فهرست
نکته‌یِ روز: محمد الننی کیست؟
نکته‌یِ روز: محمد الننی کیست؟

نکته‌یِ روز: محمد الننی کیست؟

آی‌اسپورت – محمد الننی و ممحد صلاح در المقاولونِ مصر همبازی بودند و باهم رشد کردند. صلاح تابستانِ 2012 به بازل پیوست و الننی 6 ماه بعد راهِ دوستِ قدیمی‌اش، که خودش می‌گوید برایش مثلِ برادر است را طی کرد. انتقالِ اولیه‌یِ الننی به بازل در ژانویه‌یِ 2013 قرضی بود، اما این انتقال در انتهایِ فصل دائمی شد. از میِ 2013 بدین سو الننی بدل به یکی از مهره‌هایِ کلیدیِ بازل شد و با حضور در بیش از 100 بازیِ لیگ به تیمش کمک کرد تا 3 بار پیاپی قهرمانِ سوپرلیگِ سوئیس شود.
انگلیسی‌ها الننی را برایِ اولین بار در دیدارِ تاتنهام و بازل در یوروپا لیگ دیدند و بعد هافبکِ مصری در چمپیونز لیگ مقابلِ چلسی و لیورپول هم بازی کرد. الننی این فصل بهترین دورانِ خودش را سپری می‌کند و تا اینجایی فصل 6 گل زده است. علاوه بر این الننی 40 بازیِ ملی هم دارد و جزوِ تیمِ المپیکِ مصر بود که به مرحله‌یِ یک چهارمِ نهایی المپیکِ لندن در سالِ 2012 رسید.
اما سبکِ بازیی الننی چیست؟ هافبکِ کلیدی بازل معمولا به عنوانِ هافبکِ دفاعیِ نزدیک به خطِ دفاعی‌اش به کار گرفته می‌شود، اما تکنیک و سرعتِ بالایش عملا از او یک هافبکِ باکس-تو-باکس می‌سازد. الننی در بعد هجومی هم مثلِ بعدِ دفاعی موثر است و قدرتِ حملِ توپ بالا برایِ ضدحمله‌هایِ سریع را دارد. الننیِ 23 ساله معمولا ضرباتِ ایستگاهیِ بازل را می‌زند و شوت‌هایِ از راهِ دورِ محکمی دارد و گل‌هایِ زیادی از خارج از باکس برایِ تیمش زده است. در بعدِ دفاعی هم او بسیار مستحکم است و هرگز ترسی از تکل زدن رویِ پایِ مهاجمینِ حریف ندارد. الننی این فصل در یوروپا لیگ هم درخششِ زیادی داشته، با 92.4 درصد پاسِ سالم، 2.4 تکل و 2 قطعِ توپ در هر بازی. او در تمامِ این شاخصه‌ها بهترین بازیکنِ بازل بوده و در ضمن در 5 بازی 2 گل هم زده است.
الننی در مصاحبه‌ای در ماهِ آوریل گفت رویایِ رفتن به لیگِ برتر را دارد و برایِ همین شروع به یاد گرفتنِ انگلیسی کرده است. همین نکته است که احتمال انتقالِ او به آرسنال در ژانویه را بیش از پیش بیشتر می‌کند. با توجه به مصدومیتِ کوکلن و ویلشر و آرتتا، آرسن ونگر نیازِ شدیدی به یک هافبکِ میانی دارد تا اتفاقِ فاجعه‌بارِ بازی با ساوتهمپتون دیگر تکرار نشود. البته الننی هنوز برایِ رسیدن به جایگاهِ یک هافبکِ درجه یک و عادت کردن به سرعت و فیزیکالیته‌یِ بالایِ لیگِ برتر هنوز راهِ زیادی دارد، اما با توجه به سنش و استادِ بزرگی مثلِ ونگر در رشد دادن بازیکنان، می‌تواند بهترین گزینه‌ برایِ خریدِ ژانویه‌یِ آرسنال باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2015-12-28 15:35:54
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر