فهرست
پرسپولیس در انتظار نیروهای کمکی
پرسپولیس در انتظار نیروهای کمکی

پرسپولیس در انتظار نیروهای کمکی

آی اسپورت - بعد از اوج گرفتن انگلیس در جام ‌جهانی 2018 روسیه و صعود این تیم به مرحله نیمه‌نهایی، چیزی که بیش از همه در تیم ساوتگیت به چشم می‌آمد، تکیه بر ضربات ایستگاهی بود. تیمی که با همین تکیه‌گاه توانست در جمع چهار تیم برتر جهان حضور پیدا کند و بعد از سال‌ها، یک انگلیس جذاب را نشان‌مان بدهد.

هر چند در آن زمان خیلی‌ها اعتقاد داشتند انگلیس می‌تواند به فینال جام‌ جهانی هم راه پیدا کند اما یکی از کارشناسان اعتقاد داشت نبودن بازیکن فانتزی و تکنیکی بالاخره به انگلیس ضربه خواهد زد. شاید اگر یک بازیکن فانتزی در ترکیب انگلیس بود، این تیم رتبه‌ای بهتر از چهارمی و باخت در رده‌بندی به دست می‌آورد.

«نبودن بازیکن فانتزی در نهایت ضربه‌اش را خواهد زد.» هنوز مشخص نیست که این جمله را می‌توان به عنوان یک قانون نوشت یا نه. تیم‌های زیادی هستند که در سبک بازی‌شان کوچکترین احتیاجی به بازیکنان فانتزی و تکنیکی احساس نمی‌کنند و با همین روش هم موفقیت‌های زیادی به دست می‌آورند.

این قاعده اما شاید برای پرسپولیس مفید نباشد. تیمی که پیش از این سبک بازی‌اش بر مالکیت توپ استوار بوده و بجز بعضی از بازی‌ها مقابل حریفان قدرتمند آسیایی، توپ و زمین را در اختیار داشت. روندی که در این فصل هم با وجود از دست دادن نیمی از بازیکنانش باز هم آن را حفظ کرده و در بازی‌های گذشته به جز بازی با ذوب‌آهن بیشترین مالکیت توپ را نسبت به حریفان داشته است.

با این حال این مالکیت هنوز کمکی که باید و شاید را به برانکو و شاگردانش نکرده. این را مرور گل‌های زده این تیم از ابتدای فصل نشان می‌دهد. گل‌هایی که کمترین اثر از خلاقیت تیمی در آن دیده می‌شود و نشان می‌دهد این تیم حلقه مفقوده میان فوتبال مالکانه و نتیجه یعنی بازیکن فانتزی ندارد.

پرسپولیس در این فصل تنها 13 گل وارد دروازه حریفان کرده که از این 13 گل فقط 3 گل این تیم با پاسکاری بازیکنان و با رد و بدل شدن بیش از 3 پاس به دست آمده است. گل اول مقابل فولاد را بازیکنان بعد از 5 پاس وارد دروازه تیم اهوازی کردند و در بازی مقابل نساجی هم با همین آمار به گل رسیدند.

یکی دیگر از گل‌های این تیم هم که روی پاسکاری به دست آمد، در بازی مقابل پیکان بود. 10 پاسی که 8 تای آن را در محوطه جریمه خودی به یکدیگر دادند و فقط دو پاس در محوطه جریمه حریف بود و در نهایت هم ضربه علیپور با اشتباه شیخ‌ویسی وارد دروازه شد. این سه گل تنها گل‌هایی بود که روی پاسکاری و کار تیمی به دست آمد.

 5 گل از روی ضربه ایستگاهی، وابستگی تیم برانکو را به ضربات شروع مجدد به خوبی نشان می‌دهد. گل دوم مقابل فولاد با تنها سه پاس به دست آمد و گل سوم روی حرکت انفرادی سیامک نعمتی و یک گل بدون پاس گل بود. سه اشتباه فردی هم، هدیه‌ای بوده از سوی حریفان به برانکو و تیمش. این آمار نشان می‌دهد گفتن اینکه پرسپولیس اگر برای حمله کردن برنامه‌ای داشته باشد، ابزار لازم برای اجرای آن را ندارد.

اوضاع و شرایط پرسپولیس در این فصل آنقدر بد و نتایج آنها آنقدر خوب بوده که صحبت کردن از مشکل در این تیم کار بسیار ختی است. مهم‌تر از همه اینکه این روزهای سخت رو به پایان است و با اضافه شدن مهدی ترابی و سروش رفیعی آن حلقه‌ی مفقوده پیدا خواهد شد. فوتبال مالکانه پرسپولیس در کنار بازیکنان فانتزی می‌تواند این تیم را به شرایط آرمانی پیش از این برگرداند.

هر چند این اتفاق و این پیشرفت ارزش نمایش هافبک‌های این تیم در نیم‌فصل اول کم نخواهد کرد. هافبک‌ها و مهاجمانی که در هنگام نیاز نشان دادند در حد یک بازیساز و بازیگردان برای پرسپولیس نیستند و برانکو نیازمند نیروهای کمکی است تا هر چه زودتر به او اضافه شده و تیم را از این کم‌موقعیتی و وابستگی به ضربات شروع مجدد نجات دهند و پرسپولیس، دوباره تبدیل به تیم همیشگی برانکو شود.

ایران ورزشی

۱۵ ۱  
آی اسپورت
2018-12-09 22:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محمدعلی
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۷
الان که داوران و‌کمیته انظباطی کمیته اخلاق و وزارت ورزش ، ریاست جمهوری با این تیم هستن باید دیگه کی رو بگیرن با این حمایتها تیم زیر پنج سال مالدیوم قهرمان جهان میشه
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر