فهرست
پورعلی‌گنجی: می‌خواستم تا 10سال دیگر برنگردم/ همین الان پنج پیشنهاد عالی از چین دارم
پورعلی‌گنجی: می‌خواستم تا 10سال دیگر برنگردم/ همین الان پنج پیشنهاد عالی از چین دارم

پورعلی‌گنجی: می‌خواستم تا 10سال دیگر برنگردم/ همین الان پنج پیشنهاد عالی از چین دارم

آی اسپورت- مرتضی پورعلی‌گنجی از جمله مدافعان ملی‌پوش کشورمان است که بعد از تجربه حضور در تیم تیانجین چین خیلی دوست داشت به یکی از تیم‌های اروپایی بپیوندد اما گویا پیشنهاد جالب‌توجهی دریافت نکرده و حالا به فکر بازی در تیم‌هایی آسیایی است او که قصد ندارد به ایران بیایید درباره خبرهای مربوط به حضورش در تیم السد قطر و همبازی‌شدن با ژاوی هرناندز با روزنامه همشهری ورزشی گفتگو کرده است.


 
در حالی که صحبت از حضور در اروپا می‌کردی، حالا خبر حضور در تیم السد قطر به گوش می‌رسد؟
وقتی از اروپا پیشنهاد درست و حسابی نمی‌آید و نمی‌توانم به اروپا بروم، یعنی پیشنهاد ندارم و من را نمی‌خواهند. باید یک تصمیم دیگری برای ادامه فوتبال می‌گرفتم؛ البته دو، سه پیشنهاد اروپایی بود ولی اگر می‌رفتم و بازی نمی‌کردم و مدام نیمکت‌نشین بودم، اذیت می‌شدم یا اینکه اگر لیگ‌شان در حد لیگ‌هایی معتبر نبود...، به همین دلیل با مشورتی که با بزرگ‌ترها داشتم صلاح دانستم به تیمی بروم که بتوانم در آن بازی کنم. من پارسال در تیم تیانجین دست و پا زدم که امسال در یک تیم خوب باشم.


و این تیم السد قطر خواهد بود؟
ممکن است السد باشد؛ این تیم در چند سال اخیر نشان داده به دنبال جایگاه خوبی در فوتبال قطر و حتی آسیاست و هزینه‌های زیادی هم انجام داده و یکی از تیم‌هایی که با آنها مذاکره کردم همین السد است.
 

مدیربرنامه‌هایت تاکید داشت با چند تیم مذاکره کرده‌ای اما نظر نهایی را بعد از مشورت با خانواده‌ات اعلام خواهی کرد؟
بله؛ نظر خانواده‌ام برایم مهم است، مادرم پیرشده؛ اگر قصد دارم 4، 5سال دیگر دوباره در ایران فوتبالم را ادامه دهم به خاطر اوست؛ من سایه پدرم بالای سرم نبوده (پدر مرتضی پورعلی‌گنجی فوت کرده) و مادرم زحمت بزرگ‌کردن من را کشیده است. اگر نبودنم طولانی‌تر می‌شد در تنهایی پیر می‌شد به همین دلیل است که برای 4، 5سال دیگر برمی‌گردم تا در ایران بازی کنم و گرنه تا 10سال دیگر نمی‌خواستم بیاییم. همین الان 4، 5پیشنهاد خیلی خوب از چین دارم اما چون مسیرش با ایران دور است، رفت و آمد برایم برای دیدن خانواده سخت می‌شود.
 

پس به همین دلیل تصمیم گرفتی اگر اروپا نشد فوتبالت را در کشوری مثل قطر پیگیری کنی که مسافت زیادی با ایران ندارد؟
البته شرایط را می‌سنجم؛ شرایط السد بهتر از سایر تیم‌هاست؛ ضمن اینکه چند تیم دیگر هم پیشنهاد داده‌اند آنها را هم بررسی می‌کنم.
 

فکر کنم حضور ژاوی در تیم السد هم در انتخاب تو در این تیم بی‌تاثیر نباشد؟
در وهله اول خود السد تیم بزرگی است و شرایط خوبی دارد ولی اگر این تیم را انتخاب کنم دوم دلیلش همین حضور ژاوی در این تیم است چرا که می‌توانم خیلی چیزها از او یاد بگیرم؛ ژاوی از بزرگ‌ترین فوتبالیست‌های دنیاست که هر کسی آرزو دارد او را از نزدیک ببیند؛ چه برسد به اینکه در کنارش بازی کند؛ من هم اگر در کنارش بازی کنم سعی می‌کنم خیلی چیزها از او یاد بگیرم و توانایی‌هایم را بالا ببرم؛ ضمن اینکه باز هم تکرار می‌کنم السد تیم بزرگی است و از بازیکنان بزرگ دیگری به غیر از ژاوی بهره می‌برد  حتی چند ملی‌پوش قطر در این تیم هستند.
 

نیم‌فصل لیگ خودمان را چطور دیدی؟
لیگ خوبی داشتیم؛ همه تیم‌ها خوب بازی می‌کردند؛ پیش‌بینی اینکه چه تیمی برنده یا بازنده خواهد بود، سخت بود. 4، 5تیم هم مانند استقلال، پرسپولیس، ذوب‌آهن، استقلال‌خوزستان، سپاهان و نفت که در این اواخر یک بازی را باخت اما 4، 5 مسابقه را پیروز شد، جزو مدعیان بودند.
 

شهریورماه مرحله نهایی مقدماتی جام‌جهانی2018 روسیه خواهد بود؛ وضعیت تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنی؟
من می‌گویم هر کسی دعوت می‌شود باید تلاش خود را انجام دهد تا در 2 بازی باقی‌مانده مقابل هند و عمان پیروز شویم و با اقتدار به مرحله بعد برویم؛ در فوتبال از قبل هیچ‌چیزی ننوشته‌اند و نمی‌توان از قبل گفت پیروز هستیم؛ باید زحمت بکشیم. در مرحله بعد کارمان بسیار سخت‌تر خواهد بود؛ الان می‌بینید ژاپن مقابل سنگاپور متوقف می‌شود و ترکمنستان با خود ما یک بر یک مساوی می‌کند. در مرحله بعدی مقدماتی جام‌جهانی هم قوی خواهند بود و باید با تمام قوا ظاهر شویم تا بتوانیم به جام‌جهانی صعود کنیم.
 

خود تو هم خیلی دوست داری در جام‌جهانی بازی کنی، این‌طور نیست؟
هر فوتبالیستی آرزو دارد در جام‌جهانی بازی کند؛ تمام دنیا بازی‌های جام‌جهانی را می‌بینید؛ یک پاس می‌دهی، مربیان بزرگ دنیا که این مسابقات را می‌بینند تشخیص می‌دهند چه‌کاره هستی و سطحت کجاست و در نتیجه خیلی زود ترانسفر می‌شوی؛ من هم پا پس نمی‌کشم و هر چه وظیفه‌ام باشد انجام می‌دهم.
 

از وضعیت جسمانی کی‌روش آگاهی داری؟
از طریق آرین قاسمی مترجم کی‌روش از حالش باخبر هستم؛ تاکنون مستقیما با خودش ارتباطی نداشتم ولی چندبار جویای احوالش بودم و آرزوی سلامتی برایش داشتم و دارم؛ خدا را شاکر خوب بودند و آرزو دارم همیشه سلامت باشند.
 

به عنوان سوال پایانی، در مورد اتفاقاتی که برای سوشا مکانی افتاده چه صحبتی داری؟
به نظر من همه بازیکنان اشتباهاتی را در طول بازیگری خود انجام می‌دهند اما نباید این اشتباه را این‌طور سوژه قرار داد؛ نباید به حریم شخصی کسی نزدیک شد؛ ما ایرانی هستیم و باید بسیاری از موازین اخلاقی را رعایت کنیم؛ ما باید حد و حدود خود را بدانیم. سوشا زحمت کشیده و 10، 15سال کارکرده و خون دل خورده تا به این مرحله برسد حالا جوان است اگر یک اشتباهی هم مرتکب شده نباید اینگونه این بچه را در رسانه‌ها خرابش کنند؛ او خانواده دارد این قبیل رفتارها درست نیست؛ سوشا سال‌ها زحمت کشیده تا به اینجا برسد؛ انسان جایزالخطاست نباید این‌قدر موضوع را بزرگ کرد؛ بدبخت را با گریه راهی زندان کرده‌اند؛ او بازیکن ملی‌پوش و دروازه‌بان اول پرسپولیس است با این همه هوادار؛ با این کار حتی هواداران را هم زیر سوال برده‌اند. سوشا اشتباه کرده نمی‌گویم اشتباه نکرده ولی پیش از اندازه بزرگش کرده‌اند.
امیدوارم مسئولان طوری رفتار کنند که فوتبالش نابود نشود؛ او زحمت کشیده و روی او سرمایه‌گذاری شده که تا به این مرحله رسیده است.9411
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-06 17:36:22
نظر دهید
۱ نظر
محمد
چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴، ۱۷:۴۲
چند سالته عمویی که به سوشا میگی این بچه؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر