فهرست
یادداشت/ عدم پایبندی به اصول یونایتد، دلیل اصلی ناکامی فان گال
یادداشت/ عدم پایبندی به اصول یونایتد، دلیل اصلی ناکامی فان گال

یادداشت/ عدم پایبندی به اصول یونایتد، دلیل اصلی ناکامی فان گال

 پل هیوارد
«روش منچستریونایتد» تنها روشی است که در این تیم کارساز است. هر دو مربی ای که بعد از پایان سر الکس فرگوسن در یونایتد در این تیم روی کار آمدند سعی کردند تغییراتی در این روش ایجاد کنند و مخصوصا فان گال در این فصل فهمید که این کار، کار خطرناکی است.
اگر فشار کمی از روی فان گال برداشته شده دلیلش این است که منچستر این روزها حداقل خواسته هواداران را برآورده می کند. هرچند هنوز هیچ مهاجمی را برای کمک به رونی و مارسیال اضافه نکرده است. حتی گل های زیادی هم نمی زنند. اما توپ را به سمت جلو پیش می برند، پاس می دهند و سعی می کنند موقعیت بسازند، به جای این که توپ را به کناره ها ببرند یا به سمت دروازه خودشان حرکت کنند.
دیوید مویس فکر می کرد می تواند از منچستر تیمی بسازد که بازی مستقیم بیشتر در دستور کارش باشد. چیزی شبیه به اورتون. فان گال فکر می کرد می تواند از این تیم تیمی شبیه به آژاکس بسازد. یا شاید هم هلند. اما این ها یونایتد را از آن تیمی که هواداران دوست دارند دور می کند. حتی درباره فان گال پافشاری برای این کار شغلش را هم به خاطر انداخته است. البته که مسائل دیگری هم مانند نتیجه نگرفتن در این موضوع تاثیرگذار بوده است. اما شاید بتوان مهم ترین دلیل ناکامی او را عدم پایبندی به اصول یونایتد و فرگوسن دانست.
یونایتد تیمی بود که هرگز دست از پیشرفت نمی کشید، هرگز تسلیم نمی شد. حتی در دوران فرگی هم زمان هایی بود که منچستر مجبور می شد که دفاع کند. اما فقط تیم هایی مانند بارسلونا و بایرن مونیخ بودند که این تیم را وادار به دفاع در نیمه زمین خودشان می کردند. هرچند در همان بازی ها هم یونایتدی ها مدام برای بیرون آمدن از لاک دفاعی می جنگیدند.
فان گال اما شروع کرد تا سیستمی را به آرامی در یونایتد جا بیندازد. اما انتقادات با اولین تساوی بدون گل شروع شد. شاید اگر یونایتد نتیجه بازی را به چلسی واگذار می کرد، کار فان گال تمام بود. حتی اگر این اتفاق روی کاغذ و در باشگاه نمی افتاد هم در چشم هواداران می افتاد. هنوز هم اما تمام نشده. یک اشتباه دیگر از رونی و هم تیمی ها فان گال را به سرنوشت مورینیو دچار می کند. اما در بازی با چلسی یونایتد کمی امیدوار کننده بود. پاس ها به جای کناره های زمین به عمق خط دفاعی حریف فرستاده می شد. بازیکنان مدافعان مستقیمشان را جا می گذاشتند. پاها سریع تر حرکت می کردند. قرمزها بازی ای متفاوت از آنچه فلسفه سرمربی شان است به نمایش گذاشتند. در 15 دقیقه اول بازی ماتا تیر دروازه را لرزاند. مارسیال حملات خطرناکی داشت. یک بار هم که شده اولدترافورد از بازیکنانش لذت برد. پیش از این یونایتد را به کجا برده اند؟ چه کسی فکرش را می کرد که روزی هواداران یونایتد شال هایی به دست بگیرند که روی آن عکسی مورینیو باشد؛ مربی ای که چلسی به تازگی او را اخراج کرده است.
راه خروج از این بحران برای فان گال نباید زیاد سخت باشد. بازگشت به فلسفه یونایتد، استفاده از پاس های رو به جلو و ارائه فوتبال تهاجمی تر. بازگشت به گذشته غرورآفرین شیاطین سرخ؛ این فلسفه ای است که می تواند فان گال را نجات دهد. کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2015-12-29 18:44:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر