فهرست
یادداشت: پپ در لیگ جزیره چه سرنوشتی دارد؟
یادداشت: پپ در لیگ جزیره چه سرنوشتی دارد؟

یادداشت: پپ در لیگ جزیره چه سرنوشتی دارد؟

جاناتان ویلسون
بعد از این که فصل گذشته چلسی قهرمان لیگ شد، مورینیو یک طعنه به پپ زد و گفت به کشوری می روم که قهرمانی در آن کار سختی باشد. شاید اگر خودش به خوبی این حرف را درک می کرد الان از استمفورد بریج اخراج نمی شد. حرف او کمی تلخ، اما کاملا درست بود. در بایرن پپ مربی تیمی شده بود که به تازگی سه گانه کسب کرده بود و احتمالا این فصل هم این تیم را به قهرمانی می رساند. اما در دو فصل قبلی بایرن در نیمه نهایی از لیگ قهرمانان کنار رفت.
از نظر تاکتیک فوتبالی پپ نمره قبولی می گیرد. بایرن دچار یک انقلاب تاکتیکی شد. ترکیب آن ها بازی به بازی عوض می شود. این طور بود که پپ و تیمش به غیر قابل پیش بینی مشهور شدند. در بایرن او به نسبت بارسلونا انعطاف پذیرتر به نظر می رسید. اما پرس و مالکیت توپ هنوز هم پایه اصلی کار اوست.
اما پپ اخلاق خاص خودش را هم دارد. 3 نکته همیشگی برای او، همیشه چسبیده به محوطه کادر فنی، با فریاد تاکتیک ها را گوشزد می کند و همیشه به دنبال یک راه حل جدید برای پیروزی در شطرنجش است. وقتی دو فصل پیش بایرن 2 بر صفر آرسنال را شکست داد او به تعویض نیمه اول کیرن گیبس واکنش نشان داد و سمت راست را پر از بازیکن کرد. تصمیمش درست بود. نتیجه این بود که بعد از 5 دقیقه اتفاقی افتاد که ژسنی کارت قرمز گرفت.
اما این مقدار هوش برای فوتبال امروز کافی است؟ شرایطی که بایرن دارد این طور نشان می دهد که قهرمانی بوندسلیگا روی پکیج این تیم است. گواردیولا هم در 6 سال 5 قهرمانی کسب کرده که به راحتی نمی شود به این آمار اعتراض و از آن انتقاد کرد. اما نکته اینجاست که این اتفاق با تیم هایی افتاده که شانس اصلی قهرمانی بوده اند.
اگر او به لیگ برتر برود و موفق هم باشد، او حداقل خودش را از شر طعنه ای که مورینیو به او زده بود را خلاص می کند. اما اگر اتفاق دیگری بیفتد برای پپ شکستی بزرگ خواهد بود. هر باشگاهی را که انتخاب کند، به اندازه ای که بارسا و بایرن در لیگ هایشان شانس قهرمانی داشتند، در انگلیس شانس قهرمانی نخواهد داشت. آنجا همه تیم ها رقیب هستند و تکلیف بازی ها در 4 بازی مشخص نمی شود. انگلیس تنهاکشوری است که در لیگ فوتبالش تیم انتهای جدولی می تواند تیم صدرجدولی را شکست دهد. واضح است. به حال و روز فان گال نگاه کنید. آمار پپ مقابل تیم های انگلیسی فوق العاده نیست. او در 18 بازی 8 برد و 5 باخت به دست آورده است. مهم این است که فلسفه پپ چقدر به درد کشوری می خورد که یک لیگ سرسخت 20 تیمی و دو تورنمنت بزرگ کشوری دارد و فوتبالش بسیار فیزیکی است. رفتن پپ به تیمی مثل سیتی به همین دلیل می تواند یک محک جدی برای سطح مربی گری او باشد. آن وقت است که می گویند وقتی مربی ای در اسپانیا، آلمان و انگلیس موفق شده است دیگر سوالی باقی نمی ماند. اما آیا بازیکنان می توانند به اندازه ای آماده شوند که بتوانند در تمام مدت فصل در این کشور متمرکز، آماده و در سطح مورد نباز فلسفه پپ باشند؟
 
کد: 9404
 
     
آی اسپورت
2015-12-23 15:18:13
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر