فهرست
جنجال رسانه‌ای دوناروما، پدیده 16 ساله میلان: درباره جیجو
جنجال رسانه‌ای دوناروما، پدیده 16 ساله میلان: درباره جیجو

جنجال رسانه‌ای دوناروما، پدیده 16 ساله میلان: درباره جیجو

آی اسپورت - جانلوئیجی دوناروما یک دروازه بان فوق العاده با فیزیک بدنی ایده آل است که خیلی زود فوتبالش را در دسته اول ایتالیا شروع کرد و در همان سطح باقی ماند. «جیجو» حالا یکی از گلرهای تیم ملی زیر 21 سال ایتالیاست و مسئول تیمهای جوانان ایتالیا گفته که از هر یک میلیون نفر، فقط یکی مثل او پیدا می شود. دوناروما که از خیلی جهات از جمله اسم کوچکش به بوفون شباهت دارد، دروازه بان اصلی تیم میهایلوویچ است. فیلیپو گالی، مدیر بخش تیمهای پایه روسونری گفته که ساختار فیزیکی و حتی ذهنی او به خوبی شکل گرفته و ایتالیا باید از چنین سرمایه گرانبهایی مراقبت کند. برلوسکنی هم نظر گالی در مورد دوناروما را تایید کرده و گفته به روسای بعدی این باشگاه که دیگر نباید برای این پست هزینه ای متحمل شوند، حسادت می کند. رییس تقریبا مطمئن است که دوناروما در بیست سال آینده سنگربان میلان باقی خواهد ماند.
* جنجال رسانه ای
روزنامه لیبرو چاپ میلان درست در روزهایی که دوناروما با درخشش خیره کننده اش درترکیب روسونری نگاهها را به خود خیره کرده بود، چند پست قدیمی او که حاوی توهین به اینتر، کونته و آلگری بود را منتشر کرد و یک جنجال بی سابقه راه انداخت. اگرچه باشگاه با توجه به اینکه این پست ها مربوط به زمانی می شوند که جیجو تنها 13 سال داشته، در روزهایی که لیگ ایتالیا به خاطر بازیهای ملی تعطیل بود، با انتشار بیانیه ای، قاطعانه به دفاع از سنگربان جوانش پرداخت. مقاله لیبرو در عین حال، موج وسیعی از اعتراض ها را به همراه داشت. خیلی ها در انتقاد به انتشار این گزارش، تلاش خبرنگاران این نشریه و جستجو در پست های اینترنتی یک نوجوان 13، 14 ساله به منظور یافتن بهانه ای در تخریب شخصیت و معذب کردن سنگربان میلان را اقدامی کاملا بی مورد و بی مفهوم دانستند چراکه در پست های او بی گناهی یک بچه کم سن و سال که صرفا هوادار افراطی میلان بوده و یک آرزوی بزرگ در دل داشته، به خوبی نمایان هستند. از وقتی جیجو در فوتبال ایتالیا چهره شده، بدبین ها به او حسادت کرده و قصد تخریبش را دارند. لیبرو به نوعی به دنبال یک جنجال بی مورد رفت. در این مقاله جوکی در مورد کونته، انتقاد تند و تیزی از توتی و درخواست برای اخراج آلگری که در آن زمان مربی میلان بود، به نقل از دوناروما منتشر شده که البته هیچ توهین بزرگی در آنها به چشم نمی خورد. تنها یکی دو واژه نادرست در این پست ها وجود داشتند و بس آنهم کلمه هایی که بین همه بچه های آن سن و سال مثل نقل و نبات رد و بدل می شوند. به محض انتشار مقاله جنجالی، هشتگ «ما با دوناروما هستیم» در توییتر و فیسبوک راه افتاد و هواداران به این شکل حمایتشان را از یکی از معدود پدیده های واقعی چند سال اخیر فوتبال ایتالیا اعلام کردند بخصوص که استفاده ابزاری از پست های یک پسربچه 13 ساله در شبکه های اجتماعی را نمی توان خبرسازی و ژورنالیسم حرفه ای دانست. گروهی دیگر معتقدند که این پست ها، باید مدتها پیش زمانیکه جیجو در فوتبال ایتالیا ستاره شده بود، از طرف مدیربرنامه یا افرادی که مسایل خارج از زمین بازیکنان حرفه ای را تحت کنترل دارند، پاک می شد تا او در این دام رسانه ای نمی افتاد. شاید هم بهتر بود این پست ها برای همیشه در همان شبکه های مجازی خاک می شدند و هیچکس هرگز سراغ شان نمی رفت.
* 16 ساله خونسرد
فابیو کودیچینی که در پنج سال پنج عنوان قهرمانی با میلان در سالهای 1967 تا 1972 کسب کرده، در مورد سنگربان این فصل روسونری حرف های جالبی می زند:«اینکه میهایلیوویچ تا این اندازه ریسک کرده و از او در ترکیب ثابت تیمش استفاده کرد، من را متعجب کرد. شرایط حساسی در تیم برقرار بود و خود او هم در صورت اشتباه تاوان سنگینی پرداخت می کرد. اما او نتیجه شجاعتش را دید. نمی دانم در سن و سال دوناروما آمادگی پذیرفتن چنین مسئولیتی را در تیم داشتم یا نه. قصه او بیشتر به داستان پسرم کارلو شباهت دارد که در 19 سالگی اولین بازی اش را برای میلان انجام داد. من او را از نظر ذهنی آماده می دیدم ولی کارلو تجربه کمی داشت». ریکی آلبرتوزی که از 1974 تا 1980 سنگربان میلان بود، خیلی تحت تاثیر شخصیت دوناروما قرار گرفته:«او با خونسردی و آرامشی که دروازه بان های سی ساله دارند، بازی می کند. حتی در واکنش هایش هم این خونسردی واضح است. در یکی، دو بازی اول چند اشتباه داشت ولی در بازیهای بعدی خیلی خوب خودش را نشان داد. برابر آتالانتا دو مهار بی نظیر داشت که میلان را از شکست نجات داد. به هر حال در دراز مدت باید در مورد او قضاوت کرد. وقتی بازیکنی جوان است خیلی از اشتباهاتش بخشوده می شوند ولی با گذشت زمان این شرایط تغییر می کند. سرعت او و چابکی اش در لحظه خروج از دروازه واقعا عالی است و امیدوارم آینده ای خوب بخصوص در تیم ملی داشته باشد. اگر میلان و میهایلیوویچ او را در 16 سالگی انتخاب کرده اند، به معنای این است که توانایی های بی نظیری دارد». سباستین روسی که 12 سال در میلان بازی کرده و 929 دقیقه دروازه اش را بسته نگه داشت در مورد دوناروما می گوید:«شخصیتش را دوست دارم. اینکه چطور خودش را با شرایط وفق می دهد و اینکه چطور وقتی تیم گل می زند، خوشحالی می کند. او مسلما مرتکب اشتباه خواهد شد ولی این مسئله مهمی نیست. رکوردها هم هیچ اهمیتی ندارند. پوشیدن پیراهن میلان از هر چیز دیگری مهمتر است. او به خاطر توانایی هایی که دارد این پیراهن را بر تن کرده و لایق جایگاه کنونی اش است. ولی نباید اشتباهی که در مورد دروازه بان های دیگر مرتکب شدیم را تکرار کنیم. آنهایی که پدیده خطاب شان کردیم و حالا روی نیمکت می نشینند. باید به دوناروما زمان لازم را بدهیم تا رشد کند. او خصوصیات لازم برای پیشرفت در میلان را دارد».


هفته‌نامه فوتبال ایرانی
  ۱  
آی اسپورت
2015-12-20 19:37:26
نظر دهید

۱ نظر
برزو
يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴، ۲۰:۳۷
خیلی حَرفه یکی تو 16 سالگی به قله ی فوتبال برسه! دروازه بانی پستی هست که بهش کم توجهی میشه و توپ طلا و ... هم بهشون نمیرسه اما در عوض تا 40 سالگی میتونن تو سطح بالا و حرفه ای بازی کنن.چون نیاز کمتری به دوندگی و سرعت داره. برخلاف مهاجما و هافبکها که از 31-32 سالگی به بعد میفتن تو سراشیبی. امیدوارم جانشین خوبی واسه بوفون باشه. از همه جالبتر اینه که الان در آستانه ی بازنشستگی بوفون، این پدیده رونمایی شد و پشتِ خطِ بوفون سوخت نشد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر