فهرست
جام جهانی مسیری برای رفتن از ایران؟ نه چندان
جام جهانی مسیری برای رفتن از ایران؟ نه چندان

جام جهانی مسیری برای رفتن از ایران؟ نه چندان

آی‌اسپورت- جام‌جهانی تاثیر زیادی در سرنوشت فوتبالیست‌های ایرانی نداشته است. بیشترِ آن‌ها مجبورند از انتظار پیوستن به تیمی درجه یک دست بکشند و راهی تیم‌های حاشیه خلیج‌فارس شوند. تیم‌ها در جام‌جهانی به دو دسته تقسیم می‌شوند. سری اول کشورهایی که برای تصاحب جام رقابت می‌دهند. و در دسته دوم هم که خبری از سقوط نیست، تیم‌ها در تلاش‌اند که بازیکنان خوب‌شان را به دنیا معرفی کنند. همیشه در نزدیکی جام‌جهانی، بازیکنان امیدوارند که دیده شوند و به باشگاه‌های مطرح اروپایی بپیوندند. اتفاقی که مشابه آن برای خامس رودریگز رخ داد و با گل تماشایی در جام‌جهانی ۲۰۱۴ قراداد رئال‌مادرید را روی میزش داشت.

این اتفاق برای بازیکنان ایرانی هم رخ می‌دهد. فوتبالیست‌ها در سال جام‌جهانی نهایت تلاش‌شان را می‌کنند که به این تورنمنت برسند و فوتبال‌شان را برای سال‌های بعد بیمه کنند. ولی واقعا جام جهانی تاثیری در سرنوشت فوتبالیست‌ها داشت؟ چهار بازیکن تیم ملی بعد از جام‌جهانی ۲۰۱۴ لژیونر شدند. که فقط کریم انصاری‌فرد به تیمی قابل قبول رفت و سه تا دیگر در حاشیه خلیج فارس فقط از لحاظ مالی سود کردند. در جام‌جهانی ۲۰۰۶ هم شش تا لژیونر بعد از جام‌جهانی داشتیم. که در آن سال هم فقط آندو تیموریان بود که انتخاب خوبی داشت و به بولتون رفت. پنج بازیکن دیگر تیم ملی باز هم راهی حاشیه خلیج‌فارس شدند. البته در آن لیست جواد کاظمیان و حسین کعبی و رسول خطیبی سابقه حضور در فوتبال خارج از ایران را داشتند. هر چند که در سال جام‌جهانی در تیمی ایرانی بازی کردند و بعد از آن دوباره برای ادامه فوتبال از کشور خارج شدند.جام‌جهانی ۱۹۹۸ بهترین سال برای لژیونر شدن بود. به‌جز پاشازاده که بعد از پیشنهاد جذاب لورکوزن خیلی زود از آلمان برگشت، سه تای دیگر شرایط خوبی را تجربه کردند. در سال ۱۹۷۸ هم سه تاجی از ایران به فوتبال خارج ترانسفر شدند. در مجموع این سال‌ها به‌جز تیموریان هیچ فوتبالیست ایرانی دیگری از طریق جام‌جهانی خوشبخت نشد!

جام‌جهانی ۲۰۱۴؛ سه به‌علاوه یک

بعد از جام‌جهانی ۲۰۱۴ چهار بازیکن تیم ملی لژیونر شدند. مهرداد پولادی، پژمان منتظری و جلال حسینی در همین حاشیه خلیج فارس برای خودشان تیمی دست و پا کردند و کریم انصاری‌فرد به عنوان موفق‌ترین گزینه راهی اوساسونا شد.

جام‌جهانی ۲۰۰۶؛ حمله به خلیج‌فارس

شش تا از شاگردهای برانکو بعد از آلمان دیگر به ایران برنگشتند و فوتبال‌شان را دور از لیگ برتر ادامه دادند. که موفق‌ترین آن‌ها آندرانیک تیموریان بود که از ابومسلم مشهد به بولتون انگلیس رسید. پنج لژیونر دیگر تیم ملی خیلی موفق نبودند و در تیم‌های عربی به فوتبال‌شان ادامه دادند.

جام‌جهانی ۱۹۹۸؛ تحقق یک رویا

در سال رویایی که به طور باورنکردنی از استرالیا به جام‌جهانی رسیدیم و آمریکا را در این تورنمنت شکست دادیم، چهار بازیکن خوشبخت‌تر از همه بودند. دو بازیکن از استقلال و دو تا هم پرسپولیس راهی اروپا شدند و فوتبال را در آن‌جا ادامه دادند.

جام‌جهانی ۱۹۷۸؛ تاج‌گذاری

بعد از این اولین جام‌جهانی که ایران در آن حاضر بود سه نماینده تیم تاج لژیونر شدند. دو تا به الاهلی رفتند و یکی هم نیویورک کاسموس.

 

 

نود

۴ ۲  
آی اسپورت
2018-06-13 21:00:00
نظر دهید

۲ نظر
serezo
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۰۶
نکونام که بعددرخشش در 2006 به لالیگا رفت!
۹
ara
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۱۰
جواد نکونام 2006 بعد از جام به اوساسونا رفت که سهمیه لیگ قهرمانان گرفته بود!
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر