فهرست
شواین‌اشتایگر نمادی از مشکلِ پروسه‌یِ ون گال
شواین‌اشتایگر نمادی از مشکلِ پروسه‌یِ ون گال

شواین‌اشتایگر نمادی از مشکلِ پروسه‌یِ ون گال

از منظری آمارِ شواین‌اشتایگر به نظر خوب می‌رسد: 109 بار لمسِ توپ و 93.8 درصد پاسِ سالم. فقط ماتا (94.4) و بلیند (97.4) دقتِ پاسِ بیشتری از شواین‌اشتایگر مقابلِ چلسی داشتند. اما این مالکیتِ توپ بالا برایِ هافبکِ سابقِ بایرن مونیخ که در قلبِ تمامِ حرکاتِ یونایتد بود، هیچ شوت در چهارچوبی به همراه نداشت و تنها منجر به 2 پاسِ کلیدی شد. شواین‌اشتایگر در بعدِ دفاعی هم البته کاملا موثر بود و 6 تکل مقابلِ چلسی زد. اما شاید غریزه‌یِ شواین‌اشتایگر در کنترل بازی و ریسک نکردن، چیزی که در کلِ تیمِ یونایتد دیده می‌شود، بخشی از مشکل آن‌ها باشد. انگار یونایتدی‌ها هنوز درکِ درستی از فلسفه‌یِ ون گال پیدا نکرده‌اند و هنوز منتظرِ آن لحظه‌یِ جادویی هستند که بالاخره همه چیز جفت و جور شود. و البته شاید مشکلِ اصلی‌تر شرایطِ جسمانیِ شواین‌اشتایگر باشد.
به نظر می‌رسد در 31 سالگی شواین‌اشتایگر دیگر قدرتِ بازی به عنوانِ یک هافبکِ باکس-تو-باکس را ندارد، نکته‌ای که همیشه از مهمترین عواملِ فوتبالش بوده است. شاید به همین دلیل بود که پپ گواردیولا تصمیم به فروشِ او گرفت. خودِ ون گال هم گفته شواین‌اشتایگر را نه فقط به خاطرِ کیفیتِ فوتبالش، بلکه به خاطرِ قدرتِ رهبری‌اش خریده است و هنوز شواین‌اشتایگری که در بایرن می‌دیدیم را در یونایتد ندیده‌ایم.
نکته‌یِ جالب بررسیِ درصدِ میانگینِ پاسِ سالمِ شواین‌اشتایگر از سالِ 2009 بدین سو است. این عاملِ بازیِ شواین‌اشتایگر که سالِ 2009 و با آمدنِ ون گال به بایرن مونیخ از کنارِ زمین به مرکز منتقل شد، تغییرِ زیادی نکرده و افتِ محسوسی نداشته است. در تمامِ این فصول میانگینِ پاسِ سالمِ شواین‌اشتایگر از 84.9 درصد پایین‌تر نیامده و از 86.4 درصد هم بالاتر نرفته است. اما عاملی که تفاوتِ شواین‌اشتایگرِ در اوج و شواین‌اشتایگرِ 31 ساله را نشان می‌دهد، شراکتش در گل‌هایِ زده‌یِ تیم است. شواین‌اشتایگر از فصلِ 2009-2010 بدین سو در هر فصل بینِ 5 تا 11 گل+پاسِ گل داشته است. اما این فصل تنها یک گل زده و آن هم رویِ یک ضربه‌یِ سر مقابلِ لستر سیتی. میانگینِ پاسِ کلیدیِ او در هر بازی هم این فصل 0.5 بوده، در حالیکه که این عدد فصل پیش در بوندسلیگا 1.6 بود.
مشخص است که شواین‌اشتایگر این فصلِ در پستی دفاعی‌تر نسبت به آنچه همیشه در بایرن بازی می‌کرد، بازی می‌کند. میانگینِ تکل‌هایِ او فصلِ پیش 1.7 بود و این فصل 2. اما ضعفِ او در کارهایِ هجومی، که شاید فقط نمادی از پروسه‌یِ ناموفق ون گال است، نه دلیلِ آن، هم کاملا به چشم می‌آید. یونایتد برایِ اینکه در بعدِ هجومی پیشرفت کند نیاز دارد یکی از هافبک‌هایِ میانی‌اش تحرکِ بیشتری داشته باشد و در حالِ حاضر به نظر نمی‌رسد شواین‌اشتایگر این گزینه باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-03 18:13:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر