فهرست
گزارش ویژه/ پورحیدری و کتو اسیدوز دیبابتی
گزارش ویژه/ پورحیدری و کتو اسیدوز دیبابتی

گزارش ویژه/ پورحیدری و کتو اسیدوز دیبابتی

و روز بعد از بستری شدن پورحیدری بعضی از خبرگزاری ها خبر دادند که او به کما رفته است.اما پورحیدری روز یکشنبه با خبرنگاران صحبت کرد و گفت که حالش خوب است: «وضعیت بیماری ام نسبت به روزهای گذشته بسیار بهتر است و امیدوارم زوتر شرایطم برای حضور در کنار تیم استقلال مهیا شود.» سرپرست تیم فوتبال استقلال از هواداران این تیم هم که در این چند روز نگران حال او بوده اند و به ملاقاتش رفته اند، تشکر کرده: «از همه هواداران و دوستان تشکر می کنم که در مدت حضورم در بیمارستان تنهایم نگذاشتند و به ملاقات من آمدن. باید تشکر ویژه ای از کادر پزشکی داشته باشم که برای بهبودم همه کار کردند.»
کنار پزشکان بیمارستان ایرانمهر، فدراسیون پزشکی ورزشی هم پیگیر وضعیت پورحیدری بود. غلامرضا نوروزی، رئیس این فدراسیون بعد از ملاقات او گفته بود: «بعد از بستری شدن پورحیدری در بیمارستان ایرانمهر که به دلیل عارضه ریوی رخ داده بود، همراه دکتر امین نوروزی و دکتر بنی جمالی، رئیس کمیته درمان فدراسیون در بخش ویژه این بیمارستان حاضر شدیم و در جریان روند درمان او قرار گرفتیم. در این عیادت با فرزند و همسر پورحیدری گفت و گو کردیم و به آنها اطمینان دادیم که فدراسیون پزشکی ورزشی از هیچ تلاشی برای درمان این پیشکسوت ارزنده فوتبال کشورمان دریغ نمی کند.» بعد از صحبت های نوروزی این شایعه شدت گرفت که مشکل اصلی پورحیدری عارضه ریوی است. علی، پسر پورحیدری، در این زمینه می گوید: «قند خون پدرم کنترل شده و یک مشکل کم خوبی هم بوده که البته رفع شده است. در حال حاضر، پزشکان در حال بررسی سر پدرم هسنتد. چون ضربه کوچکی به آن وارد شده است. البته زخم هایش هم خدا را شکر خیلی بهتر شده و در مجوع ایشان به سمت بهبودی می روند. یک عفونت هم در ریه پدرم هست که انشاالله جای نگرانی ندارد و پزشکان در حال بررسی آن هستند.» علی پروین یکی از چهره هایی بود که به ملاقات پورحیدری رفت و توصیه جالبی برای او داشت: «به پورحیدری گفتم زمانی که در گود فوتبال بودیم، حالی مان نبود که چه بیماریهایی داریم. وقتی فوتبال را کنار گذاشتیم، بیماری ها شروع شد. دوای همه بیماری ها رفتن به استخر و پیاده روی است. به او گفتم که دیگر نباید به فوتبال بازگردد.» پزشک پورحیدری هم نظر علی پروین را دارد و به او گفته سراغ فوتبال نرود. به گفته علی پورحیدری، پدرش حتی اجازه ندارد فوتبال تماشا کند: «پزشکان به ما گفته اند که پدرم باید چند روزی را در بیمارستان باشد. توصیه آنها این است که استرس برای پدرم خیلی بد است و نباید حتی از طریق تلویزیون بازی را تماشا کند.»
به گزارش کاپ،در همین حال،دکتر سعید کلباسی،فوق تخصص غدد و فلوشیپ دیابت در این باره عنوان کرد:سرپرستی یک تیم بزرگ مثل استقلال به خودی خود با استرس های زیادی همراه است.احتمالا پورحیدری هم به دنبال این استرس ها،قند خونش افزایش یافته است.در چنین شرایطی کافی است بیمار دیابتی دچار یک تروما،ضربه یا خونریزی مغری شود یا کورتون تزریق کند تا دچار چنین عارضه ای شود.
وی درباره اینکه گفته می شود قند خون پورحیدری بالای 400 بوده است بیان داشت:دورادور شنیده ام ایشان به جز دیابت دچار مشکل دیگری هم هستند.به طور کلی اختلال هوشیاری در دیابتی ها،معمولا سریع درمان می شود.قند خون 400 هم به راحتی ظرف چند ساعت پایین می آید بنابراین در چنین شرایطی عامل اختلال در هوشیاری ممکن است بیماری های دیگر باشد.
بر این اساس و مطابق گزارش سلامت،اجسام کتونی در عین حال که به عنوان سوخت مورد استفاده سلول های بدن قرار می گیرند،خاصیت اسیدی نیز دارند و تجمع آنها در خون منجر به وضعیتی می شود که به کتو اسدوز دیابتی معروف است.
در این حالت اجسام کتونی،علاوه بر خون در ادرار هم دیده می شوند.این اصلاح از دو اسم کتو به معنی اجسام کتونی و اسیدوز به معنی اسیدی شدن خون تشکیل شده است.
اجسام کتونی در واقع محصول سوختن چربی های بدن هستند.
وقتی در بدن کاهش انسولین و کاهش کارایی به وجود بیاید،بدن دیگر نمی تواند از انرژی موجود در قندها استفاده کند و برای تولید انرژی نورد نیازش از چربی ها استفاده می کند.
محصول این ساخت و ساز در کبد همان اجسام کتونی هستند که محلول در آب هستند و خاصیت اسیدی دارند و به تدریج اسیدیته خون را بالا می برند.
اگر قند خون بالای 250 باشد و همزمان اجسام کتونی در خون یا ادرار وجود داشته باشند،خون حالت اسیدی پیدا می کند که یکی از اورژانس های دیابت و نیازمند مداخله فوری طبی است.
     
آی اسپورت
2015-12-24 17:51:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر