فهرست
یادداشت: آیا نویل کارِ رافا را تمام می‌کند؟
یادداشت: آیا نویل کارِ رافا را تمام می‌کند؟

یادداشت: آیا نویل کارِ رافا را تمام می‌کند؟

آدام بیت
 
بازیِ امشب از آن بازی‌هایی است که گری نویل مربیگریِ والنسیا را به خاطرش قبول کرده است. نویل در قلبِ مستایا مقابلِ رئالِ مادرید قرار می‌گیرد و باید راهی برایِ مهارِ هم‌تیمی سابقش، کریستیانو رونالدو، بازیکنی که یک فصل از کتابِ زندگینامه‌یِ کاپیتانِ سابقِ را به خودش اختصاص داده، پیدا کند: «من برایِ این بازی خیلی به رونالدو فکر نکردم، چون کاملا میدونم چه کارایی ازش بر میاد. شما میتونید 90 دقیقه مقابلِ رونالدو درست بازی کنید، اما اون تویِ یک لحظه با یک شوت کار را تموم میکنه.»
گری نویل از وقتی رویِ نیمکتِ والنسیا نشسته تیمش با شکست مقابلِ لیون از چمپیونز لیگ حذف شده و در 3 بازیِ لیگ بدونِ برد بوده و تنها موفق شده در دورِ دومِ کوپا دل ری تیمِ دستِ پایینِ باراکالدو را شکست بدهد. اما نکته‌یِ جالب اینجاست که فشارِ بیشترِ این بازی رویِ رافا بنیتز است، مربی‌ای که تیمش دو هفته‌یِ پیش 10 گل به رایو وایکانو زد و با پیروزیِ در بازیِ قبلی مقابلِ سوسیداد برایِ مقطعی کوتاه صدرنشینِ لا لیگا شد. رئال بهترین خطِ حمله‌یِ لا لیگا و چمپیونز لیگ را دارد (مشترک با بایرن مونیخ). اما حسی است که می‌گوید اگر رئال بازیِ امشب را ببازد، بنیتز اخراج می‌شود.
مطبوعات و هوادران از سبکِ بازیِ رئالِ بنیتز راضی نیستند و شایعاتِ نارضایتیِ برخی از بازیکنان از او هم همچنان به گوش می‌رسد. اما این میان همدردی زیای با بنیتز نمی‌شود. همانطور که موریسیو پوچتینو هفته‌یِ پیش گفت 99 درصدِ مربیانِ دنیا حاضرند جایشان را با بنیتز عوض کنند. گری نویل هم این را خوب می‌داند. نویل از همکارِ سابقش جیمی کرگر در اسکای اسپورتس بارها شنیده که بنیتز بهترین تاکتیسینی بوده که کاپیتانِ سابقِ لیورپول باهاش کار کرده و بیشترین تاثیر را رویِ او به عنوانِ یک مدافع داشته است. استیون جرارد هم بنیتز را از نظرِ تاکتیکی بهترین مربیِ کلِ دورانِ فوتبالش می‌داند.
دشمنی و رقابتِ نویل و بنیتز البته به یک دهه‌یِ پیش برمی‌گردد. درست 10 سالِ پیش در همین ماهِ ژانویه بود که نویل آن خوشحالیِ افسارگسیخته را بعد از گلِ پیروزیِ ریو فردیناند مقابلِ لیورپول کرد و موردِ انتقادِ شدیدِ بنیتز قرار گرفت. حتی پلیسِ منچستر هم برایِ باشگاه نامه‌ای تذکرآمیز نوشت. اما نکته‌یِ کنایه‌آمیز این است که نویل بنیتز را کنارِ مورینیو، عاملِ اصلیِ سلطه‌یِ تیم‌هایِ انگلیسی در نیمه‌یِ دومِ دهه‌یِ دو صفر می‌داند. پس عجیب نیست که خودِ نویل رویِ بعدِ دفاعیِ تیمش تمرکزِ زیادی داشته باشد. نویل در بازی مقابلِ ویارئال رو به دفاعِ 5 نفره آورد و تیمش با اینکه در لیگ نتایجِ خوبی نگرفته اما تنها 2 گل در 3 بازی خورده است. مشکلِ بزرگِ والنسیا در حالِ حاضر خطِ حمله‌یِ این تیم است. اگر بازیِ کوپا دل ری را کنار بگذاریم، والنسیا در 7 بازیِ گذشته تنها 4 گل زده است. نویل از این ضعفِ تیمش آگاه است و البته نشانه‌هایی از پیشرفت را در این جهت می‌بینید. او بعد از شکست مقابلِ ویارئال گفت نمایشِ والنسیا در نیمه‌یِ دوم بهترین فوتبالی بوده که تا حالا تیمش بازی کرده است.
اما نویل برایِ اینکه مهرِ خودش را روی والنسیا بزند باید تمامِ جوانبِ تیمش را در بازیِ امشب به بهترین شکلِ ممکن برساند. بردنِ جنگِ تاکتیکی مقابلِ بنیتز، با تمرکز رویِ بعدِ دفاعی و مقابلِ بازیکنانی چون رونالدو و بیل، بیشترین انگیزه‌یِ ممکن را به نویل می‌دهد. اما اگر پیروزیِ احتمالیِ او باعثِ اخراجِ بنیتز شود، زنگِ خطری برایِ خودِ نویل خواهد بود که امنیتِ شغلِ جدیدش چقدر کم است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-03 13:22:05
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر