فهرست
دعوای سیاسی ایران-عربستان/ ناظران امنیتی  فیفا به تهران می‌آیند
دعوای سیاسی ایران-عربستان/ ناظران امنیتی فیفا به تهران می‌آیند

دعوای سیاسی ایران-عربستان/ ناظران امنیتی فیفا به تهران می‌آیند

آی اسپورت - ماجرای شکایت فدراسیون های فوتبال امارات و عربستان به کنفدراسیون فوتبال آسیا برای انجام بازیهایشان مقابل تیم های ملی و باشگاهی ایرانی در کشوری ثالث خبر روز فوتبال آسیاست. در این میان کنفدراسیون فوتبال آسیا هر چند موضع گرفت که طبق قانون رفتار می کند اما نباید فراموش کرد رئیس این کنفدراسیون، بحرینی است و بحرین هم از کشورهایی است که روابط دیپلماتیکش را با ایران درست مثل عربستان کاهش داده است.
در هر حال فدراسیون‌های فوتبال عربستان و امارات در نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده بودند نمی‌خواهند در ایران بازی کنند و رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و تیم‌های ملی و باشگاهی آنها با تیم‌های ایرانی باید در کشور ثالثی برگزار شود، کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به این ماجرا واکنش نشان داده و این در حالی است که هنوز فدراسیون فوتبال ایران در این‌باره هیچ صحبتی نکرده و سکوت اختیار کرده است و تنها مهدی تاج رئیس سازمان لیگ در روزهای اولی که روابط قطع شد از شکایت ایران از عربستان خبر داد در حالیکه چنین اتفاقی هنوز نیفتاده است.
همانطور که گفتیم کنفدراسیون فوتبال آسیا که رئیسش یک بحرینی به نام شیخ‌سلمان آل‌خلیفه است، درباره تنش سیاسی بین ایران و عربستان و تاثیر آن بر لیگ قهرمانان آسیا، موضع رسمی‌اش را روی خروجی سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا گذاشته اما کسانی که از نزدیک در جریان کارهای ای اف سی هستند خوب می دانند که شیخ سلمان به سمت عربها تمایل دارد.
تازه اینکه عرب‌ها خواستار این بودند که قرعه‌کشی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا دوباره انجام شود؛ اما کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده بود: «کنفدراسیون فوتبال آسیا شرایط سیاسی میان عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران و تاثیر آن بر برنامه‌ بازی‌های فوتبال (میان باشگاه‌های دو کشور) را زیر نظر گرفته است. هر تصمیمی که در این باره اتخاذ شود، ‌در چارچوب قوانین AFC و توسط کمیته‌های مرتبط خواهد بود.»
براساس قوانین فیفا، دخالت امور سیاسی در رقابت‌های فوتبال ممنوع است و این نهاد اجازه تقابل نمایندگان کشورهایی که درگیری شدید سیاسی دارند را بسته به وضعیت سیاسی دو کشور می‌دهد. در هر حال به‌عنوان مثال دو کشور کره‌شمالی و کره‌جنوبی هرچند با هم مشکل دارند، اما در کشور ثالث با هم بازی می‌کنند. در هر حال عربستان و امارات دو کشوری هستند که طبق قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا باید میزبان تیم‌های ایرانی باشند و ایران هم باید طبق قوانین از آنها میزبانی کند. مسائل مربوط به کنسولگری و سفارتخانه مهم است که فیفا و ‌ای‌اف‌سی این مشکلات را از طریق صدور ویزای فرودگاهی حل می‌کنند. اما اگر مشکل حاد باشد و امنیت تیم‌ها در کشور میزبان تامین نشود، آن‌وقت کشور ثالثی میزبان بازی‌ها خواهد شد. در این میان بحرین و کویت و اردن هم به ائتلاف امارات و عربستان پیوسته اند و این شاید کار را سخت کند.
ظاهرا عرب‌ها پیشنهاد داده ‌اند که بازی‌های ایران به میزبانی تاشکند و بازی‌های خودشان به میزبانی قطر یا اردن باشد.حالا خبر رسیده که قرار است ناظران امنیتی فیفا و ای اف سی به تهران بیایند تا شرایط را بررسی کنند. اینکه چطور می خواهند شرایط را بررسی کنند هم مهم است. آنها اگر رای به برگزاری بازیها در تهران بدهند، آن وقت باید ویزای فرودگاهی برای تیم ها صادر شود. البته یک چالش دیگر هم وجود دارد. اینکه داوران ایرانی را نمی توانند برای بازیهای کشورهای عربی بگذارند و برای بازیهایی که تیم های ایرانی با تیم های عربی دارند، هم داوران از شرق آسیا باید حتما انتخاب شوند.
اما اگر رای به برگزاری بازیها در کشور ثالث داده شود، آن وقت تیم های ایرانی ایران از نعمت تماشاگران هم محروم می شوند و این کار را سخت تر هم می کند. حضور ناظران امنتی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران سابقه هم دارد. حدود ۴ سال پیش و در جریان رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا زمانی که تیم های عربستانی به شهرهای ایران می آمدند، ناظران امنیتی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم همراه با تیم ها در شهرهایی که میزبان تیم های عربستانی بودند حضور داشتند و البته در تهران، اصفهان و تبریز مشکل خاصی پیش نیامد. باید در نهایت ناظران فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا چه گزارش هایی خواهند داد و فیفا و ای اف سی چه تصمیم هایی برای مشخص شدن میزبانی ها می گیرند.

منبع: وبسایت برنامه 90
     
آی اسپورت
2016-01-06 15:00:29
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر