فهرست
یادداشت: گری نویل، سنت‌گرایی در دنیایِ مدرن
یادداشت: گری نویل، سنت‌گرایی در دنیایِ مدرن

یادداشت: گری نویل، سنت‌گرایی در دنیایِ مدرن

آرشِ حقیقی
 
اریک هریسون، مربیِ کلاسِ 92 یونایتد درباره‌یِ گری نویل می‌گوید او نه سریع‌ترین بود، نه قوی‌ترین و نه تکنیکی‌ترین، برایِ همین می‌دانست که باید بیش از بقیه زحمت بکشد و تمرین کند. گری نویل تمامِ عمرِ ورزشی‌اش را به سنتِ سر الکس فرگوسن و پشتِ درهایِ بسته و دورِ از هیاهویِ مطبوعاتِ گذراند. برایِ همین وقتی دوشنبه سرِ تمرینِ والنسیا بیش از 2000 تماشاگر را در زمینِ پاترنا دید، نیاز به گرفتنِ تصمیمی سریع پیدا کرد. تصمیم‌گیری‌هایِ قاطعانه هم بخشی از همان سنتِ سر الکس بود که به نویل منتقل شده است: «بعضی‌ها قدرتِ تصمیم‌گیری دارند و بعضی‌ها ندارند. مردم معمولا یا زود تصمیم می‌گیرند یا دیر. من ترجیح می‌دهم زود تصمیم بگیرم. اگر آدمی باشی که مدام تردید می‌کند به مشکل می‌خوری. مردم همیشه صبر می‌کنند تا آخرین جزییات و اطلاعات را به دست بیاورند و بعد از آن‌ها به عنوانِ بهانه‌ای برایِ دیر تصمیم گرفتن استفاده می‌کنند.» اصلا پیتر لیم، مالکِ والنسیا بعد از انتخابِ نویل به عنوانِ مربیِ تیمش عملا عاملِ سر الکس را به میان کشید: «نویل خیلی چیزها از سر الکس فرگوسن یاد گرفته و پتانسیلِ زیادی داره.»
تصمیم نویل در مواجه با سنتِ فوتبالِ اسپانیا که به تماشاگران اجازه‌یِ حضور در تمریناتِ تیم را می‌دهد، قبولِ شرایطِ موجود بود (فعلا). نویل می‌دانست تصمیمی رادیکال در همین ابتدایِ حضورش می‌تواند نتایجِ منفی‌ای به بار بیاورد. اما نویل در جوانبِ دیگر قصد دارد به سنت‌گراییِ خودش ادامه دهد: «من این فوتبالِ مدرن را دوست ندارم که همه مدام دنبال خریدِ بازیکن هستن. من به بازیکنایی که دارم افتخار می‌کنم و به جوونهایِ تیمم اعتقاد دارم. شاید من سنتی‌ام، اما ارزش برایِ من رشد دادنِ بازیکنایی که داری، نه خرید بازیکنِ جدید.»
نویل در دورانی که به عنوانِ آنالیزور با اسکای اسپورتس همکاری می‌کرد دانش و قدرتِ تحلیلِ خودش را کاملا نشان داد (کاری که یورگن کلوپ هم برایِ شبکه‌یِ زد.د.اف در جریانِ جامِ جهانیِ 2006 کرد و با تاییدِ فرانتس بکن‌باور اعتمادِ آلمانی‌ها را جلب کرد). گری نویل درباره‌یِ فلسفه‌یِ فوتبالی‌اش هم می‌گوید که دوست ندارد یک مهرِ خاص رویِ تیمش بزنند، چون در شرایطِ مختلف باید به شیوه‌هایِ مختلف بازی کرد، اما پایه‌یِ فوتبالش بر مبنایِ بازی‌سازی از عقبِ زمین، پرسِ بالا و فوتبالِ هجومی است. کاپیتانِ سابقِ یونایتد فردا، در روزِ تولدِ سر الکس، در حالیکه که برادرش فلیپ را کنارش می‌بینید بازی‌ای حساس با ویارئال در پیش دارد، بازی‌ای که پیروزی در آن برایِ هوادارانِ "ال چه" خیلی مهم است. بعد از این بازی، سه بازیِ کلیدیِ دیگر هم در راه است: مقابلِ رئال مادرید در مستایا، و رفت و برگشت مقابلِ گرانادا در کوپا دل ری. اگر والنسیا گرانادا را پشتِ سر بگذارد، رقیبِ بعدی می‌تواند بارسلونا باشد و گری نویل این فرصت را پیدا می‌کند که یک بارِ دیگر پا به نیوکمپ بگذارد، جایی که آخرین دیدارش شبِ دراماتیکِ فینالِ 99 بود.
 
     
آی اسپورت
2015-12-30 14:48:57
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر