فهرست
گمشده‌ای به نام دانش مربی‌گری
گمشده‌ای به نام دانش مربی‌گری

گمشده‌ای به نام دانش مربی‌گری

آی‌اسپورت- آنچه که این روزها از ناهماهنگی بین اجزای همه خطوط این استقلال بیمار در چشم تر است عدم هارمونی بین عضلات اندام‌ها و فرمان‌های تاکتیکی نمای ذهن منصوریان به شاگردانش در کنار زمین است. چیزی که بیشتر به هجوها و شوخی‌های سابق فیروز کریمی بعد از بازی‌های لیگ برتر شبیه است تا دستورات فنی و نکات موثر فوتبالی. منصوریان که قرار بود ناجی یک بازیکن جوان از آسیب‌های شهرت و حاشیه فوتبال بشود و در نقش یک پدر راه فوتبالیست شدن را به قائدی یاد بدهد در یک الگوی تکراری در همه بازی‌های این فصلش در دقیقه 70 مضطربانه از کوچکترین عضو تیمش می‌خواهد ناجی اخراج و کمک حال برون رفت تیمش از بحران بشود! استقلال بیمار است و علاج آن شاید نه نشاندن رحمتی روی نیمکت و نه بازگشت امید ابراهیمی به تیم باشد! بیماری استقلال ریشه در طمع سیری ناپذیر این ساختار معیوب فوتبال ایران در طی کردن راه صدساله در یک شب دارد! شکست این روزهای تیم مرد همیشه محبوب آبی‌ها را باید در آینه آن روزی میدیدیم که هواداران استقلال بعد از دو سال موفقیت نسبی منصوریان در نفت از او بعنوان خالق سومین ستاره روی پیرهنشان در آسیا یاد میکردند و با اشتیاقی فراوان بازگشت کاپیتانشان را اینبار در قامت سرمربی به خانه‌اش جشن می‌گرفتند.

البته شاید هم مشکل استقلال را باید در محل نامتعارف دیگری جستجو کرد! جایی در ژن معیوب و جهش یافته بدل سازی در کروموزوم اضافی شماره 47 که مختص جنس ایرانی انسان است و بس و کارکردش برای ما شبح سازیست و آینده سوزیست تا شبیه سازی و آینده سازی! ژنی که قرار بود الگوی همانند سازی‌اش را از بنرها و بیلبوردهای فرهنگسوز! شهرداری تهران بگیرد تا محصولی به نام سبک زندگی ایرانی-اسلامی بیرون بدهد! اما امان از دست این اتاق فکر اجنبی‌ها که بازهم با طرح توطئه نظریه پوچ! انتخاب طبیعی داروین طوری جهش در این ژن ایجاد کردند که نمونه‌هایش را از مدل‌های ناموفق و شکست خورده دنیای غرب آنهم بدون حق مولف کپی-پیست میکند! آنقدر این ژن شبح سازی ما ایرانی‌ها معیوب کار میکند که ایکر کاسیاس پس از ملاقات با رضا پرستش- بدل ایرانی مسی- از شباهت عجیب او به سرخیو راموس یاد میکند!

علیرضا منصوریان که شاید اولین مربی ایرانی آورنده سیستم ریلکسیشن استخرچه‌های آب یخ کیروش به فوتبال باشگاهی ایران باشد این روزها به نظر بیشتر از تحرک‌ها و تکاپوهای اغراق آمیزش در لب خط به یک خلوت ایستا با جنس مدیتیشن درون همان استخرچه‌های آب یخ نیاز دارد تا شاید هرچه زودتر به مانند ویسی و گل‌محمدی به این نتیجه برسد که برای گواردیولا شدن نه موی کوتاه و ست لباس و کفش‌های او کافیست و نه برای بیلسا شدن کنار زمین چمن روی دوپا متفکرانه بازی را نگاه کردن! که برای یکی مثل کیروش شدن به چیزی بیشتر از جنب و جوش‌های کنار خط کیروش گونه و یا استخرچه‌های آب یخ و حتی گذاشتن روزبه چشمی در قلب خط دفاع نیاز است. گمشده‌ای که محل اخفائش خیلی وقت است نه در کامپیوتر مجید جلالی یافت میشود و نه دیگر در اصطلاحات رنسانسی جلال چراغ پور! مفقوده‌ای که نه حتی میتوان با اعتبار و اسطورگی علی دایی بدان رسید و نه شاید با چوب جادوگری علی کریمی! که برای رسیدن به آن یا باید مثل هلی کوپتر پرواز کرد یا به مانند موشک فرار! شاید از اینور آب به آن ور آب! پروازی با بال‌هایی از تلاش و اراده وحید هاشمیان یا فراری از جنس گام‌های صبر و تامل مهدوی کیا! گمشده‌ای به نام دانش مربیگری...
آقای منصوریان!
گاهی اوقات برای در یاد ماندن و بودن باید رفت. رفتن از همان جنسی که حمید استیلی تن به آن نداد و اکنون به جای دیدنش روی نیمکت یکی از تیم‌های لیگ برتر عکسش را روی سکوهای ورزشگاه بن فهد ابوظبی در کنار همسرش مشغول تماشای بازی پرسپولیس میبینیم! خواهشا اگر به استقلال و هواداران میلیونیش هم اعتنایی نمی‌کنید به عاشقان آن تیم رویایی 98 رحمی بکنید تا باز هم بتوانند نامتان را بعنوان تبصره در معدود استثنائات قانون "هر بازیکن بزرگی الزاما مربی بزرگی نمی‌شود" پای بی‌مهری فوتبال ایران مهر کنند.

۴۸ ۲۱  
آی اسپورت
2017-09-17 00:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۱ نظر
سعید از خوزستان
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۰:۵۸
تو اومدی تعریف از پرسپولیسی ها بکنی بحث منصوریان نیست.....

هر سه قهرمانی ایران در جام ملتهای اسیا با یک مربی ایرانی بوده....
تمام مربیانی که ایران رو قهرمان جام ملت ها کردن استقلالی بودن(بیاتی-رنجبر-مهاجرانی).....
دومین دروازبان قرن آسیا و فتح دو جام ملت ها و یک بازی های آسیایی استقلالی بوده(ناصر حجازی)....
ستارگان اصلی فوتبال ایران که در سه قهرمانی جام ملت ها نقش داشتن اکثرا استقلالی بودن(ستارگانی مانند جباری-قلیچ خانی-رشیدی-حجازی-عبداللهی-روشن-غلامحسین مظلومی-حسن و گودرز حبیبی-فرزامی-اکبر افتخاری-جواد قراب-کارگر جم).....
ولی من موندم این عقاب و موشک و شهریار و جادوگر که تمام افتخارشون دو تا سومی جام ملت هاست چه گلی به سر فوتبال زدن که همه تاریخ فوتبال رو در این 4 نفر میبینید در حالیکه فقط ایرج قلیچ خانی یا علی جباری به تنهایی چند برابر افتخار این افراد هست....
No One
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۱۵
سعید از خوستان، فقط تو خوبی و تاچ کبیر آسیا، خودشُ ناراحت نکن
مجبور شدم اینجوری بگم، با امثال تو که تعصب کورت کرده نمیشه بحث فنی کرد
کاوه 6 & 4
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۵۳
اون قلیچ خانی که بازیکن کاج صغیر بود و بعدا اومد پرسپولیس، همونی که وقتی از کاج صغیر رفت مصاحبه کرد با کیهان ورزشی و گفت "ما در کاج داور را برای بازی هفته آینده مان تعیین می کردیم" پرویز قلیچ خانی هست، نه ایرج قلیچ خانی!!! اول اطلاعات فوتبالی ات رو افزایش بده، بعد بیا پای هر پستی کامنت بگذار کوچولو...
على از اهواز
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۳:۱۹
مطلب نگارنده عالى بود از هر نظر، شيوه نگارش، روايت سيال ذهن، مثال و تشبيهات،تضادها و كنايه ها.
قابل توجه سعيد عزيز
ناصر حجازى و حسن روشن رو براى اولين بار يه مربى خارجى به زمين ميفرسته، كشف و پرورششون ميده.
رايكوف پايه گذار نسل طلايى و معمار فوتبال ايران در فوتبال آسيا كه با تاج قهرمان باشگاههاى آسيا ميشه.
راجرز و استانكو و ايويچ هم در دو دوره هاى زمانى مختلف نسل هاى طلايى پرسپوليس و تيم ملى ايران رو ساختند و حالا هم كيروش و برانكو.
مربيان ايرانى به دليل ايرادات ساختارى و فساد حاكم بر تمام سطوح فوتبال ايران صرفا تونستن ماحصل تلاش هاى مربيان خارجى رو بهره بردارى كنن و كيروش تنها مربى خارجى كه تونسته قوانين نانوشته فوتبال غير حرفه اى ما رو خوب تحليل و مديريت كنه.
مشكل اصلى استقلال همين تفكر احساسى، غير حرفه اى و غير تخصصيه. مخلص كلام باش تا بخت دولتت بدمد با امثال مظلومى، مرفاوى و منصوريان.

دو ستاره (سال ۵۱ و ۹۶)
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۷:۱۴
سعید جان معلومه هم از فضا و هم از زمان جدا هستی. کدوم آسیا ؟ بدون کره و ژاپن و عربستان و استرالیا؟ یه تورنومنت ۴ جانبه بوده که چن بار ایران برده چن بار اسراییل. عرزش این جام ها در حد همون ستاره هاتونه.
راستی اینا که گفتی اسطوره ای باشگاه دوچرخه سواران بودن یا اعضای تیم ۶ تایی شده؟
یادآوری: اینو بدون پرسپولیس تنها تیم باشگاهی هست که تونسته به جام جهانی صعود کنه
در جواب نو وان
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۷:۴۵
واقعا فکر میکنی این حرف ها الکی هست ؟ خب تو درستش کن ! هرجا از متن بالا غلطه رو بگو منم خوشم میاد یکی از اشتباهاتم درست شه !
۱
دلم از این میسوزه
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۷:۵۵
امیرخان با ذوب آهن، تو یه بازی 6 گل میزنه، منصوریان با تیم میلیاردی ما توی 6 بازی یه گل زده
خدا لعنت ات کنه گودرزی بی پدر و مادر
۲
فریار
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۹:۰۵
عزیزم شما که هنوز نمیدونی بازیکن تیم محبوبت پرویز قلیچ خانیه نه ایرج قلیچ خانی کمتر اظهار نظر کن
۸
صمدآقا
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۹:۲۵
انشالله سیکسعلی بمونه تا نتیجش برات مشخص بشه دانش مربیگری تو همه دنیا رشد کرده الا تو مربی های ایرانی که هنوز تو دهه ۵۰ موندن
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۹:۳۳
صحبتم راجع به مقاله نیست ، در مورد حرف سعید است که عناوین قبلی ایران را متذکر شد.

سعید جان ، بحث قرمز و آبی را کنار بگذار که این بحثها در عالم واقعیت کمکی به فوتبال ما نمی کنه.

چه قرمز چه آبی ، هرچه عنوان هست برای گذشته هاست ،
زمانی که فوتبال علم نبود سرگرمی بود و لذت بردن و عشق ؛
خب ما ایرانی ها بطور ذاتی جایی که دلی باشد پیشرو هستیم.

اما در دوران جدید و مخصوصا بعد از انقلاب و همزمان با پیشرفت اصولی و منطقی همه ی کشورها در فوتبال ، ما سر جای خودمان ماندیم.
همه افتخارات ما به حضور در جام جهانی است که البته قابل افتخار هست از این جهت که اونقدری که مثلا حتی امارات و قطر تا تایلند و حتی عراق و سوریه ، کار کردند و تلاش کردند و زحمت کشیدند تا پیشرفت کنند ما نکردیم.

از لحاظ فوتبالی و ورزشی شاید از خیلی از کشورهای منطقه و آسیا عقبیم و حقیقتا هیچ گونه برنامه ای برای حداقل ثبات و پیشرفت نداشتیم و نداریم.
قهرمانی آسیا برای ما دیگر آرزو شده چیزی که برای کره و ژاپن ، یک دستگرمی جهت آماده سازی و آینده نگری است.

همین عراق جنگ زده و یا فلسطین بینوا و یا سوریه ی داغون !چندین بازی تدارکاتی تونستند جور کنند و مثلا در افتتاحییه استادیوم بصره ، ستاره های بزرگ دنیا اومدند ولی نهایت زور ما دعوت از منتخب کربلا بود.
مگر نعوذبالله پای امام حسین و امام رضا در میان بود که این دوتا تیم باید باهم افتتاح می کردند.

سعید عزیز
قرمز و آبی ندارد ، ایران با این سرعتش ، اگر بقیه ی کشورهای آسیا با فرغون حتی حرکت کنند ، دهه ها طول میکشد تا به آنها برسیم.
ما حتی بلد نیستیم به ایمان و دین و مذهب خود چگونه احترام بگذاریم.
سعید از خوزستان
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۲۶
در جواب پرسپولیس واقعی

توی این سایت برای شما احترام قائل هستم...
دوست عزیز نمی خواستم بحث قرمز و ابی بکنم.
ولی این اقای نویسنده يادداشت هواداري نوشته.اينجا رسانه ي هواداري نيست و عموميه.....
درسته ای اسپورت برعکس خبرگزاری فارس کاربران استقلالی کمی داره ولی این سایت باید بی طرف باشه....
۴
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۴۲
به سعید از خوزستان
منظورتون را فهمیدم
ممنون
۱
میرزا کوچک خان
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۳۶
به امید به فلاکت افتادن بیشتر تیم استقلال
۱
عمو عموری
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۰۹
دوست عزیز باور کن اگه کمی ساده تر با تشبیهات و استعاره های کمتر بنویسی هم خودندش برای ما راحت تره و هم کسی نمیگه بیسوادی. بعضی جملات رو باید دوبار بخونیم تا سررشته کلام از دستمون در نره. حالا غلط های گرامری و نگارشی شما به کنار.
یه اردشیر خان داریم که به اندازه کافی خوندن متن هاش عذاب اور و خسته کنندس. لطف کن جا پای اون نذار. مرسی
ایمان امیدواری
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۳:۲۲
ممنون از نظرتون دوست عزیز
مهدی
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۴۱
منصوریان مثل قماربازی شده که میگه این دست وبازی کنم ببرم ولی میبازه بایدخداحافظی کنه والا هم خودش هم استقلال نابودمیشه
ویلی
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۰۱
نویسنده گرامی متاسفانه سطح مخاطبان سایتو خیلی دست بالا گرفتید چرا با واقعیت کنار نمیاید گذشت دهه های قبل که برای ایرانی جماعت یه تتمه پرستیژ و شعور و تفکر مونده بود الان سرانه مطالعه در عراق هفت برابر ایرانه!!ملت سرخورده و ناامید از آینده که محیط مجازی واسشون یه گریز از افسردگیه رو آخه چه به این مطالب تامل برانگیز و پرسشگر، این جماعت پاراگراف بالای دوخط باشه سردرنمیارن اوج استدلالشون "توخوبی" و "سوختی سوختی" و این حرفاست تو زندگی واقعی که دلخوشی ندارن بذارید با کل کل چیپ قرمز و آبی و مسی و رونالدو روزشونو شب کنن ازشون توقع بیش از اندازه نداشته باشید
sirvan.f
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۴۴
فوتبال ایران تنها نیست!کلا فوتبال اسیا دانش مربیگری نداره....شما یه نگاه به تیمای موفق این فصل بنداز.ایران-عربستان-ژاپن-کره(سرمربی بومی فقط دوبازی کارکرد و هشتارویه خارجی رفت) با مربی های غیر اسیایی و غیربومی صعود کردن.......نیمه نهایی اسیا هم همین شرایط هست......سه تا با مربی غیر اسیایی بالا اومدن یکی هم فقط یک مرحله با مربی بومی صعود کرد و تا یک چهارم مربی خارجی داشت............بی سواد هستن ولی شماهم دیگه خیلی تندی.
۱
حسن سرایداری
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۰۹:۲۶
آقای نویسنده بابت این متن هنری به شما تبریک گفته و از هم اکنون آیندۀ موفقیت آمیزی را برای شما پیش بینی می کنم ، مرسی که در فن غیر هنری فوتبال هنرمندانه می نویسی .
ناشناس
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۴۶
اینکه شما منتظر بودی تا تیمی مثل استقلال به روزهای سختی برسه و بخای از مربیای وطنی انتقاد کنی آدم رو یاد بوسهل زوزنی توی داستان بردارکردن حسنک وزیر میندازه اونجا که میگه : "این بوسهل مردی امامزاده و محتشم و فاضل و ادیب بود، اما شرارت و زعارتی درطبع وی مؤکد شد و همیشه چشم نهاده بودی، تا پادشاهی بزرگ و جبار بر چاکری خشم گرفتی و آن چاکر را لت زدی و فرو گرفتی، این مرد از کرانه بجستی و فرصتی جستی و تضریب کردی و المی بزرگ بدین چاکر رسانیدی و ...." میخام بگم در شماهم یه شرارت و زعارتی موکد شده برادر
۲
فرهاد
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ۰۰:۲۲
جالبه خیلی از هواداران در این سایت سنشان زیر 20 سال است ولی در مورد بازیکنان و تیم های 40 سال قبل نظر ارائه می دهند. فوتبال واقعی 20 سال است شکل گرفته و انچه در گذشته بود تورنمنت ها و بازیهای بی کیفیتی بود که بخاطر عدم وجود رسانه ها کاملا تحت تاثیر داورها و فدراسیون ها هدایت می شد. بماند که بازیکنان خوبی در ان زمانها بودند که خیلی بهتر از فوتبالیست های امروزی هستند ولی نتایج و جام ها همه کذایی و هدایت شده بوده و اصلا قابل استناد و مقایسه با 20 سال اخیر نیست. در مورد متن کاملا موافقم اول بعید می دانستم متن از ای اسپورت باشد چون چنین تحلیل هایی در این سایت کم پیدا می شود در میان این همه مطلب بی ارزش این مقاله با کیفیت و حرف حق بود اگر چه باید گفت ای کاش زمانی که منصوریان در نفت و تیم امید بود هم همین نظرات را داشتید انموقع که منصوریان بدون کارنامه مربی امید شد همه او را استعداد و سرمایه ناب مربیگری می دانستند
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر