فهرست
کی‌روش، برانکو و حالا شفر
کی‌روش، برانکو و حالا شفر

کی‌روش، برانکو و حالا شفر

آی اسپورت – وینفرد شفر؛ آیا او مربی خوبی برای استقلال است؟ نتایج استقلال پس از روی کار آمدن شفر گویای همه چیز است. شهرآورد تهران با برتری یک بر صفر پرسپولیس به پایان رسید اما استقلالی‌ها با این‌که بازی بزرگ نیم فصل اول را باختند، بارقه‌های امید در دل آنها زنده شد چون مربی جدید بر بازی استقلال اثر گذاشته و رد کار او در همان شکست آن‌قدر آشکار بود که همه رسانه‌ها به تمجید از سبک بازی استقلال پرداختند. آن شکست، آخرین شکست استقلال بود و پس از آن روند رو به رشد آبی‌ها ادامه پیدا کرد تا آنجا که سید حسین حسینی در تیمی که تا قبل شهرآورد بدترین نتایج تاریخ استقلال در لیگ برتر را کسب کرده بود، با 9 بازی بسته نگه داشتن دروازه رکورد ادوار لیگ را شکست. سوای نتایج خوب، شکل و شمایل بازی استقلال هم تغییر کرده بود و آنها باری به هرجهت بازی نمی‌کردند. دیگر خبری از ارسال‌های بی‌هدف خسرو حیدری نبود و استقلال برای حریفان نقشه‌های تازه‌ای داشت. فوتبال مالکانه مهم‌ترین اثر شفر در استقلال است. تیم او برخلاف هفته‌های ابتدایی فصل که بد نتیجه می‌گرفت، در کنار نتایج خوب، بازی چشم‌نواز و تماشاگر پسند را هم به مخاطبان خود هدیه می‌کرد. هواداران استقلال که از بازی‌های بد و ملال‌آور ابتدای فصل خسته و کلافه بودند، با تماشای استقلال جدید سر ذوق آمدند. همین تغییر برای آنها کافی بود تا به آینده تیم خود امیدوار شوند.

حالا اگر به روند استقلال با مرد آلمانی نگاه کنیم، او انتخاب خوبی بوده و توانسته ایده‌های خود را در فوتبال بی‌امکانات و بدون ساختار ایران تا حدود زیادی محقق کند. با این روند، شفر گزینه مناسبی برای هدایت استقلال است اما این روزها صحبت از شرط و شروط باشگاه برای تمدید قرارداد مرد آلمانی است. این بحث‌ها از سه تساوی اخیر شروع شد که استقلال خوب نتیجه نگرفت. آیا باید به این زودی تغییر بزرگی که مرد آلمانی ایجاد کرده را فراموش کنیم؟

فوتبال است و هزار و یک اتفاق؛ اگر استقلال در آبادان مقابل صنعت نفت شکست خورد و جام حذفی را از دست داد، دوباره باید به تکاپوی انتخاب مربی بیافتد؟ می‌گویند یکی از شروط تمدید قرارداد شفر قهرمانی در جام حذفی است. تحت فشار قرار دادن مربی با چنین اهرم‌هایی در فوتبال حرفه‌ای مرسوم است اما نگاه نتیجه‌گرایانه به عملکرد یک مربی تازه‌وارد خطرناک است. فوتبال ایران دو نمونه خوب پیش رو دارد که می‌تواند آنها را به‌عنوان الگوی خود انتخاب کند؛ دو تجربه با مربی خارجی که اولی کی‌روش است و دومی برانکو. یادمان بیاید که همین کارلوس کی‌روش در مقدماتی جام جهانی برزیل در تهران بازی را به ازبکستان باخت و در خطر حذف از جام جهانی قرار داشت. آن‌روزها فشار زیادی به علی کفاشیان وارد شد که سرمربی تیم ملی را تغییر دهد و برای سه بازی پایانی یک مربی جدید انتخاب کند اما کفاشیان که یک‌بار تجربه شکست چنین کاری را داشت، سفت و محکم پای کی‌روش ایستاد، چون از نزدیک می‌دید که مرد پرتغالی با تمام توان پای صعود ایران به جام جهانی ایستاده و سرانجام در سه بازی آخر با شکست دادن قطر، لبنان و کره جنوبی در اولسن -که گل سرسبد بردهای تیم ملی بود- راهی جام جهانی شدیم. اگر آن روزها مدیریت فدراسیون زیر فشار انتقادات خم می‌شد و به تغییر مربی تن می‌داد، امروز نه از کی‌روش خبری بود و نه از تغییر نسل و نه از صعود قاطعانه به جام جهانی روسیه.

برانکو ایوانکوویچ هم در پرسپولیس با انتقادات فراوان کارش را شروع کرد؛ حتی در پایان فصل نخست طاهری در فکر تغییر سرمربی بود اما حمایت رسانه‌ها باعث شد تا برانکو در ایران ماندگار شود و تیمش را برای فصل بعد ببندد. فصل جدید هم با نتایج خوب برای برانکو همراه نبود، پرسپولیس با داوری‌های پر اشتباه و بی‌دقتی طارمی امتیازها را از دست می‌داد تا تیم برانکو در نزدیکی‌های قعر جدول باشد اما بازی چشم‌نواز پرسپولیس و رضایت هواداران باعث شد تا این مربی فرصت بیشتری در اختیار داشته باشد. پرسپولیس آن فصل با گل دقیقه ۹۰ جری بنگستون در شهرآورد به لیگ بازگشت و بردهایش را شروع کرد و بالا و بالاتر آمد. اعتماد به تجربه و دانش برانکو نتیجه خوبی برای پرسپولیس داشت و این تیم پس از ۱۰ سال قهرمان شد، تا نیمه نهایی آسیا بالا آمد و این فصل هم بخت نخست قهرمانی لیگ برتر است.

حالا ماییم و شفر؛ مردی که تغییر محسوسی در استقلال ایجاد کرده و این تیم را از قعر جدول بالا کشیده؛ بازی چشم‌نواز تیم شفر را نباید نادیده گرفت. شاید نگاه ما روزنامه‌نگاران متفاوت از هواداران دو آتشه استقلال باشد که تغییر در استقلال را مهم‌تر از جام حذفی و کسب سهمیه می‌بینیم. شاید -این شاید از آنجا نشات می‌گیرد که فوتبال قابل پیش بینی نیست- استقلال با شفر به همان اتفاقات کی‌روش و تیم ملی یا پرسپولیس و برانکو نرسد اما نشانه‌هایی وجود دارد که شفر در فوتبال ایران می‌تواند به همان اندازه موثر باشد که برانکو و کی‌روش بوده‌اند؛ بازی دادن به نورافکن در پست مدافع چپ برای نخستین بار و نتیجه گرفتن از این بازیکن، از یک مربی باهوش و باتجربه بر می‌آید. به فهرست جدید تیم‌ملی هم نگاه کنید؛ محصولات شفر شاید در جام جهانی بدرخشند.

۱۶ ۹  
آی اسپورت
2018-01-23 11:58:00
نظر دهید

۹ نظر
ناصر
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۳۵
تمام مطلب خوب بود غیر از این بخش " شاید نگاه ما روزنامه‌نگاران متفاوت از هواداران دو آتشه استقلال باشد که تغییر در استقلال را مهم‌تر از جام حذفی و کسب سهمیه می‌بینیم." چون اتفاقا اگر کسی هم هست که داره برای شفر مشکل ایجاد میکنه رسانه ها و باندهای قدرت هستند وگرنه هوادار استقلال الان کاملا تفاوت ها رو داره احساس میکنه و میدونه که همین مقدار تغییر در حرکت تیمی که با اون شرایط تحویل گرفته شده یعنی یک کار بزرگ و مسلما برای یک مربی که تازه وارد فرهنگ فوتبال ایران شده و پشت و روی پرده فوتبال ایران ناآشناست این عملکرد فوق العاده ست
حقیقت
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۴۰
منظورش اینه که به جای حمایت از تیم و تصمیم شفر برای انضباط تیمی اما هوادارا چشمشون رو روی بی نظمی قاعدی بستن و همش حمایتش میکنن
۳
عمر خربین
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۵۸
یه عده منفعتشون اینه که قاعدی رو از استقلال جدا کنند . نمونشم این یارو که اسمشو گذاشته حقیقت و فکر میکنه شعورش بیشتر از هوادارای استقلاله .
مهدی
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۸
نویسنده ای که درکی از فوتبال نداره آخرش میشه همین....
کدوم بازی چشم نواز رو میگه؟! هنوز هیچ کدوم از 7 تا تیم اول جدول رو نتونسته ببره
کیروش برانکو؟!! چطور کیروش درپیت رو با برانکو مقایسه میکنی؟
اجنبی پرستی تو خونتون هست....
بازی دادن به نورافکن در پست مدافع چپ برای نخستین بار و نتیجه گرفتن از این بازیکن، از یک مربی باهوش و باتجربه برمی‌آید!!!!
یکی نیست بگه بچه جان کجا بودی تو وقتی مربی های قبلی استقلال از اون به عنوان مدافع چپ استفاده میکردن، حرف مفت...
۶
+
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۰۱
اینکه نویسنده اصرار داره وضعیت الان استقلال با شفر رو با وضعیت سه سال پیش پرسپولیس با برانکو مقایسه کنه واقعا مضحکه. پرسپولیس حتی تو روزهایی که میباخت هم زیبا و چشم نواز با کلی موقعیت گل بازی میکرد ولی استقلال به جز چندتا بازی با تیم های ته جدولی و دسته یکی چندتا بازی زیبا انجام داد؟؟؟ همین الان باز پناه اوردن به خسرو حیدری و سانترهاش
۴ ۲
تاج اسیا
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۲۰
هیچ وقت نذار تعصب فوتبالی عقل و شعورتو از بین ببره هم خودت صدمه میبینی هم کسی جدیت نمیگیره
m
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۲۳:۳۳
خواهشن وقتی بازی های یه تیم رو نمیبینی راجبش نظر نده
اینجوری هر کی میخونه میفهمه یه بی مغز احمقی
مجید
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۵۶
از بازی های استقلال شفر کیف و حظ بالایی می برم....مگر فوتبال غیر از ایجاد لذت برای مخاطبشان هست...جام میخواهیم چکار..اینهمه استقلال جام داره...اما مربیان وطنی..از پرویز و علی منصور...داشتن تیم رو به قهقهرا میبردند..الان همه تیم ها از لنگ و پایین جدولیها موقع بازی با استقلال به.... تر تر...می افتند..ما هم همین رو میخواستیم..یک تیم پر هیبت...سال دیگه که تیم رو خود شفر بزرگ ببنده..به دشمنان استقلال خواهیم گفت فوتبال بازی کردن یعنی چه....
۴
فقط اینجاش
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۰۶:۳۵
برانکو ایوانکوویچ هم در پرسپولیس با انتقادات فراوان کارش را شروع کرد؛ حتی در پایان فصل نخست طاهری در فکر تغییر سرمربی بود اما حمایت رسانه‌ها باعث شد تا برانکو در ایران ماندگار شود و تیمش را برای فصل بعد ببندد.


خخخخخخخخخههخهخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر