فهرست
کارشناسی: توهمِ مادرید؛ زیدان گواردیولا نیست
کارشناسی: توهمِ مادرید؛ زیدان گواردیولا نیست

کارشناسی: توهمِ مادرید؛ زیدان گواردیولا نیست

گیوم بلگه
 
زیدان به رئالِ مادرید امید بخشیده، یا حداقل توهم امید را. یک چهره‌یِ جدید رویِ نیمکتی که تبدیل به چرخ و فلکِ مربیان شده است. اینکه چه کاری از دستِ زیدان بر می‌آید هنوز سوالی بی جواب است. می‌توانیم ارجاعی بدیم به دورانی که او در کاستیا گذراند و با دورانِ گواردیولا در بارسلونایِ بی مقایسه کنیم. اما آیا این قیاسی منصفانه و صحیح است؟
زیدان در کاستیا سوپراستاری به نامِ مارتین اودگارد داشت و نتوانست ازش استفاده‌یِ درست کند. زیدان هفته‌ها به اودگارد بازی نداد و از اینکه او خریدِ تیمِ اول بود و بهش تحمیل شده بود دلِ  خوشی نداشت. زیدان از اینکه بقیه‌یِ بازیکنانش اودگارد را به چشمِ یک غریبه می‌دیدند راضی نبود. به هر حال زیدان نتوانست با یک سوپراستار کنار بیاید و حالا باید با 25 تا سوپر استار سر و کله بزند. نمی‌دانم واقعا چطور قرار است این مسیر را پیش برود. اما حداقل او تجربه‌یِ خوبی از کنارِ مورینیو و آنچلوتی بودن دارد.
از منظری دیگر زیدان در کاستیا 1-3-2-4 بازی می‌کرد. اما رئالِ مادرید 2 هافبک‌ِ دفاعیِ تخصصی ندارد که به این سیستم بخورند. مگر اینکه از مودریچ و کروس بازیکنانِ دیگری بسازد. مورینیو تنها مربی‌ای بود که موفق شد از رئال یک "تیم" بسازد، اما این تجربه هم دوامِ زیادی نداشت. بعد آنچلوتی آمد که یک دنیا با مورینیو تفاوت داشت، بعد بنیتز آمد که یک دنیا با آنچلوتی تفاوت داشت و حالا زیدان آمده که یک دنیا با بنیتز تفاوت دارد. منطقِ این کار کجاست؟
زیدان به اندازه‌یِ مورینیو و بیلسا قدرتِ تغییر بازی با واکنش‌ها و کلماتش را ندارد و از منظرِ تعویض‌ها هم نشان داده که تبحرِ چندانی ندارد. اینها نکاتی است که زیدان باید یاد بگیرد. خودِ زیدان سالِ پیش گفتِ آمادگیِ جایگزینیِ آنچلوتی را نداشته، به نظرم او بازهم عجله کرد.
در هر صورت زیدان یک گواردیولایِ دیگر نیست. گواردیولا تک است، شاید در تاریخِ فوتبالِ نظیر نداشته باشد. گواردیولا همان وقتِ که بازی می‌کرد هم مربی بود. آیا رئال با این امید که زیدان، گواردیولایِ مادرید شود انتخابش کرده؟ امیدشان قطعا بر این است، اما باید آگاه باشند که، تکرار می‌کنم، زیدان یک گواردیولایِ دیگر نیست. زیدان مربی‌ای نیست که حداقل در حالِ حاضر بعدِ تاکتیکیِ جدیدی به تیمش اضافه کند. کاری که از دستش برمی‌آید شاید این باشد که اتحاد را بین بازیکنانش برقرار کند و باعث شود سوپراستارهایش برایش بازی کنند، کاری که برایِ بنیتز نکردند. اما به هر حال باید قضاوت نهایی را بگذاریم برایِ بعد.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-06 14:53:26
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۴۸
سوزش بارسایی ها گواردیولاتون چرانگه نداشتین اگه انقدر طرفدارشین زیدان شانسش امتحان می کنه به شماهم ربطی نداره چی می شه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر