فهرست
آنالیز: مشکلِ تاکتیکیِ یونایتد مقابلِ چلسی
آنالیز: مشکلِ تاکتیکیِ یونایتد مقابلِ چلسی

آنالیز: مشکلِ تاکتیکیِ یونایتد مقابلِ چلسی

مایکل کاکس
 
لویی ون گال در جامِ جهانی با توجه به بازیکنانِ نه چندان درجه یکی که در اختیار داشت رو به فوتبالِ ضدحمله‌ای و مستقیم آورد و در این راه علاقه‌یِ همیشگی‌اش به مالکیتِ بالایِ توپ را قربانی کرد. آرین روبن قطعا ستاره‌یِ هلند در این نوع فوتبال بود، اما ضربه‌یِ سرِ رابین ون پرسی رویِ پاسِ بلند دیلی بلیند مقابلِ اسپانیا نمادی کامل از این نوع فوتبالِ مستقیم را نشان داد.
اما ون گال از وقتی رویِ نیمکتِ یونایتد نشسته دقیقا برعکسِ کاری که در هلند کرد را پیش گرفته است و نتیجه‌اش شده فوتبالی بیش از حد محافظه‌کارانه و کسالت‌بار. این رویکرد بهترین موقعیت برایِ چلسی را فراهم خواهد کرد. با اینکه به لحاظِ تاکتیکی هنوز زود است انتظار داشته باشیم هیدینک تیمش را تنظیم کرده باشد، اما به هر حال چلسیِ مورینیو هم ساخته شده بود برایِ بازیِ ری‌اکتیو و مستقیم. محرومیتِ دیگو کاستا به این معناست که لویک رمیِ سریع‌تر در خطِ حمله بازی خواهد کرد و حتی اگر ادن ازار به دلیلِ مصدومیت به بازی نرسد، چلسی هنوز پدرو و ویلیان را دارد که به اندازه‌یِ کافی سریع هستند و قدرتِ شروعِ ضدحملات را دارند.
یونایتدِ ون گال در هفته‌هایِ اخیر نشان داده که چقدر در مقابله با ضدحملات ضعیف است. این اتفاق به خصوص وقتی می‌افتد که فول‌بک‌هایِ یونایتد به حمله اضافه می‌شوند و پشتشان خالی می‌ماند. مشکلِ بزرگ ون گال اینجاست که مصدومیت‌هایِ زیاد باعث شده تا او مدام از فول‌بک‌هایِ غیر تخصصی، مثلِ دیلی بلیند و اشلی یانگ استفاده کند. اگر ون گال اجازه نفوذ به این دو بازیکن را مقابل چلسی بدهد، تیمش در ضدحمله‌ها به شدت آسیب‌پذیر خواهد بود. و اگر یانگ و بلیند را عقب نگه دارد ذاتِ بازی‌شان را خراب کرده و باعث می‌شود تا کارکردشان بسیار پایین بیاید.
با توجه به اینکه بلیند همیشه مقابلِ وینگرهایِ سریع کم می‌آورد و اشلی یانگ هوشِ دفاعیِ درستی برایِ جایگری درست به عنوانِ یک فول‌بک را ندارد، ون گال باید فکری برایِ مقابله با ضدحمله‌هایِ چلسی بکند. تنها راه این است که خودش ری‌اکتیو و ضدحمله‌ای بازی کند. این نوع فوتبال، فوتبالی نیست که هوادرانِ یونایتد در اولدترافورد از تیمشان انتظار دارند. اما با توجه به فصلی که سپری شده، هیچ رویکردی نمی‎‌تواند خسته‌کننده‌تر و کسالت‌بارتر از فوتبالی که همین حالا یونایتد بازی می‌کند باشد. پس بهترین راه برایِ تیمی که در جدولِ شوت‌ها شانزدهمین تیمِ جدول است، عقب نشستن و استفاده از سرعتِ آنتونی مارسیال و انرژی آندر هررا در ضدحملات است.
شانسِ ون گال در این است که می‌تواند از شواین‌اشتایگر و اشنایدرلین که درگیرِ بازی‌هایِ قبلی نبودند و خسته نیستند استفاده کند. تصمیمی که همه منتظرش هستند بودن یا نبودنِ وین رونی در ترکیبِ اصلی است. اما مهمتر از همه چیز طرحِ بازیِ ون گال است. اگر ون گال ری‌اکتیو بازی کند و پیروز شود، شاید اصلا فصلِ یونایتد تغییر کند و ورق برگردد. اگر نه، سرانِ یونایتد دنبالِ کسی خواهند گشت که بتواند این سبک فوتبال را بازی کند؛ ژوزه مورینیو.
 
 
     
آی اسپورت
2015-12-28 13:55:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر