فهرست
یادداشت روز: فردا به رنگِ سرخ است؟
یادداشت روز: فردا به رنگِ سرخ است؟

یادداشت روز: فردا به رنگِ سرخ است؟

آی اسپورت – واقعیت این است که یونایتد همه ی بازی های بزرگ فصل را به جز بازی رفت لیگ برتر برابر ارسنال از دست داده است. برآیند عملکرد یونایتد در لیگ برتر با باخت به چلسی، سیتی، اورتون، تاتنهام و لیورپول (رفت و برگشت) و مقام کنونی هفتم آنها و رکورد یازده ساله ی مویس در اورتون مبنی بر نبردن هیچکدام از تیم های بیگ فور آن زمان (یونایتد، ارسنال، چلسی و لیورپول) در زمین شان کاملاً هماهنگی دارد. به نظر نمی رسد قرار گرفتن در بیگ فور با توجه به تعدد مدعیان این فصل و بازی های از دست رفته با آنان، حتی در ذهن خوش باورترین هواداران یونایتد بگنجد و نهایتاً بزرگترین چالش آنها رسیدن به مقام پنجم و انتخاب برای یورولیگ خواهد بود که آن هم منوط به بردن سیتی، اورتون و ... خواهد بود و به شرطی که تافی ها(اورتون) و لندنی های اسپورز امتیاز از دست بدهند که تاکنون اینچنین نبوده است.

فردای اروپا سرخ است!  

بازخورد نتایج شیاطین سرخ در اروپا اما کمی بهتر می نماید زیرا قرعه نسبتا آسان در دور گروهی و سپس برابر المپیاکس، شانس را برای دیویدمویس به ارمغان آورد ولی برخورد به بایرن مونیخ در یک چهارم نهایی چمپیونزلیگ یعنی بدترین قرعه ممکن برابر بهترین تیم فعلی اروپا. آیا ضعیف ترین یونایتد دودهه ی اخیر برخلاف همه ی پیش بینی ها از پس بزرگان باواریا برمی آید یا حداقل آبرومندانه بازی ها را ترک خواهد کرد و یا سرنوشتی تلخ همچون بارسلونای فصل گذشته (7 گل خورده از بایرن در 2 بازی) در انتظار شیاطین سرخ است؟ نبود روبین فن پرسی که بدلیل مصدومیت زانو تا شش هفته غایب خواهد بود، ضربه اول را بر شیاطین وارد کرده است اما رقابت های اروپایی داستان خود را دارد. در بازی های حذفی هر اتفاق و شانسی می تواند تمام معادلات را بر هم زده و نتیجه ای شگفت انگیز به بار آورد. یک اخراج یا یک پنالتی می تواند تعیین کننده باشد، مگر آنکه یکی از تیم ها آنچنان مقتدرانه ظاهر شود که هرگونه اتفاقی در بازی بی تاثیر شود.به نظر می رسد برای بازی رفت در اولدترافورد، استفاده از ولبک در پُست مهاجم مرکزی بهترین گزینه در نبود روبین باشد و پشت وی مثلث رونی – کاگاوا - یانوزای که می توانند بصورت دایمی جای خود را با دیگری عوض کنند (ماتا در بازی های اروپایی نمی تواند بازی کند) و هرسه می توانند نقش شماره ده تیم را داشته باشند و این ده های کاذب باعث سردرگمی و به اشتباه افتادن خط دفاع نه چندان مستحکم بایرن خواهند شد و زمینه ساز شوتزنی های رونی و حتی فلینی از پشت باکس می شود. ماروانه فلینی در بازی های اخیر آنقدر خوب بوده که می تواند زوج هافبک با کیفیت کریک – فلینی یا فلچر – فلینی را بوجود آورد و اگر برخلاف رویه ی فصل جاری یونایتد، آقای مویس فاصله ی بین این زوج با خط تهاجمی یونایتد را کم کند، کمبود سرعت فلینی و کریک جبران خواهد شد و می توانند به باز کردن دروازه ی بایرن امیدوار باشند، ضمن اینکه ارتباط هافبک های مونیخی نیز مختل خواهد شد. نکته مهم دیگر این است که چون یونایتدها ضعیف تر هستند بنابراین حق هیچگونه اشتباه احمقانه ای را ندارند. رافائل باید توجیه شود مانند بازی اخیر با لیورپول توپی را با دست نزند و یا مثل آخرین بازی با همین بایرن (سه فصل پیش) که با بی تجربگی این بازیکن و اخراجش، یونایتد علی رغم پیروزی 3 بر 2 حذف شد. فیل جونز پاس اشتباه و یا خطای مفت پنالتی ندهد و یا فلینی و کریک بر اعصابشان مسلط باشند و مراقب لگدها و تکل هایشان باشند. اگر هدف اول یونایتد گل نخوردن باشد و بتواند با یک "کلین شیت" به بازی برگشت در الیانز ارنا برسد آنگاه فردای اروپایی شیاطین، سرخ تر از باواریایی ها به نظر خواهد رسید.

درب خروج

اینکه چه بازیکنانی باید بروند و چه کسانی خریداری خواهند شد، نشاندهنده ی درایت سرمربی و مدیریت یک باشگاه است. شکی نیست که دیوید مویس در ارایه یک استراتژی کلی برای این فصل یونایتد در بُعد تاکتیکی و گذار به دوره ی پس از فرگوسن با کمترین هزینه، کاملاً شکست خورده است ولی در یک مورد قابل اطمینان نشان داده است و آن حفظ نیروهای انسانی تیم و عدم از دست دادن آنها به سادگی است. کاری که سرالکس فرگوسن هم به این خوبی نتوانست انجام دهد. مطمئناً اگر فرگوسن بازنشسته نشده بود الان رونی در تیم نبود. کمتر مربی می تواند در برابر پیشنهاد 40 میلیون پوندی پی اس جی برای عدنان یانوزای مقاومت کند. اما دیوید مویس نشان داد که در زمینه نگهداری استعدادهای تیمش هوشیار است. ضمن اینکه خروجی های تیمش نیز تا اینجای کار بسیار منطقی بوده است. اندرسون هافبک همیشه مصدوم و بی کیفیت به فیورنتینا واگذار شد. فابیو داسیلوا و ویلفرد زاها به کاردیف فرستاده شدند تا اگر کیفیتی دارند، به نمایش گذارند. مویس با درایت تیم خود را بالانس کرده و خروج بازیکنان به اصطلاح "زیادی" باعث خواهد شد تا جلوی افت روحی دسته ی بازیکنان گرفته شود. البته ویژگی های خوب یاد شده از دیوید مویس، چیزی از انتقادات وارد به ایشان را که کم هم نیستند و در دو یادداشت گذشته با نام های "مویس را اخراج کنید!" و "مویس! اخراج؟" به آنها اشاره شد، نخواهد کاست.

اگر بخواهیم فهرستی از بازیکنان نزدیک درب خروجی باشگاه داشته باشیم و احتمال رفتن آنها از یونایتد را با توجه به کیفیت فعلی شان در نظر بگیریم بدون شک در خط دفاع با نام کاپیتان ویدیچ روبرو می شویم که رفتن وی به اینتر قطعی شده است. ریو فردیناند، پا به سن گذاشته و همیشه مصدوم به سوی بازنشستگی می رود. پَت اِورا نیز می تواند راه ویدیچ را درپیش بگیرد و جای را برای نیروهای جوانتر در دفاع چپ باز کند. بوتنر اگر نقش یک دفاع چپ ذخیره را همچنان قبول کند، وجودش لازم است ولی رافائل داسیلوا با توجه به عدم رشدش در این چندسال، مصدومیت های پی درپی و اشتباهات مرگبارش که بارها در بازی های بزرگ یونایتد را ناکار کرده است، گزینه ی خوبی برای فروش خواهد بود و به راه برادر دوقلویش فابیو خواهد رفت.در خط هافبک نیز تغییرات زیادی به چشم خواهد آمد: احتمالاً قدیمی ترین و پرافتخارترین بازیکن یونایتد یعنی رایان گیگز به بازنشستگی خواهد رسید. نانی همیشه مصدوم علی رغم تمدید قراردادش در چند ماه پیش، بدلیل مصدومیت های پیاپی و نرسیدن به فُرم گذشته اش، نامزد خروج از یونایتد است. زاها و اندرسون احتمالاً بصورت قرضی رفته اند که بدون بازگشت خواهد بود، بویژه اندرسون. اشلی یانگ، والنسیا و کلورلی، هرسه می توانند گزینه های خروج از یونایتد باشند. یانگ و کلورلی مدت هاست فُرم گذشته شان را ندارند و والنسیا درصورتی می تواند در باشگاه بماند که نقش دفاعی تری برعهده داشته باشد و بعنوان بازیکن جانشین به زمین بیاید. متاسفانه شینجی کاگاوا مورد پسند مویس قرار نگرفته و علی رغم اینکه در پُست شماره ده یا هافبک وسط بسیار کارآمد است، به نظر می رسد یکی از کاندیداهای ترک یونایتد در تابستان خواهد بود. مایکل کریک هم به تدریج به سنّ بازنشستگی نزدیک می شود و حداکثر یک فصل دیگر بعنوان بازیکن فیکس بازی خواهد کرد.

در خط تهاجمی یونایتد رفتن چیچاریتو حتمی است. فوروارد مکزیکی سرخ ها در این فصل فقط در چهار بازی لیگ برتر از نخستین دقیقه بازی کرده است. شاید روبین فن پرسی نیز با توجه به مصدومیت های مداوم و اختلاف هایی که با مویس دارد، فروش دیگری برای تابستان یونایتد باشد.

ورودی ها

اینکه باشگاه منچستریونایتد در تابستان چه بازیکنانی را جذب خواهد کرد، رازیست که فقط مربی و مدیران تیم می دانند ولی از لابلای اخبار، اظهارنظرها و شایعات تا حدودی می توان به نام های مورد نظر رسید. آنچه مسلم است با توجه به سفرهای دیوید مویس و همکاران به سراسر اروپا و مصاحبه ی اخیر مویس مبنی بر انتخاب بازیکنان موردنظرش و امضا با آنان تا پیش از شروع جام جهانی 2014، تابستان شلوغی از تازه واردها به اولدترافورد را شاهد خواهیم بود.

برای خط تدافعی یونایتد نام های "گارای" آرژانتینی از بنفیکا و "مانگالا" از پورتو، "کیلینی" (یووه) و حتی "متس هوملز" از دورتموند برای دفاع میانی بیشتر از سایر نام ها شنیده می شود و با توجه به رفتن ویدیچ و احتمالا فردیناند، قطعا یک دفاع وسط باتجربه نیاز اول یونایتد خواهد بود. برای دفاع چپ گزینه ی نخست "لوک شاو" جوان 18 ساله و 30 میلیون پوندی ساوتهمپتون است و پس از او "کونترائو" از رئال مادرید با 10 میلیون پوند قیمت احتمالی. امّا بهترین گزینه ی جایگزین برای دفاع راست بدون شک "شیموس کُلمن" بازیکن ایرلندی اورتون است که تا اینجای فصل 7 گل برای تافی ها به ثمر رسانده و با 15 میلیون پوند می تواند سرخپوش شود.


نخستین هافبکی که در فهرست خرید مویس قرار دارد بدون شک "تونی کروس" از بایرن مونیخ است. آمدن کروس با مبلغی حدود 30 میلیون پوند، خلاقیت را به خط میانی شیاطین سرخ اضافه خواهد کرد و شاید تولد اسکولزی دیگر برای سرخ ها. "ویلیام کاروالیو" بازیکن سیاهپوست و 21 ساله ی اسپورتینگ لیسبون گزینه ی 35 میلیون پوندی یونایتد برای هافبک تدافعی و جانشین درازمدت کریک خواهد بود. فیزیک و نوع بازی کاروالیو شباهت زیادی با "پُل پوگبا" بازیکن سابق یونایتد و فعلی یوونتوس دارد که بحث بازگشتش به اولدترافورد با ورود رئال مادرید و پی اس جی برای خریدش، کمرنگ شده است. "ماتیاس گینتر" هافبک وسط 20 ساله ی فرایبورگ هدف دیگری برای مویس دانسته شده است. گفته می شود در یک معامله پول+بازیکن بین یونایتد و دورتموند، "مارکو رویس" 24 ساله با شینجی کاگاوا معاوضه خواهد شد و بدین ترتیب منچستری ها می توانند یک وینگر-مهاجم فوق العاده را به چنگ آورند. "آرتورو ویدال"، "کلودیو مارکیزیو" از یوونتوس، "آدام لایانا"  25 ساله از ساوتهمپتون، "آنتونیو گریزمن" فرانسوی 21 ساله از رئال سوسیداد و ... نیز زیر نظر بازیکن یاب های یونایتد قرار دارند.

در خط حمله بازگشت دو جوان جویای نام به نام های "جسی لینگارد" و "نیک پاول" نیاز به خرید جدیدی را بوجود نمی آورد مگر اینکه فن پرسی فروخته شود که آنگاه "ادینسون کاوانی" هدف اول مویس خواهد بود. و ...، شاید "کریس رونالدو" ...

درهر صورت مدیریت باشگاه یونایتد نشان داده برای فصل آینده برنامه های ویژه ای تدارک دیده است و تابستان شلوغ و پُر شوری در انتظار هواداران منچستریونایتد است یا به عبارت دیگر : فردا به رنگِ سرخ است! حتی شاید بدون دیوید مویس!

امیرمنصور رنجبرنیا

 

     
آی اسپورت
2014-03-25 16:31:03
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر