فهرست
یادداشت: ضربه‌یِ سر، هنری رو به زوال در سریِ آ
یادداشت: ضربه‌یِ سر، هنری رو به زوال در سریِ آ

یادداشت: ضربه‌یِ سر، هنری رو به زوال در سریِ آ

جیمز هورن‌کاسل
 
هیچ بازیکنی در تاریخِ سریِ آ به اندازه‌یِ آلبرتو جیلاردینو با ضربه‌یِ سر گل نزده است. پس وقتی پالرمو در تابستان پائولو دیبالا را به یوونتوس فروخت و جیلاردینو را به خدمت گرفت، مشخص بود که طرحِ حمله‌شان چه تغییری خواهد کرد. پالرمو این فصل با اتکا به سرعت و تکنیکِ فرانکو وازکوئز که فصلِ پیش بیشترین تعدادِ دریبلِ موفق در سری آ را داشت (135) به دنبالِ نفوذِ از کنارِ زمین و ارسال توپ برایِ جیلاردینو است. پس تعجبی ندارد وقتی می‌بینیم 41 درصد از گل‌هایِ پالرمو (7 گل) این فصل با ضرباتِ سر به ثمر رسیده است. پالرمو از این منظر بالاترین آمار را در لیگ دارد.
اما بعد از پالرمو، ورونا با 6 گل رویِ ضرباتِ سر قرار دارد. چرا؟ به یک دلیلِ ساده: لوکا تونی. تونی بعد از جیلاردینو بیشترین گل با ضربه‌یِ سر را در تاریخِ سریِ آ زده است. یوونتوس و میلان هم هر کدام این فصل 6 گل با ضربه‌یِ سر زده‌اند. البته به دو دلیلِ متفاوت. یوونتوس این فصل ماریو مانزوکیچ را خرید و در اولین بازیِ او، بیانکونری 43 بار توپ را رویِ دروازه‌یِ حریف ارسال کرد. این آمار از ماهِ میِ 2013 بی سابقه بود. اما میلان این فصل بیشتر رویِ کرنرها و ضرباتِ آزاد است که دروازه‌یِ حریفان را به خط می‌اندازد. کیه‌وو هم بعد از این چهار تیم با 5 گل از رویِ ضرباتِ سر دیگر تیمِ سریِ آ است که بخشِ مهمی از حملاتش را رویِ توپ‌هایِ هوایی طرح‌ریزی کرده است. اما باقیِ تیم‌هایِ سریِ آ داستانِ دیگری دارند.
ناپولی را در نظر بگیرید. گونزالو هیگوایین که این فصل در 17 بازی 16 گل برایش تیمش زده، تنها یک گل با ضربه‌یِ سر دارد. در واقع از کلِ 31 گلِ ناپولی تنها همین یک گل، مقابلِ آتالانتا، با ضربه‌یِ سر به دست آمد. این آمار شیوه‌یِ بازیِ ناپولی را کاملا مشخص می‌کند و البته حقیقتی وسیع‌تر را هم به رخ می‌کشند. سریِ آ این فصل تنها 69 گل از رویِ ضرباتِ سر داشته است که پایین‌ترین آمار بینِ پنج لیگِ اولِ اروپا است: لیگ برتر (101)، لا لیگا (76)، لیگ یک (76) و بوندسلیگا (73). در آماری کلی‌تر تعدادِ ضرباتِ سری که در سریِ آ گل شده، در دو دهه‌یِ اخیر، 12 درصد افت داشته است. این آمار در یک دهه‌یِ گذشته هم به این شکل بوده: فصلِ 2006-2007، 19.3 درصدِ گل‌هایِ سریِ آ رویِ ضرباتِ سر بود. این درصد تا پنج سالِ گذشته هرگز زیرِ 18 نیامد. اما در فصلِ 2013-2014 این درصد به 13 رسید و تا اینجایِ فصلِ جدید 16.1 است. نگاهی به اینفوگرافِ پایین و مشاهده‌یِ سیرِ نزولیِ ارسال‌ها در فصولِ اخیرِ سری آ هم دلیلی دیگر برایِ این پدیده است. این فصل در سریِ آ تنها 7 بازیکن، از جمله جیلاردینو، مانزوکیچ و ماسیمو "بیگ مک" ماکارونه، بیش از یک گل با ضربه‌یِ سر زده‌اند. سریِ آ دیگر نمونه‌هایی مثلِ بیرهوف، زامورانو، کرسپو و ترزگه را ندارد.اما نکته‌یِ جالبِ دیگرِ این فصل تیم‌هایِ رم هستند. هیچ تیمی به اندازه‌یِ لاتزیو این فصل ارسال رویِ باکسِ حریفان نداشته است (454). آنتونیو کاندروا یکی از بهترین ارسال‌کننده‌هایِ لیگ است که فصلِ پیش اقدام به 253 سانتر کرد. از طرفی دیگر بینِ بازیکنانی که هنوز بازی می‌کنند، در دهه‌یِ گذشته بعد از جیلاردینو، تونی و آمائوری، الساندرو ماتری بیشترین گل را با ضربه‌یِ سر زده است (16). اما کاندروا، مثلِ کلِ تیمِ لاتزیو این فصل فرمِ خوبی ندارد و ماتری هم همیشه در ترکیبِ تیم قرار نمی‌گیرد. تیمِ دیگر پایتخت، یعنی خود رم هم با اینکه مهاجمی مثلِ ادین ژکو دارد، به خاطرِ داشتنِ ژروینیو و محمد صلاح، وینگرهایی که دریبل می‌زنند و به جایِ سانتر کردن، شوت می‌زنند، خیلی موفق نشده از این گزینه برایِ باز کردنِ دروازه‌یِ حریفان استفاده کند.
در کل باید گفت بعد از فصلِ 2007-2008 و تولدِ پدیده‌یِ "فالس ناین" (شماره‌یِ نهِ کاذب) به دستِ لوچانو اسپالتی و بعد پپ گواردیولا، میانگینِ ارسال توپ در جریانِ بازی از 43.1 در هر بازی به 29.8 رسیده است. این آمار و زمانبندیِ آن نشانِ واضحی از تغییرِ روندِ فوتبال در دهه‌یِ گذشته است.
 
   
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-06 13:34:27
نظر دهید
۱ نظر
حامد امیری
چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۴۳
اگه میشه در مورد سری آ بیشتر مطلب کار کنید. درسته جذابیتش شاید کمتر از بقیه ی لیگهای معتبر(انگلیس و اسپانیا و آلمان) باشه اما طرفداران زیادی داره. کلا اخبار فوتبال انگلیس رو خیلی پوشش میدید مثلا تو این یک ماه اخیر فقط 20 تا خبر در مورد ون گال کار کردید اما در مورد مربی میلان(میهایلوویچ) یه مطلب هم نزدید.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر