فهرست
یادداشت: معمایِ ماتا
یادداشت: معمایِ ماتا

یادداشت: معمایِ ماتا

ریچارد جالی
 
فقط لویی ون گال نیست که نگران اتفاقاتِ روزهایِ آینده است. خوان ماتا هم وضعیتی مشابه به مربی‎‌اش دارد. در شکست مقابلِ نورویچ، بخشی از اولدترافورد نامِ ژوزه مورینیو را صدا می‌کردند. منطقی است فکر کنیم خوان ماتا جزوی این عده نبود، نه فقط به خاطرِ اینکه درگیرِ درست کردن معدود موقعیت‌هایِ خطرناکِ یونایتد بود. ماتا به نظر می‌رسد در حالِ حاضر بینِ دو گزینه‌یِ غیرِ ممکن گیر افتاده: بینِ دو مربی‌ای که یکی خیلی بهش اعتقاد ندارد و دیگری اصلا اعتقاد ندارد. سناریویی که مورینیو به یونایتد بیاید و ماتا را در ژانویه بفروشد اصلا دور از ذهن نیست. این می‌تواند پایانِ بسیار تلخی برایِ دورانی باشد که انگار هرگز شروع نشد.
تقریبا دو سال از انتقالِ خوان ماتا از چلسی به یونایتد گذشته، اما نگاهی به گذشته نشان می‌دهد که این انتقال به نفع هیچکدام از سه طرف نبوده است. درسته که چلسی در این معامله بابتِ بازیکنی که مربی‌اش نمی‌خواست 37 میلیون پوند به دست آورد و باهاش نمانیا ماتیچ و کرت زوما و محمد صلاح را خرید، و حداقل دو بازیکنِ اول سهمِ زیادی در قهرمانیِ چلسی در فصل پیش داشتند، اما کاری که مورینیو با لوکاکو و دبروینه کرد، حالا فروشِ ماتا را هم اشتباهِ بزرگی به نظر می‌رساند. فابرگاس فصلِ پیش نیرویِ خلاقه‌یِ تیم بود، اما وقتی این فصل پاسِ گل‌هایش خشکید، مورینیو از ویلیان، ازارد، اسکار و خودِ فابرگاس در پستِ شماره‌یِ 10 استفاده کرد تا خلاقیت را از جلوتر به تیمش اضافه کند. اما هیچکدام از این مهره‌ها در این پست جواب ندادند، پستی که ماتا تحتِ رهبریِ بنیتز و دی متئو، دو سالِ پیاپی در آن عنوانِ بهترین بازیکنِ سالِ چلسی را به دست آورد. ماتا در فصلِ 2012-2013 آماری فوق‌العاده برایِ چلسی داشت: 20 گل و 25 پاسِ گل. در این دوران ماتا کنارِ ون پرسی و بیل و سوارز کاندیدایِ بهترین بازیکنِ سالِ انگلیس بود. اما هافبکِ اسپانیایی بعد از انتقال به یونایتد هرگز به چنین جایگاهی نرسید.
مشکلِ بزرگِ ماتا در یونایتد این بود که مویز بعد از تابستانی ناموفق در زمینه خریدِ بازیکن که تنها فلینی و وارلا را به جمع بازیکنانِ تیمِ جدیدش اضافه کرد، بدونِ تفکرِ تاکتیک "پنیک بای" کرد و فقط دنبالِ آوردنِ نامی بزرگ به اولدترافورد بود. مویز شخصا به استقبالِ ماتایی رفت که با هلیکوپتر به کرینگتون آمده بود، اما این هیاهوها هرگز در زمین نتیجه‌ای باید را نداد. مویز در سیستمِ موردِ علاقه‌اش یعنی 1-1-4-4 وقتی وین رونی آماده بود از او در پستِ شماره‌یِ 10، و پشتِ مهاجم استفاده می‌کرد و ماتا مجبور بود به بالِ راست منتقل شود. بدین شکل بود که خلاق‌ترین بازیکن یونایتد، در جایی قرار می‌گرفت که کمترین استفاده را از خلاقیتش می‎برد. اوضاعِ ماتا در یونایتد با آمدنِ ون گال هم تغییرِ زیادی نکرد و او تنها در 5 تا از 12 بازیِ اولِ لیگ را در فصلِ اولِ ون گال بازی کرد. بعد از این مقطع دورانِ بهتری (حداقل برایِ زمانی کوتاه) برایِ ماتا سر رسید. دو گل عالیِ او در آنفیلد و سیستمِ جدیدِ ون گال که فلینی و کریک هررا را پشتِ ماتا و یانگ و رونی می‌دید برایِ چند بازی جواب داد و پیروزی‌هایِ پرگل مقابلِ تاتنهام و سیتی به همراه آورد و جایگاهِ چهارمِ یونایتد را در جدول تثبیت کرد. اما ماتا همچنان داشت در پستِ غیرتخصصی‌اش بازی می‌کرد. رابطه‌یِ ماتا با ون گال این فصل بدتر هم شد وقتی مربیِ هلندی اعلام کرد تیمش نیاز به تعادلِ بیشتری در کناره‌ها دارد. کنایه‌یِ ون گال به ماتا بود.
ماتا 27 ساله است در 58 بازیِ لیگ برایِ یونایتد 19 گل زده و در مجموعِ گل و پاسِ گل موثرترین بازیکن یونایتد در دو فصلِ اخیر بوده است. اما حسی که او بهترین دورانش را در چلسی گذرانده و بعد از آن هرگز پیشرفت نکرده، برایِ یونایتدی‌ها اجتناب‌ناپذیر است. ماتا هنرمندی است که اسیرِ عملگراهایی مثلِ مورینیو و ون گال شده که نمی‌توانند درکِ درستی ازش داشته باشند، درکی که اگر بود شاید داستانِ بسیارِ متفاوتی برایِ هافبکِ اسپانیایی می‌ساخت.
 
 
  ۳  
آی اسپورت
2015-12-28 14:31:54
نظر دهید

۳ نظر
-
دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۲۸
جزء بهترین هافبک هاست
-
دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۲۸
جزء بهترین هافبک هاست
-
دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۲۸
جزء بهترین هافبک هاست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر