فهرست
حضور ناموفق ورزشی‌ها در زمین سیاست: صفر - هیچ!
حضور ناموفق ورزشی‌ها در زمین سیاست: صفر - هیچ!

حضور ناموفق ورزشی‌ها در زمین سیاست: صفر - هیچ!

آی اسپورت - یک/ در آستانه انتخابات مجلس دهم، هشدارهای همیشگی تحریم انتخابات دیگر به تاریخ پیوسته‌اند و مردم ایران به این سطح از کنش‌گری سیاسی رسیده‌اند که حاضر نشوند از اهمیت آرای‌شان در تعیین سرنوشت سال‌های آتی کشور چشم بپوشند. به نظر می‌رسد انتخابات مجلس 94، یکی از بالاترین درصدهای مشارکت در تاریخ مجلس شورای اسلامی را به ثبت برساند. میزان استقبال از ثبت‌نام کاندیداتوری مجلس نیز همین موضوع را اثبات می‌کند. تقریبا نیمی از جمعیت ایران تصمیم گرفته‌اند برای این رای‌گیری ثبت نام کنند و نیمِ دیگر نیز در کانال‌های تلگرامی‌، مشغول تعیین حد و مرز باید و نبایدهای لیستِ کاندیداها شده‌اند. درست مثل همیشه، عزم چهره‌های شناخته شده ورزشی نیز برای حضور در انتخابات جزم شده است. چهره‌هایی که شاهکارهای شورای شهری‌شان هنوز هم نقل محافل است، این بار خیز بلندتری برای حضور در عرصه سیاسی برداشته‌اند و قصد دارند صندلی‌های خواب‌آلود بهارستان را به تصرف دربیاورند. قاطبه آن‌ها نه تحصیلات مرتبط با سیاست دارند و نه حتی سال‌های تحصیل در رشته‌های دیگر را به شکل عادی و همانند دانشجویان دیگری سپری کرده‌اند. ورزشکارها برای ترک مرارت و فرار از تابلویی که نتایج عملکردشان را به شکل شفاف نشان می‌دهد، روی درآمد زیاد و زحمت کم و امنیتِ شغلی سیاسی‌کار بودن، حساب زیادی باز می‌کند. طبق معمول، وقتِ تقسیم پست‌ها در ایران، تخصص چیزی فراتر از یک واژه حشو نیست.
دو/ بخشی از تمایل قهرمانان سابق ورزشی برای سیاستمدار شدن، شاید نتیجه ورود گسترده سیاسی‌ها به ورزش در سال‌های اخیر باشد. تصمیم دولتی برای سپردن امور فدراسیون‌ها به دست مدیرانی که تصور می‌کردند الفبایِ مدیریت در ورزش را به خودیِ خود از بر هستند، آرامش هر دو حوزه را تحت تاثیر قرار داد و آغازکننده تبادل بین دو گروه از مدیران شد. سیاسی‌ها به جای کار کردن در حوزه‌ای که برای‌اش آموزش دیده‌اند، با شعارهای خوش رنگ و لعاب و وعده‌های دور و دراز مدیریت تیم‌های ورزشی را در اختیار می‌گرفتند و تا مدتی از منابع مالی مرتبط با سیاست استفاده می‌کردند اما بالاخره از یک جایی به بعد متوجه می‌شدند آشنا نبودن به ماهیت ورزش، هیچ شانسی برای بقای‌شان باقی نخواهد گذاشت. ورزشی‌ها نیز به جای استفاده از تجربه و تخصص‌شان در فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها، تلاش می‌کردند با افق‌های باز بیشتری رابطه برقرار کنند و به جای بروند که پول، فراوان است و کنجکاوی، کم. از بدهکارترین پرسپولیس تاریخ با پرونده‌های متعدد مالی تا وضعیت اسفبار چند فدراسیون، بهانه‌های زیادی وجود دارند تا بپذیریم تجربه ورود مدیران سیاسی به ورزش و به ویژه فوتبال، یک شکست تمام‌عیار بوده است. حتی خود این مدیران نیز از آشکارشدن نتیجه تصمیم‌های‌شان روی اسکوربرد و در معرض قصاوت ابدی بودن رضایت نداشتند و بسیاری از آن‌ها، عطای ورزش را به لقایش بخشیدند. این گروه از مدیران در ورزش، هیچوقت نتوانستند کاری برای رضایت ورزشکارها و مردم انجام بدهند. چیزی شبیه چهره‌های ورزشی ثبت‌نام کننده در انتخابات مجلس، که مردم را در آخرین رده اولویت فهرست مانیفست منتشرنشدنی‌شان قرار داده‌اند.
سه/ مردان مشهور ورزش، برای به دست آوردن قدرت در جستجوی سیاست هستند و اصحاب قدرت سیاسی نیز برای به دست آوردن شهرت، شرایط حضور در ورزش را مورد بررسی قرار می‌دهند. نتیجه سودای دوگانه شهرت-قدرت، لطمه وارد شدن به هر دوی این حوزه‌ها خواهد بود. به نظر می‌رسد تا زمان مسدود نشدن این جاده دو طرفه و به پایان نرسیدن این نقل‌وانتقال مسالمت‌آمیز اما مخرب، نباید با توقع زیادی به تصمیم‌هایی که در ورزش و سیاست اتخاذ می‌شوند، نگاه کرد. سابقه کاری مردان سرشناس ورزشی که در این سال‌ها موفق شده‌اند رای لازم را برای حضور در عرصه‌های سیاسی به دست بیاورند، نشان می‌دهد آن‌ها پس از مدتی کوتاه ورزش را فراموش کرده‌اند و در سطح کلان مدیریتی، به دنبال خواسته‌های هم‌پیاله‌های سیاسی‌شان رفته‌اند و تلاش کرده‌اند تا حداکثر استفاده را از این فضا به سود آینده خودشان ببرند. مثل همیشه، سهم مردم از این جابجایی که با رضایت هر دو گروه همراه شده، تماشایِ ناکامی‌های ورزش و تعقیبِ سومدیریت در سطح تصمیم‌سازی خواهد بود. تک و پاتک میان این مدیران، یک بازیِ باخت-باخت برای هر دو طرف رقم می‌زند. مسابقه‌ای که همه گل‌هایش، گل به خودی هستند!


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-06 18:38:21
نظر دهید

۱ نظر
-
پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴، ۰۹:۴۸
مملکت هردمبیل همینه دیگه ورزشکار قهرمان جهان کار سیاسی میکنه نیروهای نظامی مدیر عامل فوتبال میشن ورزش به شدت تحت کنترل سیاسته کلا همه چی عالیه ما چقدر خوشحالیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر