فهرست
یادداشت روز: پلیس فتا حواس‌اش به همه چیز هست
یادداشت روز: پلیس فتا حواس‌اش به همه چیز هست

یادداشت روز: پلیس فتا حواس‌اش به همه چیز هست

آی اسپورت- «پلیس فنا حواس‌اش به همه چیز هست». جایی دورتر از شعارهای خشک و چندکلمه‌ای پلیس امنیت اینترنت، این اسلوگانِ غیررسمی به دست پسری ساخته شد که تصاویرش در عرض چند روز همه گروه‌ها و کانال‌های تلگرام را درنوردیدند و فایل‌های صوتی‌اش، تبدیل به ابزاری برای تفریحات روزمزه تلگرامی‌ها شدند. او به عنوان شاکی به پلیس فتا معرفی شد اما فقط کمی بعد، دوربین‌های خبر تلویزیون تصاویری از ندامتِ او شکار کردند و آن‌ها را به مصاحبه با دختران فریب خورده(؟) دوختند تا پرونده‌ای سنگین علیه او بسته شود. همه این ماجرا اما هرگز غیرقابل پیش‌بینی نبود. او با انتخاب آن مدل از زندگی، خود به خود در معرض برخوردهای امنیتی قرار داشت و انتشار گسترده عکس‌ها، تنها این برخوردها را تسریع کرد. جوانک خانواده‌دوست، به همان سرعتی که به شهرت رسیده بود فراموش شد اما کمی بعد، پرونده یک جنجال تازه روی میز پلیس فتا قرار گرفت و باز هم خواس این پلیس، به همه چیز بود. 
این بار نوبت به سنگربان شماره یک پرسپولیس رسید تا فرصت «ُسیو» اطلاعات شخصی‌اش را از دست بدهد و یک گل به خودی تازه به نام خودش ثبت کند. چندین ماه قبل، یک عکس عجیب از او در یک مهمانی با بازتاب‌های عجیبی همراه شده بود و حالا، متن چت هتلی و عکس‌های رد و بدل شده او با نامزدش، تلگرام را به تسخیر درآورده بودند. سوشا با تیترهای تند شکایت از مسببان انتشار این عکس‌ها، به ماجرا واکنش نشان داد اما چند روز بعد، این خبر بازداشت دروازه بان ملی پوش بود که جای آن تیترها را گرفت. کمی عجیب به نظر می‌رسد اما در ایران، هیچکدام از افرادی که از پیگیر بودن پلیس فتا حرف می‌زنند،سرنوشتی روشن‌تر از تاریکی‌های بازداشتگاه پیدا نمی‌کنند. 

سوشا مکانی؛ به واسطه سهل انگاری در مراقبت از آنچه در حریم خصوصی‌اش اتفاق افتاده، حالا صفحات تلگرام‌اش را در دست هفتاد میلیون خبرنگار و تحلیل‌گر ایرانی می‌بیند و در کنار لطمه‌ تازه‌ای که به اعتبارش وارد شده، ممکن است پرسپولیس و تیم ملی را نیز دست بدهد. شاید همین جریمه‌های بزرگ، برای بی‌توجهی او به اهمیت دور نگه داشتن لایه‌های زندگی‌اش از سطح اول جامعه کافی باشند اما او این ساعت‌ها را در بازداشتگاه به سر می‌برد تا مشخص شود برای پلیس فتا، واژه‌های قربانی و گناهکار، هنوز از هم تفکیک نشده‌اند. 

اگر قرار به انتشار محتوایِ تلگرام همه چهره‌های سرشناس ایرانی‌ باشد، بسیاری از آن‌ها ناچار خواهند شد ایران را به مقصد کشور دیگری ترک کنند. البته که سوشا، به اندازه سهل انگاری‌اش در رقم خوردن این داستان و تکرار چندباره آن مقصر است اما تا زمانی که شکایت به پلیس اینترنت، تاوانی به سنگینی بازداشت شدن داشته باشد و تا زمانی که به جای برخورد با عوامل سرقت اطلاعات هر فرد، پای خود آن فرد به زندان باز شود، چقدر می شود امیدوار بود که مردم به دنبال پیگیری و گزارش جرایم بزرک‌تر در فضای مجازی باشند؟ حالا سوشا، متهمِ ساده انگاری خودش، قضاوت احساساتی ما و برخورد بی انعطاف پلیس است. ستاره‌اش که شاید به زودی به قاب های موردعلاقه مدیران تلویزیون نیز برسد. به میکروفونی گرسنه، دست‌هایی روی صورت شطرنجی، بهتی در صدای گرفته و جمله‌ای که دیگر عواقب‌اش را خوب می‌دانیم. بله. پلیس فتا حواس‌اش به همه چیز هست. 
کدخبر:9405
  ۱۰  
آی اسپورت
2016-01-03 17:22:37
نظر دهید

۱۰ نظر
-
يكشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴، ۱۷:۳۹
شر و ور نگین، سایتتون شده ارگان هواداری لنگ، باید باهاش برخورد بشه، اگه یه استقلالی هم همچین کارایی کنه باید باهاش برخورد بشه
لنگی بی شخصیت
يكشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴، ۱۸:۰۵
خدا وکیلی خیلی لنگی هستین خدا وکیلی دارم میگما خدا وکیییییلی
amin
يكشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴، ۱۸:۰۸
اقایی که نوشته برخورد.بشه ... به چه جرمی ؟ الان جرم ایشون چیه من نمیفهمم ... رفتن به مهمونی مختلط ؟ اگه اینجوره نصف جوونای این کشور باید بازداشت بشن !!!
-
يكشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴، ۱۸:۳۹
امین سوشا شاکی خصوصی داره, در ضمن چطور خضیراوی از فوتبال محو شد بخاطر یه تولد مختلط؟
-
يكشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴، ۱۹:۵۴
برخورد ایام گذشته با مسعود قاسمی و مجاهدخضیراوی غلط بود، این رفتار با سوشا هم غلطه، اولین مقصر این قضایا هم خود این دوستان هستند که یکباره چنان درشهرت غرق شدن که عاقبتشون شد این
amin
يكشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴، ۲۰:۲۱
مجاهد بیچاره هم الکی فوتبالشو خراب کردن ... زندگی شخصی هرکی به خودش مربوطه کدوم یکی از شما ها تا حالا تو همچین مجالسی نبودین که همه شدین اهل بیت معصوم همین حالا ... شاکی خصوصی باید از کسی شکایت کنه که عکسا رو پخش کرده اینکه عکسای خودشو پخش نکرده که می گن شاکی خصوصی داره ... من خودم اصلا از رفتار و اخلاق سوشا خوشم نمیاد ولی دلیل نداره از بی عدالتی دفاع کنم ... همونطوری که وقتی تو انزلی این همه ادم فحش ناموسی به حنیف بدبخت میدن چشامو رو حقیقت نمیبندم چون طرفدار پرسپولیسم بگم حقش بوده ... شمایی که ازین کار طرفداری می کنی فردا روزی که خواهر ... دختر خاله یا همسرتو به خاطر یه ذره که موهاش بیرونه انداختن تو ماشین منکرات حق نداری حرفی بزنی چون هردوش بی عدالتی هایی هست که تو جامعه داره اتفاق می افته
-
يكشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴، ۲۳:۲۷
سوشامقصره ولی اون دخترمقصرنیست؟پدراون دخترمقصرنیست؟وقتی پدر همچین دخترایی بی غیرت میشن فکراینجارونمیکردن سوشانبودیکی دیگه مقصرهمین پدراهستن که همچین دخترایی روتربیت میکنن مقصرهمین پدرمادرهاهستن که بااین تربیت کردنشون جوونای این مملکت روبه این روزسیاه میکشونن
حمیدرضا
دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴، ۰۰:۵۳
یعنی برای همه چیز باید دیوار آبی و قرمز کشید بس کنید استقلالی ها
امید مَرّی
دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴، ۰۶:۳۶
اگه برخورد نکنن فردا همه، عکساشون با دخترا رو میذارن رو اینستاگرام و دیگه نمیشه جمعش کرد! الان که برخوردمیکنن اینجوریه وای به وقتیکه برخوردی نباشه! عکس گرفتی که گرفتی اخه با این تیپ و وضعیت؟؟؟ به خدا مسی و رونالدو و ... هم ازین عکسا بگیرن میرن تو حاشیه چه برسه به اینجا که ایرانه. سوشا مکانی باید به شدت مجازات بشه.
مهدی
دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴، ۱۳:۴۳
از مجاهد خذیراوی نه عکسی داشتن نه فیلمی
فقط گفتن تو یه مجلس بوده..نابودش کردن.. فوتبال و زندگیشو.. خدا نگذره ازشون
ولی این یارو ام الفساده.. نجس تر از این ندیدم..
هرچند مافیای لنگ قدرت و نفوذ داره اینم ماستمالی می کنن بره رد کارش.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر