا گرت بیل؛ کدام خرید بهتری بوده؟
نیمار یا گرت بیل؛ کدام خرید بهتری بوده؟

نیمار یا گرت بیل؛ کدام خرید بهتری بوده؟

آی اسپورت- دو تا از مهمترین خریدهای تابستان در ال کلاسیکوی امشب در مقابل هم قرار می گیرند بازیکنان گران قیمتی که برای پیوستن به دو غول اسپانیا میلیون ها یورو خرج روی دست باشگاه هایشان گذاشتند گرت بیل در رئال و نیمار برای بارسلونا.

مرد ولزی در لیگ جزیره برای تاتنهام درخشان ظاهر شد و پس از گذراندن دوره ای از مصدومیت خود در رئال توانست به فرم بالای خود در لا لیگا دست پیدا کند.


برای نیمار فصل ناامید کننده تر آغاز شد ستاره ی برزیلی در سایه ی رقبای بزرگ قرار گرفت مصدومیت هم موجب شد تا او بیشتر از ترکیب اصلی جا بماند هرچند که هنوز حواشی قرارداد او با بارسلونا پایان نیافته است.

دو تیم از همه ی قدرت خود برای بازی امشب استفاده خواهند کرد و بارسلونا تلاش می کند تا پیروزی در ال کلاسیکوی رفت را تکرار کند شرایط نیمار بهتر از دیدار رفت است اما فرم گرت بیل نشان می دهد که او می تواند نقش کلیدی تر در دیدار بزرگ اسپانیا داشته باشد.

با این تفاسیر به سراغ پرسش ابتدایی می رویم؟ کدام یک از این دو خرید بهتری بوده اند؟ صحبت های جان فیشر و پیتر استانتون، کارشناسان سایت گل در این مورد را می شنویم:


 چرا بیل بهتر است؟

همیشه به سختی دنبال این پرسش بودیم که رئالی ها چه توجیحی برای پرداخت این هزینه ی گزاف جهت در اختیار گرفتن گرت بیل دارند اما دیدن بازی او در مقابل شالکه که چگونه دفاع تیم آلمانی را از هم گسیخت و دوباره همان کار را در بازی برگشت سه شنبه شب در برنابئو انجام داد و پاس های گل برای رونالدو و موراتا را فراهم آورد نشان می دهد که او پیروز این جنگ بوده است.

تنها همین بازی کافی نیست، مرد ولزی مجبور بود که با بهبود عملکرد خود ثابت کند که هزینه ی انتقال او به مادرید و صرف چنین بودجه ای کار صحیحی بوده است. با وجود اینکه او از مصدومیتی جزئی نیز رنج می برد توانست همان درخشش خود در تاتنهام را در این دو بازی زنده کند و حالا پیشرفت خود را آغاز کرده است. 

آمار بیل نسبت به نیمار بهتر بوده است او 14 گل در 27 بازی به ثمر رسانده که از این جمله می توان به چهار گلی که در هفت بازی لیگ قهرمانان زد نیز اشاره کرد در صورتیکه نیمار 10 گل در 28 بازی برای بارسلونا به ثمر رسانده و در هشت دیدار لیگ قهرمانان نیز سه بار گلزنی کرد گرت بیلد علاوه بر این 14 بار پاس گل داده که این آمار برای نیمار 11 بار است.

طرفداران بارسلونا ممکن است بگویند که آمارها می توانند گمراه کننده باشند به طور کلی شاید صحبت های آن ها درست باشد اما نه در این مورد خاص، از نظر افکار عمومی هم گرت بیل در تیم خود تاثیر بیشتری نسبت به نیمار گذاشته است.

در حالیکه نیمار برای تناسب اندام و نقش سازمان یافته ی خود در بارسلونا تلاش می کند گرت بیل یکی از ستاره های مستقل در ترکیب رئال بدل شده که برای بالا نگه داشتن آن ها تلاش می کند همکاری او با رونالدو و کریم بنزما به رئال ابعاد جدیدی را داده است و مسلما کریم بنزما با وجود این کیفیت در کنار خود از پستی که در رئال دارد بسیار راضی است.

این ناعادلانه نیست که بخواهیم بگوییم حضور نیمار در بارسلونا یک موج ناموزونی را ایجاد کرد و موجبات خروج ساندرو روسل را فراهم آورده. آیا او برای تیم بهتر بوده یا بیل؟ این حتی جای سوال ندارد بیل ارزش هر پنی پرداخت شده را دارد.

جان فیشر


 چرا نیمار بهتر است؟

جنجال بر سر انتقال نیمار از سانتوس تاثیر زیادی بر او داشت و عملکردش در زمین را تحت الشعاع قرار داد به ندرت دیده شده که یک جوان آمریکای جنوبی اقیانوس اطلس را پشت سر بگذارد و همچنان زیرذره بین و بررسی دقیق باشد. انتقادات در مورد انتقال او از سوی هواداران اروپایی بدین معنی بود که نیمار بسیار بعید است که بتواند نیروی خود را در زمین بدست آورد.

با وجود این فشارهای شدید، در یک سال که این هم از او انتظار می رود تا برزیل را در جام جهانی به خوبی همراهی کند، با این وجود جوان 22 ساله با قامتی برافراشته ایستادگی کرد او سر خود را به زیر انداخت و به سختی در تلاش است تا در سیستم گروهی و پیچیده ی بارسلونا ورود کند. چیزی که بسیاری از خرید ها و نام های بزرگ نتوانستند در آن موفق باشند.

او در پست های زیادی برای بارسا به میدان رفت. به طوریکه این فصل: به عنوان وینگر بازی کرد، جای لیونل مسی و به عنوان یک بازیکن پا به توپ و دریبل زن. هفت گل و هشت پاس گل در 20 بازی لیگ ثابت می کند که او در زمین یک بازیکن تنبل و بی کار نیست و پیشرفت زیادی داشته او در چمپیونزلیگ هم سه گل و سه پاس گل داده است.بدون در نظر گرفتن مطالب بالا، نیمار با مشکل مصدومیت نیز در بدترین زمان مواجه شد از سویی دیگر مسی توانست کم کم آمادگی خود را بدست آورد و این بدین معنی است که جایگزینی او توسط ستاره آرژانتینی توانایی هایش را در مقابل ضعف و مصدومیتش پنهان کرد. 

نیمار پس از بازی در لیگ برزیل و سپس حضور در جام کنفدراسیون ها در گرمای شدید برزیل راهی باشگاهی شد که سبکی جدید را بازی می کند و ستاره ی جهان فوتبال را در اختیار دارد که نمی خواهد هیچ شریکی در رسانه ها و عموم مردم برای خود داشته باشد. او آن را در بزرگترین بازی دوران حرفه ای اش در نوکمپ مقابل رئال ثابت کرد او بهترین بازیکن میدان بود زمانیکه بزرگترین ستاره های فوتبال جهان، مسی، رونالدو و گرت بیل در زمین حضور داشتند شیوه ای که او در مقابل انتظارات و در زمان مناسب با استفاده از ظرفیت خود نشان داد گرت بیل را در چشم اندازی رقت انگیز قرار داد.

در اینجا مردی قرار گرفته کسی که با قیمتی بسیار پایین تر در زمین حضور دارد نیمار نه تنها خودش را تبرئه کرد بلکه به صورتی تعجب آور توانست وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

پیتر استانتون


ترجمه: سعید محمدخواه

     
آی اسپورت
2014-03-23 21:08:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر