فهرست
پوگبا؛ کاپیتانی خوب و مسئولیت‌پذیر
پوگبا؛ کاپیتانی خوب و مسئولیت‌پذیر

پوگبا؛ کاپیتانی خوب و مسئولیت‌پذیر

آی‌اسپورت - احتمالاً خود او هم فکرش را می‌کرد که شکست دور از انتظار برابر برایتون در دومین هفته لیگ برتر انگلیس، تبعات سنگینی برای او و تیم‌اش داشته باشد، تبعاتی که با حمله تند «پل اسکولز» شروع شد و حالا در میان هواداران متعصب شیاطین سرخ دهان به دهان می‌چرخد: «پوگبا کاپیتان مناسبی برای منچستریونایتد نیست»

اما آیا واقعاً تمامی این انتقادات تند به پوگبا، بجا و صحیح است؟

بیایید یک بار دیگر نگاهی به مصاحبه ستاره فرانسوی بعد از شکست برابر برایتون بیاندازیم: «ما شکست خوردیم و شایسته پیروزی نبودیم. ما به گونه‌ای بازی نکردیم که نشان دهیم تنها برای پیروزی به میدان آمده‌ایم و می‌خواهیم حریف را شکست بدهیم و واقعیت این‌ست که آنها بیش از ما تشنه پیروزی بودند. من اول از همه از خودم انتقاد می‌کنم؛ نحوه بازی من به اندازه کافی خوب نبود. ما به تلاش کردن ادامه می‌دهیم و به جلو می‌رویم. این شکست درس بزرگی برای ما بود و ما باید رویکرد صحیح و درستی به بازی‌ها داشته باشیم.»

این حرف‌ها از سوی پوگبا در حالی گفته میشد که بازوبند کاپیتانی روی دستش بود. او به عنوان کاپیتان تیم با صراحت اشتباهات را پذیرفت و نوک پیکان را نیز به سمت خود نشانه رفت. از یک سو این انتقاد بجا بود چرا که ستاره فرانسوی به عنوان بازی‌ساز اصلی تیم، مسئول خلق موقعیت برای مهاجمان و هم‌تیمی‌هایش بود اما آیا او بود که موقعیت‌ها را به گل تبدیل نکرد؟ پاسخ بسیار واضح است. برد یا باخت، نتیجه یک کار گروهی‌ست و هیچ بازیکنی به صورت انفرادی عامل باخت یک تیم نخواهد بود و بدون شک تنها این سرمربی تیم است که به صورت انفرادی باید مورد مواخذه قرار گیرد اما پوگبا در حالی خود را به سیبل انتقادات تبدیل کرد که در زمین به خوبی برای هم‌تیمی‌هایش موقعیت‌سازی کرده بود. او ولی به عنوان کاپیتان خود را موظف دید که برای دفاع از سایر بازیکنان و حتی سرمربی پرتغالی‌اش، در خط مقدم برای پذیرش انتقادات قرار بگیرد. این دقیقاً کاری‌ست که یک کاپیتان «خوب» برای تیم‌اش انجام می‌دهد؛ درست بر خلاف نظر پل اسکولز.

با این حال گویا ستاره سابق شیاطین‌سرخ قصد ندارد از انتقاد پوگبا دست بردارد و در پاسخ به حرف‌های او گفت: « امیدوارم که اشتباه ترجمه رخ داده باشد. هیچ دفاعی از این صحبت‌ها نمی‌توان کرد. دائما باید به خودتان بگویید که رویکرد درستی داشته باشید، تلاش کنید همه چیز خوب باشد. نیازی نیست کس دیگری به شما این را بگوید. نیازی نیست مربی یا هم تیمی‌ها این نکته را به شما بگویند.»

این جمله‌های اسکولز کاملاً بی‌معناست! پوگبا به هیچ عنوان قصد نداشت که شکست و یا بازی ضعیف خود و تیم‌اش را توجیه کند، اتفاقاً برعکس، او صادقانه و به صراحت این ضعف را پذیرفته و در مقابل ده‌ها دوربین تلویزیونی به آن اعتراف و برای حل این مشکل و نمایش ضعیف، یک راهکار ارائه کرده است. اسکولز در دوران حضورش در من‌یونایتد، چند بار دست به چنین اقدامی زده؟ چند بار خود را به سیبل انتقادات تبدیل کرده؟ چند بار به صراحت در مقابل دوربین‌های تلویزیونی و در حضور خبرنگاران لب به اعتراف و قبول اشتباهات و ضعف‌هایش گشوده؟

نگاهی به 3 گل برایتون در این بازی بیاندازید؛ هر سه گل روی اشتباهات فردی در خط دفاعی به ثمر رسیده و شاید بی‌راه نباشد که اریک بایلی و ویکتور لیدلوف به خاطر اشتباهات مرگبارشان، طعم آتش سوزان انتقادات را بچشند. از سوی دیگر اشلی یانگ، فرد و پریرا نیز بازی خوبی از خود به نمایش نگذاشتند. شاید حالا این امر در ذهنتان نقش ببند که «پس ژوزه مورینیو مقصر اصلی تمام ناکامی‌های شیاطین سرخ است». شاید! اما آیا خواسته‌های آقای سرمربی در پیش‌فصل تامین شد؟ آیا او بازیکنان‌اش را به موقع و کامل در اختیار داشت؟ آیا مسئولان باشگاه در فصل نقل‌وانتقالات تابستانی اهداف مد نظر آقای خاص را محقق کردند؟ این در حالی‌ست که تیم‌هایی همچون منچسترسیتی، چلسی و لیورپول، تا دادن برای کسب قهرمانی در این فصل مسلح شده‌اند و من‌یونایتد...

شاید زمان آن فرا رسیده که منتقدین همچون اسکولز، پیش از جاری کردن سیل انتقادات به سمت یک بازیکن، واژه «رویکرد صحیح» را بارها و بارها در ذهن خود تکرار کنند و سپس لب به سخن بگشایند.

 

۳    
آی اسپورت
2018-08-21 15:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر