فهرست
یادداشت: بدرودی با شکوه برایِ گاس هیدینک
یادداشت: بدرودی با شکوه برایِ گاس هیدینک

یادداشت: بدرودی با شکوه برایِ گاس هیدینک

سایمون کوپر
 
در ژانویه‌یِ 2012 من و گاس هیدینک که 65 ساله، یعنی سنِ بازنشستگیِ در اروپا، شده بود و دیگر حوصله‌یِ مربیگری نداشت، قرار بود یک شویِ تلویزیونی درست کنیم. در دفتری، با منظره‌یِ رودخانه‌یِ آمستل نشسته بودیم و در حالی که چای می‌نوشیدیم تصمیماتِ نهایی را می‌گرفتیم. قرار بود من و گاس دورِ دنیا بگردیم و جلویِ مربیانی مثلِ ژوزه مورینیو و سر الکس فرگوسن بشینیم، من سوالات را طرح کنم و گاس آنها را از همکارانِ قدیمیش بپرسد. همه چیز داشت خوب پیش می‌رفت، جنبه‎‌یِ مالی قضیه برایِ هیدینک اهمیتی نداشت و بهم اطمینان داد که حتما این شو را باهم می‌سازیم، چون قصد ندارد دیگر مربیگری کند. اما خبرِ بعدی‌ای که از هیدینک داشتم این بود که با آنژی قراردادی به ارزشِ سالی 8.6 میلیون یورو بست.
چهار سالِ بعد. حالا هیدینکِ 69 مربیِ موقتِ چلسی است. هوادارنِ چلسی هنوز از دورانِ باشکوه او در سالِ 2009 حرف می‌زنند، جایی که هیدینک حال و هوایِ تیم را به کل عوض کرد، قهرمانِ جامِ حذفی شد و از 13 بازیِ لیگ 34 امتیاز گرفت. هیچکدام از مربیان چلسی در تاریخِ لیگِ برتر چنین رکوردی نداشتند. اما بعد از جدایی از چلسی کارنامه‌یِ هیدینک فاجعه‌بار بوده. او جامِ جهانیِ 2010 را با روسیه از دست داد، یورو 2012 را ترکیه و یورو 2016 را با هلند. تجربه‌یِ او با هلند بیش از همه به چشم می‌آید. لویی ون گال، قبل از هیدینک با سیستمِ 2-5-3 ضدحمله‌ای هلند را به مقامِ سومِ جهان رسید. اما هیدینک 3-3-4 سنتی هلندی را به تیمش بازگرداند و فوتبالش را بر اساسِ مالکیتِ توپ و پاس‌هایِ کوتاه تنظیم کرد، تغییری که باعثِ حذفِ هلند از دورِ گروهی شد. هیدینک در این دوران رابطه‌یِ خوبی با بازیکنانش نداشت و خیلی کم با آنها حرف می‌زد. حتی وقتی هلند شروع به باختن کرد به نظر می‌رسید که هیدینک دیگر چندان علاقه‌ای به مربیگری ندارد و پیشنهاد داد که نقشِ هماهنگ‌کننده‌یِ تیم را بازی کند و بقیه امور را به دنی بلیند، دستیارش بسپارد.
بعد از اینکه فدراسیونِ فوتبالِ هلند با هیدینک قطعِ همکاری کرد، او خودش هم مطمئن نبود که قرار است در آینده چه کند. هیدینک در تابستان به لستر سیتی نه گفت (و باقی داستان لستر را همه می‌دانیم). اما شش سالِ ناموفقِ هیدینک بعد از ترکِ چلسی، تصمیمِ او مبنی بر بازگشت به این تیم را توضیح می‌دهد. هیدینک نمی‌خواست نزدیک به 50 سالِ سابقه‌یِ خوبش را با 6 سالِ آخر خراب کند. بازگشت به چلسی برایِ مقطعی کوتاه، بهترین فرصت برایِ یک پایان‌بندیِ باشکوه را به هیدینک می‌دهد.
اولین نکته اینجاست که هیدینک و آبراموویچ رابطه‌یِ بسیار خوب و آرامی باهم دارند. از همان 10 سالِ پیش که آبراموویچ او را به تیمِ ملیِ روسیه برد، این رابطه شکل گرفته بود. خودِ هیدینک درباره‌یِ آبراموویچ می‌گوید: «اون مردِ آرامیه و اصلا دوست نداره توی چشم بیاد. یک شلوار جین میپوشه و یک ساعتِ معمولی به دست میکنه.» وقتی هیدینک مربیِ آیندهوون بود و با آبراموویچ در کافه‌یِ باشگاه قرارِ ملاقاتی داشت، کافه‌دار حتی نفهمید این مردِ جین‌پوش کیست. نکته‌یِ مهم دیگر همین 5 ماه بودنِ شغلش است. هیدینک همان 4 سال پیش به من گفت دیگر حوصله‌یِ کارِ سنگین ندارد، البته هیدینک در جوانی هم هیچوقت مربی‌ای نبود که 13 ساعت در روز کار کند. او عاشقِ گلف و گپ زدن و کاپوچینو است. هیدینک برعکسِ مربیانی مثلِ مورینیو و ون گال علاقه‎‌ای به داشتنِ قدرتِ مطلق در باشگاه ندارد و اتفاقا از اینکه اعضایِ دیگرِ باشگاه ترنسفرها را دنبال کنند خوشحال هم می‌شود، چون کارش را سبک می‌کند.
همانطور که چلسی محیطِ مناسبی برایِ هیدینک است، هیدینک هم شخصیتِ مناسبی برایِ چلسی است. هیدینک با 5 برادرش بزرگ شده و برایِ همین همیشه بلد بوده چطور با مردان اطرافش رابطه‌ای بدون جنجال برقرار کند. هیدینک به واقعِ آنتی تزِ مورینیو است.بودوین زندن که در دوره‌یِ اولِ مربیگریی هیدینک در چلسی بود درباره‌یِ شخصیتِ او می‌گوید: «هیدینک از اون مربیاست که بهترین جوِ ممکن برایِ بازیکناش را درست میکنه. اون بازیکنان را آزاد میذاره و مسئولیت را رویِ دوشِ باتجربه‌ترها میندازه. البته گاهی هم به تیمش فشار میاره، اما در کل همیشه آرامش را برقرار میکنه. هیدینک همیشه بازیکناش را خوشحال نگه میداره و تمریناش همیشه همراه با تفریحه. این راحتی و آرامشِ هیدینک به کلی تیمش هم منتقل میشه. جایی که مربیانِ دیگه رویِ نظم تاکید میکنند، هیدینک روی استرس وارد نکردن به بازیکنانش تاکید دارد.»
چلسی مطمئنا با هیدینک از این وضعیت خارج می‌شود و با توجه به خریدهایِ احتمالی در ژانویه از رده‌یِ پانزدهم بالاتر خواهد آمد. حتی اگر مورینیو می‌ماند هم احتمالِ زیاد این اتفاق می‌افتاد. اما حالا که هیدینک آمده، تمامِ کردیتِ پیشرفت نصیبِ او خواهد شد (اشتباهی که خودش هرگز مرتکب نمی‌شود و پستِ خودش را خیلی جدی نمی‌گیرد و اعتقاد دارد معمولا بازیکنانِ بهتر بازی‌ها را می‌برند).
بهترین سناریو برایِ هیدینک می‌تواند نتایجِ قابلِ قبول در لیگ و بردنِ یک جام باشد. ایدئال چمپیونز لیگ است، اما بردنِ اف.ای. کاپ هم می‌تواند خداحافظی خوبی برایِ او باشد. در این بین شکستِ دادنِ رقیبِ قدیمی‌اش، لویی ون گال، هم می‌تواند انگیزه و شیرینیِ مضاعفی به هیدینک بدهد. هیدینک و ون گال از دهه‌یِ 70 همدیگر را می‌شناسند، هر دو بازیسازهایِ کندی بودند که بعد تبدیل به بزرگترین مربیانِ هلندی شدند. اما این دو هرگز رابطه‌یِ مطلوبی باهم نداشتند. شخصیتِ مغرور و جدیی ون گال همیشه هیدینک را آزرده و ون گال هم همیشه اعتقاد داشته هیدینک مربی‌ای صرفا عملگرا و بدونِ ماجراجویی است.
ون گال و هیدینک امشب در اولدترافورد مقابلِ هم قرار می‌گیرند و اگر ون گال همچنان در پستش باقی بماند یک بارِ دیگر در هفتم فوریه، این بار در استمفورد بریج به مصافِ هم می‌روند. پیروزی مقابلِ ون گال و بردنِ یک جام می‌تواند بدرودی باشکوه برایِ هیدینک باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2015-12-28 13:20:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر