فهرست
جشن یک نفره فغانی: مردی که نمی‌خواست افتخار ملی باشد
جشن یک نفره فغانی: مردی که نمی‌خواست افتخار ملی باشد

جشن یک نفره فغانی: مردی که نمی‌خواست افتخار ملی باشد

آی اسپورت - یک/ برای اولین بار در تاریخ برگزاری جام جهانی باشگاه‌ها، یک نام ایرانی در فینال این جام دیده شد وعلیرضا فغانی، فرصت ویژه قضاوت بازی فوق‌ستاره‌های بارسلونا در جریان رسیدن به پنجمین عنوان قهرمانی سال رویایی‌شان را به دست آورد. داور ایرانی، قضاوت موفقیت‌آمیزی را در این مسابقه پشت سر گذاشت اما در ایران، کمتر کسی به ‌انتظار موفقیت او نشسته بود. نه رسانه‌های نوشتاری و نه شبکه‌های اجتماعی، از انتخاب داور ایرانی برای این مسابقه بزرگ استقبال نکردند و خیلی‌ها منتظر اولین اشتباه او در این جدال بودند. در حالی که بازی هنوز به پایان نرسیده بود، تصاویر برخورد توپ به دست مسی قبل از گل اول بارسلونا با تیتر «اشتباه بزرگ» از راه رسیدند تا علیرضا فغانی را در قالب یک ناداور بین‌المللی معرفی کنند و به نظر می‌رسید حتی تمجیدهای عادل فردوسی‌پور در زمان گزارش مسابقه نیز، رویِ جو منفی علیه فغانی در ایران اثربخش نخواهد بود. حالا شاید سوال کلیدی این باشد که چه اتفاقی، علیرضا فغانی را به این سطح از نادیده‌گرفته‌شدن در بین اهالی فوتبال در ایران رساند؟ فغانی، در توکیو مدال افتخار قضاوت بازی مهم را می‌گرفت اما هیچ سهمی از افتخارهای ایرانی مرسوم فضای مجازی نداشت.
دو/ بر خلاف روزهای منتهی دیدار فینال بارسلونا و ریورپلاته، علیرضا فغانی به محض انتخاب به عنوان داور وسط مسابقه استرالیا و چین در فینال جام ملت‌ها، به شدت در ایران مورد حمایت قرار گرفت. این تورنمنت برای فوتبال ایران به شکل غم‌انگیزی زود به پایان رسیده بود اما حضور یک ایرانی در مسابقه فینال، اتفاق امیدوارکننده‌ای برای فوتبال تلقی می‌شد. نتیجه دیدار فینال آسیا، اهمیتی برای قاطبه ایرانی‌ها نداشت اما در جریان پخش مسابقه، همه با اضطراب به زمین مسابقه خیره شده بودند تا یک روز درخشان برای تیم داوری ایرانی ساخته شود. فغانی به خوبی از پس داوری این مسابقه نه چندان دشوار برآمد و با استقبال قابل توجهی به ایران بازگشت. حالا همه منتظر سوت‌های خوب آقای داور در رقابت‌های لیگ برتر بودند اما به نظر می‌رسید قضاوت در بالاترین سطح فوتبال آسیا، موجب تغییر علیرضا فغانی شده است. این لیگ را با سوت‌های اشتباه پیاپی و تصمیم‌های عجیب و غریب آغاز کرد اما آنچه بیشتر از این تصمیم‌ها نگران کننده جلوه می‌کرد، رفتارهای این داور در زمین مسابقه بود. او از بالا به رقابت‌های لیگ برتر نگاه می‌کرد و خودش را بهتر از قضاوت در این بازی‌ها می‌دانست. فغانی برخورد خوب و مثبتی با بازیکن‌ها نداشت و به تندترین شکل ممکن، پاسخ اعتراض آن‌ها را می‌داد و حتی بعد از اثبات اشتباه‌های مهلک‌اش، حاضر نمی‌شد کوتاه بیاید. مجموعه رفتارهای آقای داور در این دوران تازه کاری، بال‌های پرواز را از فغانی گرفت و او تا مقام یکی از شخصیت‌های تیپیکال فوتبال ایران تنزل داد. او حالا دیگر به عنوان نماینده جامعه داوری شناخته نمی‌شد و همه، این داور را با فردیت‌اش می‌شناختند. فردیتی که موجب شد که قبل از داوری مهم او در فینال جام جهانی باشگاه‌ها، محبوبیت داور موفق ایرانی از دست برود و چشمی هم اگر به مرد بیست و سوم زمین مسابقه دوخته شده، به دنبال اشتباهات او به سود لیو مسی و رفقا بگردد. 
سه/ داوری که در هشت هفته ابتدایی لیگ برتر، 7 جلسه محرومیت را پشت سر گذاشته بود، از آغاز نیم فصل دوم بار دیگر مهیای سوت زدن مسابقه‌های فوتبال ایران خواهد شد. حالا فغانی با اعتباری که از داوری یک مسابقه مهم دیگر به دست آورده، به فوتبال ایران بازخواهدگشت و بار دیگر این فرصت را به دست خواهد آورد که جایگاه‌اش به عنوان بهترین داور لیگ برتر را تثبیت کند. در این دوران تازه، انتخاب‌های متفاوتی در مسیر آقای داور قرار خواهند گرفت. او هم می‌تواند به سبک ماه‌های گذشته از سابقه داوری یک دیدار جهانی، برای فخر فروختن به فوتبال ایران استفاده کند و با کارت‌هایش درون زمین مسابقه مشغول دیکتاتوری و سرکوب کردن اعتراض‌ها باشد و هم می‌تواند بخشی از لبخندهایش در هنگام قضاوت مسابقه‌های خارجی را به لیگ برتر بیاورد و از تجربه داوری در سطح جهانی، برای کم‌تر اشتباه کردن و بهتر سوت زدن در بازی‌های داخلی بهره ببرد. انتخاب راه دوم، موجب خواهد شد فغانی در روز قضاوت بازی بزرگ بعدی، به این اندازه تنها نباشد و دوباره از حمایت اهالی فوتبال ایران برخوردار شود.


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2015-12-25 16:24:49
نظر دهید

۱ نظر
-
جمعه ۴ دی ۱۳۹۴، ۱۷:۴۳
خیر اقای نویسنده. فغانی فقط برای لمپنیسم حاکم بر ورزشگاه تبریز و موج سواری دیگران است که مورد هجوم قرار گرفته نه مغرور است و نه چیز دیگری و اشتباه خود را در برنامه زنده پذیرفت لطفا دروغ نگویید که از حرف خود کوتاه نمی اید.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر