فهرست

گفتگو با سیاستمدار پرسپولیسی: تیم برانکو مثل تیم دنیزلی

آی اسپورت - از آن پرسپولیسی‌های به قول معروف دو آتشه است که بسیار پر حرارت از علاقه‌اش به پرطرفدارترین تیم آسیا حرف می‌زند.
بهمن حسین پور دشتگلی در حال حاضر مسئولیت تشریفات نهاد ریاست جمهوری را بر عهده دارد و معمولا در تمامی دیدارهای رییس جمهور با مهمانان داخلی و خارجی حضور دارد تا همه موارد طبق اصول و برنامه‌های از پیش تعیین شده پیش برود.
در دورانی که سفیر ایران در ترکیه بود به گفته‌ی خودش اولین نفری بود که باب مذاکره را با مربیان بزرگی چون مصطفی دنیزلی و شنول گونش ترک باز کرد و با رابطه‌هایی که داشت پای آنها را به ایران باز کرد.

* برای باخت پرسپولیس گریه کرده‌ام
من خودم پرسپولیسی هستم و از سال 47-46 بازی های این تیم را با دقت و تعصب دنبال می کنم. آن زمان وقتی پرسپولیس بازی داشت استادیوم پر از تماشاگر می‌شد و پیر و جوان با اشتیاق زیادی خود را به ورزشگاه می‌رساندند تا بازیکنان محبوبشان را از نزدیک ببینند و آن‌ها را تشویق کنند اما الان پرسپولیس نهایتا 6-7 هزار تماشاگر دارد و تماشاگران استقلال هم به 2-3 هزار نفر نمی‌رسد. آن زمان وقتی پرسپولیس می‌باخت از شدت ناراحتی و بخاطر تعصبی که به این تیم داشتم گریه می‌کردم. آن زمان تاج (استقلال فعلی) مورد حمایت عده‌ای خاص در حکومت بود اما پرسپولیس و شاهین مردمی بودند و مردم با تمام وجود این 2 تیم‌ را دوست داشتند.

*سه بار به ورزشگاه رفته‌ام
پس از انقلاب سه بار به ورزشگاه رفتم. یک بار آقای انصاری‌فرد مدیر عامل سابق پرسپولیس برای بازی با بایرن مونیخ از من دعوت کرد تا به ورزشگاه آزادی بروم. یک بار سردار آجرلو برای بازی پاس در لیگ قهرمانی آسیا و یک مرتبه دیگر که یادم نمی آید. اما وقتی دیدم تا این حد در استادیوم‌ها ناسزا می‌گویند و جو بسیار مسمومی دارد دیگر به ورزشگاه نرفتم. متأسفانه هیچ جای دنیا مانند ایران نیست و نمی‌دانم چرا فکر اساسی برای حل این معضل نمی‌شود.

*دنیزلی و کخ را من به ایران آوردم
دنیزلی را مرتبه آخر من به پرسپولیس پیشنهاد دادم. در زمان مدیریت سردار آجرلو در پاس نیز دنیزلی را من به او معرفی کردم. همچنین مذاکره اولیه برای جذب رولندکُخ مربی آلمانی برای استقلال را من در ترکیه انجام دادم (آن زمان سرکنسول ایران دراستانبول بودم) چرا که او قبل از اینکه به ایران بیاید در آنجا مربیگری می‌کرد. با دنیزلی و شنول گونش بنده باب مذاکره را در ترکیه باز کردم که البته گونش در ایران نماند و در ادامه سرمربی تیم ملی ترکیه شد اما دنیزلی ماندگار شد.
هم‌چنین اولین بار یک سال قبل از آغاز لیگ حرفه‌ای فوتبال در ایران، اساسنامه فوتبال حرفه‌ای ترکیه را بنده در سرکنسولگری ترجمه کردم و برای فدراسیون فوتبال فرستادم. همچنین اوایل سال 82 تلاش کردم یک تفاهم نامه بین فدراسیون های بستکبال و فوتبال با طرف های ترک منعتقد شود و نیز مقدمات حضور وزیر ورزش ترکیه در ایران را فراهم کردم.

*پرسپولیس برانکو، یادآور پرسپولیس دنیزلی
پرسپولیس برانکو این روزها من را یاد پرسپولیس زمان دنیزلی می اندازد. البته پرسپولیس به لحاظ گروهی از آن زمان زیباتر بازی می‌کند. به اعتقاد من در حال حاضر هیچ تیمی به لحاظ تاکتیک و نحوه بازی و همچنین موقعیت‌ سازی مانند پرسپولیس در لیگ بازی نمی‌کند. حتی تیمی مثل ذوب آهن هم در درجه دوم قرار دارد.
هنر برانکو این است که با بازیکنان تقریباً ‌درجه 2 و جوان توانسته تیم خوبی تشکیل دهد که این را می گویند هنر مدیریت. فرق نمی‌کند یک مدیر خوب خارجی باشد یا داخلی. شاید گاهی اوقات‌ لازم باشد چه در امور ورزشی و حتی غیر ورزشی از افرادیکه مدیریت را خوب می‌دانند استفاده کنیم حتی اگرخارجی باشند.

* استقلال فقط 2 چیز دارد، شانس و رحمتی
می‌توانم ادعا کنم که استقلال بعضاً‌ روی شانس و البته خلاقیت رحمتی در صدر جدول قرار گرفته است. استقلال نباید خیلی بازی ها را می برد اما با درخشش رحمتی و همچنین خوش شانسی پیروز میدان شد. آبی‌های پایتخت به زیبایی پرسپولیس و ذوب‌آهن بازی نمی کنند اما شانس بزرگ آن‌ها داشتن رحمتی است.

*کافی است مظلومی یک باخت بدهد
کافی است مظلومی یک باخت بدهد آن وقت خواهید دید روی سکوها چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. البته خدا شاهد است دوست ندارم استقلال نتایج بدی بگیرد چرا که هر وقت استقلال و پرسپولیس خوب بوده‌اند در نهایت تیم ملی هم خوب نتیجه گرفته است. ضمناً‌ برادران مظلومی هم استانی‌های من هستند و مرحوم غلامحسین مظلومی یکی از مهاجمان بسیار مستعد، باهوش و گلزن ایران بود.

*خواسته‌های کی‌روش باید فراهم شود
همین اخیراً‌ برسر بحث کی روش در این چند وقته رسانه ها و برخی مسئولان چه بساط‌هایی که درست نکردند و بعضا حیثیت ملی‌مان هم زیر سوال رفت. من یک عشایر بختیاری هستم، مادر مرحومم مثالی محلی می‌زد و می‌گفت به رودخانه کارون گفتند چرا اینقدر سرو صدا می‌کنی گفت چون مسیر ناهموار است. بنابراین مسئولان باید بستر را فراهم کنند. وقتی کی‌روش می‌گوید زمین ندارد، خب زمین خوب در اختیارش قرار دهید شما مسیر او را هموار کنید آنوقت آگر باز هم دم از ناسازگاری زد، مشخص می شود که حق با چه کسی است.
البته کی‌روش هم حق نداشت وارد برخی خطوط و حیطه‌هایی که ربطی به او ندارد شود. متاسفانه در جریان درگیری‌های لفظی میان مسئولان فدراسیون و کی‌روش در برخی موارد به حیثیت ملی ما خدشه وارد شد. چرا مسئولان باید او را در موضعی قرار دهند که این گونه صحبت کند؟ من سال 60 اولین سمتم را در وزارت خارجه در دست گرفتم. همان زمان یک نفر به من گفت دیپلماسی یعنی اینکه اگر شما با طرف خود مذاکره داشته باشی و در طول مذاکره راه‌ها را بر او ببندی مثل این است که گربه‌ای را در اتاق بگذاری و تمام راه‌های خروج را بر او ببندی. در نهایت آن گربه به خود شما حمله می‌کند. 34 سال است دیپلماتم و این حرف همیشه درگوشم مانده است.

*جنگ و دعواها در فوتبال به راس فدراسیون بازمی‌گردد
در بعضی از فدراسیون‌ها که طرفدار مردمی بسیاری هم دارند هیاهوی زیادی وجود دارد. وقتی که یک فدراسیون با هیاهو و حاشیه روبروست مطمئناً‌ بسیاری از مشکلات به رأس آن فدراسیون باز می‌گردد. ما از رأس فدراسیون‌های بزرگ این انتظار را داریم تا آرامش را بر رشته ورزشی خود حاکم کنند. به عنوان مثال اینکه همیشه در فوتبال ما جنگ و دعوا باشد و خبر اول رسانه‌ها به بحث درباره این جنگ و جدل‌ها باشد به هیچ وجه راضی کننده نیست و نمی‌توان با چنین شرایطی به خوبی و رو به جلو حرکت کرد. مگر آقای رییس فدراسیون دستور نداد که دیگر نباید علیه یکدیگر مصاحبه کنند اما باز هم می‌بینیم که فایده‌ای ندارد و برخی مربیان تیم های ملی و مسئولان فدراسیون فوتبال علیه هم مصاحبه می‌کنند.

*درگیری‌ها ناامید کننده است
الان هیاهو در فدراسیون فوتبال بسیار زیاد است. تا حدی که گاهی اوقات انسان فکر می‌کند بعضی‌ها در صدد این هستند که از این آب گل آلود برای رسیدن به اهدافشان ماهی بگیرند. اینکه همیشه در فدراسیون فوتبال اخبار جنگ و دعوا بیرون بیاید و رسانه‌ها نیز همواره به این موارد بپردازند (متاسفانه بیش از 85 درصد از مطالب روزنامه‌های ورزشی ما فقط در ارتباط با فوتبال و حواشی آن است) ناامید کننده است و فراری دهنده تماشاگر. ما یک مقدار باید به فکر تماشاگری که توانایی تجزیه و تحلیل اخبار پشت پرده را ندارد نیز باشیم. ما انتظار داریم اطراف فدراسیون فوتبال که نگاه‌های زیادی به آن هست تا این حد هیاهو،‌ چالش و غوغاسالاری نباشد.

* قهرمان بوکس مسجد سلیمان بودم
از سال 48 همه قهرمانان ایران و دنیا در همه رشته‌ها را می‌شناسم، 18-17 ساله بودم که قهرمان بوکس مسجد سلیمان شدم. آن زمان ما تلویزیون نداشتیم. فروشگاهی در نزدیکی خانه ما 5 صبح آغاز به کار می‌کرد و من 5 صبح آنجا می رفتم و از پشت شیشه برخی مسابقه‌های محمد علی کلی را می دیدم.

منبع: ایسنا
  ۶  
آی اسپورت
2015-12-30 10:26:34
نظر دهید
۶ نظر
-
چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴، ۱۱:۰۸
چرت وپرت نگو خواهشا..استقلال حقشه ک قهرمان بشه اونم دوگانه...پیروزیه ک شانسی شانسی همش تو وقته اضافه گل میزنه و از باخت فرار میکنه
-
چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴، ۱۲:۰۵
اخ اخ نگو تیم دنیزلی بعضی ها یاد خاطرات بدی می افتن
-
چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴، ۱۲:۳۳
وقتی خواستی اسم استقلال رو بیاری, دهنتو اب بکش
سید
پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴، ۱۲:۲۲
تیمی که دقیقه نود گل میزنه میگند شانس داره
-
شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴، ۰۸:۵۱
خدا وکیلی بقدری خوب حرف زدی که تازی ها(منظورم همون دست پرورده های خسروانی کثیف است) صداش در اومد و شروع به لجن پراکنی کردند مثل بزرگترهاشونٓ.
-
يكشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴، ۱۳:۲۳
لنگ توسط عبده کثیف تاسیس,شد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر