فهرست
فصل فوق العاده آفریقایی‌ها در بوندسلیگا: قاره سیاه، روی سفید
فصل فوق العاده آفریقایی‌ها در بوندسلیگا: قاره سیاه، روی سفید

فصل فوق العاده آفریقایی‌ها در بوندسلیگا: قاره سیاه، روی سفید

آی اسپورت - بوندسلیگای 2016 تا امروز محل نمایش درخشان ستاره های زیادی بوده و برخلاف بسیاری از فصول این لیگ در نیم قرن گذشته، تعداد قابل توجهی بازیکن از قاره آفریقا در این بین دیده می شوند. اگر فصل 2015 متعلق به ژاپنی ها بود، 2016 تا این قسمت به اسم آفریقا بوده. تا اینجای فصل در تیم منتخب این مسابقات از دید همه سایت ها بدون حتی یک استثنا، اوبامیانگ حضور دارد و به تناوب آیتم های نمره دهی، یک یا دو نفر از بین سلیف سانه، ژوئل ماتیپ یا ابراهیم ترائوره نیز در این بین هستند. بازیکنانی که امروز اغلب شان به خاطر بازیهای ملی، آلمان را ترک کردند و هواپیمای شان مسیری بسیار متفاوت از اکثر لژیونرهای این لیگ دارد.
* آلمان؟ آفریقا؟
جا دادن بازیکن های آفریقایی در فوتبال آلمان، پروسه ای شبیه حل کردن بنزین در آب بود و به راحتی اتفاق نیفتاد. تا سال 1990 و قبل از فروپاشی دیوار برلین، در 28 سال برگزاری بوندسلیگا به تعداد انگشتان یک دست بازیکن از قاره آفریقا، پای شان به این لیگ رسیده بود و دو نفرشان حتی موفق به انجام بازی رسمی هم نشدند. دلیل به نسبت واضح بود؛ برخلاف انگلیس، فرانسه و ایتالیا، آلمان هیچگاه مستعمره ای در آفریقا نداشت و برخلاف اسپانیا و دوباره ایتالیا، آلمانی ها فاصله به نسبت زیادی تا این قاره داشتند. به علاوه، آن زمان در این کشور هنوز به صورت نیمه رسمی سالروز حمله به اروپا در جنگ جهانی دوم جشن گرفته می شد و با چنین دیدگاه نژاد پرستانه ای، بازی کردن آفریقایی ها در آنجا یک رویا بود. با اتفاقات بازیهای مرحله گروهی آلمان غربی در جام جهانی 1982 که منجر به حذف دلخراش و ناجوانمردانه الجزایر شد، این قاره دل پری از ژرمن ها داشت. این را می شد در شادی بعد از گل رباح ماجر الجزایری با پیراهن پورتو برابر بایرن مونیخ در فینال جام باشگاه های اروپای سال 1987 مشاهده کرد. با این حال از شروع دهه 90 میلادی کم کم اوضاع عوض شد. سلیمان سانه، پدر لروی سانه بازیکن فعلی شالکه در آن زمان بعد از دو فصل قابل قبول در نورنبرگ، به واتنشاید رفته بود و بسیار بسیار مهمتر از آن، عملکرد سلبریتی سیاهی به اسم آنتونی (تونی) یبواه غنایی بود. مهاجم ساربروکن کمک کرد تیمش دو سال پیاپی به پلی آف صعود به بوندسلیگا برسد و در هر دو پلی آف هم گل زد. او آنقدر خوب بود که فرانکفورت به خدمت بگیردش و 5 سال در این تیم بازی کند. یبواه، اولین سیاه پوست درخشان تاریخ بوندسلیگا بود آنهم زمانیکه هنوز در فهرست 18 نفره برخی تیمها ردی از بازیکن غیرآلمانی دیده نمی شد! بعد از موفقیت او و البته موفقیت نمایندگان قاره آفریقا در جام های جهانی دهه 90، بازیکنان آفریقایی خوبی وارد بوندسلیگا شدند و به سهم خود نقشی در تاریخ این لیگ داشتند؛ ساندی اولیسه از نیجریه با میدان داری بی آلایشش، سامی کوفور مدافع قدرتمند بایرن که گفته می شود هنوز جای مشت هایش روی چمن نیوکمپ باقی مانده، جی جی اوکوچا که احتمالا زیباترین گل خورده عمر اولیور کان را به ثبت رسانده و حتی عابدی پله که در تیم دوم مونیخ، نفر اول شده بود. چندی پس از آن، گرفتن بازیکن آفریقایی دیگر موضوع عجیبی نبود و در هر تیم، یکی دو نفر پیدا می شدند.
* فصل 2016
این فصل در شرایطی شروع شد که عبدالرحمن بابا، مدافع چپ آگزبورگ با انتقال 20 میلیون یورویی اش به چلسی تبدیل به گران ترین فروش آفریقایی تاریخ بوندسلیگا شد. اوبامیانگ گابنی تا اینجای فصل در ترکیب دورتموند فوق العاده بوده است. فصل تا اینجا به کام اریک ماکسیم چوپو موتینگ کامرونی در شالکه نبود اما همطونش جوئل ماتیپ در خط دفاع این تیم بهترین فصل دوران بازیگری اش را سپری می کند. برادر او، ماروین هرچند هنوز ملی پوش کامرون نیست اما در ترکیب اینگولشتات در ابعاد برادر کوچکتر مفید ظاهر شده. ابراهیم ترائوره گینه ای حتی در 5 بازی اول گلادباخ زیرنظر فاوره هم خوب بود و حالا جز تیم منتخب ماه قرار گرفته. همین پیش پای تعطیلات، سالامون کالوی ساحل عاجی برای هرتابرلین هت تریک کرد. تصادفا برابر هانوفر که دومین آفریقایی خوب این فصل از دید آمار یعنی سلیف سانه سنگالی را داشته. او دارد یاد ساندی اولیسه را زنده می کند و تا اینجا با زدن 2 گل 3 امتیازی، نقش عمده ای در کسب پیروزی های تیمش ایفا کرده. در بایرن مونیخ، مهدی بن عطیه مراکشی تا قبل از مصدومیت عملکرد خوبی داشت. او کم کم دارد در کنار بواتنگ جا می افتد و البته کماکان یک تهدید خطرناک روی ارسال از جناحین است. آنتونی اوجا مهاجم نیجریه ای وردربرمن تا اینجای فصل ستاره تیم در تک تک امتیازات خارج خانه بوده.
* تیم ملی
این تمام درخشش آفریقایی ها در فصل جاری بوندسلیگا نبود. نباید فراموش کرد بسیاری از ستاره های فعلی لیگ که با ملیت آلمان یا سایر کشورها بازی می کنند نیز ریشه هایی از این قاره دارند. کینگزلی کومان که به تازگی به فرانسه دعوت شده یا لروی سانه که در همین حوالی تازه به تیم ملی بزرگسالان آلمان دعوت شده مثال هایی از این دست هستند. سانه سنگالی الاصل یکی از 5 بازیکن فهرست یواخیم لو برای دیدار با هلند و فرانسه بود که اصلیتی از قاره آفریقا داشت. خدیرا، بواتنگ، بالعربی و رودیگر، دیگر نفرات هستند. در تیم زیر 21 سال نیز 5 بازیکن با اصلیت های آفریقایی بازی می کنند. باید دید آیا در آینده انتخاب تیم بزرگسالان دنیل دیداوی، دیوید سلکه، سرژ نبری، جاناتان تا و کوین آکپوما، تا چه حد حاشیه ساز و مهم خواهد شد؟ فعلا که همگی جز ستاره های تیم احتمالی آلمان در المپیک ریو هستند.مهدی احمدی / هفته‌نامه فوتبال ایرانی
     
آی اسپورت
2015-12-21 19:49:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر