فهرست
گزارش: 10 پدیده‌یِ این فصلِ لیگ برتر
گزارش: 10 پدیده‌یِ این فصلِ لیگ برتر

گزارش: 10 پدیده‌یِ این فصلِ لیگ برتر

 
10-جراردو دلوفو (ریتینگِ هواسکورد: 6.88): اگر دلوفو 7 بار در طولِ فصل تعویض نمی‌شد احتمالا ریتینگش بالاتر هم می‌رفت. اما وینگرِ اسپانیایی از هنگامِ بازگشتش از بارسلونا بدل به یکی از جذاب‌ترین بازیکنانِ لیگِ برتر شده است. اگرچه هنوز تا رسیدن به بازیکنی درجه یک راه دارد، و هنوز گاهی در برخی موارد خام بودنِ خودش را نشان می‌دهد، اما دقت کنید که این فصل تنها اوزیل و دبروینه بیشتر از او پاسِ گل داده‌اند. دلوفو درک مشترکِ فوق‌العاده‌ای با راملو لوکاکو پیدا کرده و همین باعث شده تا مرگبارترین ترکیبِ پاسِ گل / گل را در لیگِ برتر درست کنند (6 پاسِ گل از دلوفو به لوکاکو).
 
9-برندان گلووِی (ریتینگِ هواسکورد: 6.89): دیگر سورپریزِ بزرگِ اورتون و روبرتو مارتینز. گلووی وقتی فصلِ پیش لیتون بینز دچارِ آن مصدومیتِ بلند مدت شد، به شکلی باورنکردنی، با توجه به سن و بی‌تجربگی‌اش، جایِ دفاعِ چپِ تیمِ ملی انگلیس را در گودیسون پارک پر کرد. گلووی با هوش بالایش در دفاع و انرژی و سرعتِ زیادش به عنوانِ یک "اورلپینگ فول‌بک"، بیش از هر بازیکنِ دیگری در اورتون این فصل تکل زد (میانگینِ 3.3 در هر بازی). با بازگشتِ بینز، حالا گلووی رویِ نیمکت نشسته است. اما با توجه به تفاوتِ سنِ بینز و گلووی، مشخص است که مدافعِ جوانِ اورتون، آینده‌یِ این تیم است.
 
8-رحیم استرلینگ (ریتینگِ هواسکورد: 6.94): رحیم استرلینگ را دقیقا نمی‌توان پدیده‌یِ این فصل در نظر گرفت، چون حداقل دو فصلِ پیش در لیورپول این لقب را به عنوانِ جوانِ اولِ انگلیس به خودش اختصاص داد. اما به هر سو استرلینگِ 21 ساله که حالا برایِ سیتی بازی می‎‌کند، در ریتینگِ هواسکوردِ جایگاهِ هشتم را به خودش اختصاص داده است. استرلینگِ فصلِ اولِ نه چندان درخشانی را در سیتی پشتِ سر گذاشته، شاید تنها بازیِ به یادماندنی‌اش، هت تریکش مقابلِ بورنموس بود. اما با 1.4 پاسِ کلیدی و 1.3 دریبل در هر بازی، برآیندِ کلی‌اش برایِ سیتی بد نبوده است.
 
7-چنسل امبمبا (ریتینگِ هواسکورد: 6.95): شاید تنها پرتویِ امیدِ نیوکاسل در نیم فصلِ اول، مدافعِ جوانش چنسل امبمبا بود. امبمبا در اولین فصلش در لیگِ برتر تا به حال در تمامِ دقایقِ بازی‌هایِ نیوکاسل بازی کرده و با وجودِ مشکلاتِ فراوانِ این خطِ دفاعی با هوش و بازی‌خوانیِ بالایش بیش از دیگر همبازی‌هایش قطعِ توپ داشته است (میانگینِ 2.8 در هر بازی).
 
6-جان استونز (ریتینگِ هواسکورد: 7.01): پدیده‌ای که فصلِ پیش شروع شد و باعث شد تا مورینیو سه پیشنهادِ رسمی برایِ خریدش بدهد، این فصل دیگر به پختگی رسیده و حالا نه تنها به عنوانِ قلبِ اورتون بلکه به عنوانِ یکی از امیدهایِ اولِ روی هاجسون برایِ تیم ملیِ انگلیس در یورو 2016 دیده می‌شود. البته اعتماد به نفسِ بسیار بالایِ استونز در حفظِ توپ و دریبل در یک سومِ دفاعیِ خودش گاهی اوقات اورتون را به دردسر می‌اندازد، و این قطعا نکته‌ای که ستاره‌یِ 21 ساله‌یِ گودیسون پارک در آینده‌یِ نزدیک تصحیحش خواهد کرد. اما استونز حالا با درصدِ پاسِ صحیحِ 89.3 (بیشترین آمار بینِ تمامِ بازیکنانِ اورتون) و تبحرش در دریبل زدن (فقط مایکا ریچاردز بینِ مدافعینِ لیگِ برتر بیش از او دریبلِ موفق داشته است: 7) در حال بدل شدن به بهترین نمونه‌یی مدافعِ میانیِ فوتبالِ مدرن است.
 
5-نیتان آکه (ریتنیگِ هواسکورد: 7.06): وقتی از واتفوردِ این فصل حرف می‌زنیم قطعا بیش از هر چیزی رهبریِ فوق‌العاده‌یِ کیکه سانچز فلورس و هماهنگیِ جادوییِ تروی دینی و اودیون ایگالو را به یاد می‌آوریم. اما واتفوردِ این فصل پدیده‌یِ دیگری هم داشته، مدافعِ هلندی و قرضی‌اش از چلسی، نیتان آکه. مدافعِ چپِ تیمِ کیکه فلورس که هوادارانِ چلسی خیلی دوست دارند او قبل از پایانِ فصل به استمفورد بریج بازگردد (اتفاقی که البته نمی‌افتد)، بینِ بازیکنانی که بیش از 10 بازی در لیگِ امسال انجام داده‌اند، نفرِ سوم در جدولِ قطعِ توپ است. آکه پرانرژی، جنگنده و خطرناک در بعدِ هجومی است. البته لحظاتی مثلِ آن کارتِ قرمزِ بی‌جهت مقابلِ تاتنهام، که نهایتا منجر به شکستِ تیمش شد، نشان می‌دهد آکه هنوز جایِ زیادی برایِ کسبِ تجربه دارد، اما استعدادِ او بر هیچکس پوشیده نیست.
 
4-اریک دایر (ریتینگِ هواسکورد: 7.12): مثلِ خیلی از اتفاقاتِ جدیدی که در فوتبال مدرن می‌افتد و ایده‌اش از پپ گواردیولا است، موریسیو پوچتینو هم این فصل با استفاده از اریک دایر که در اصلِ مدافعِ کناری و میانی است، در خطِ میانی، تجربه‎‌یِ لام-آلابا در بایرن را، البته در مقیاسی کوچک‌تر تکرار کرد. دایر که به نظر می‌رسید بعد از آمدنِ توبی آلدروایرلد و زوج شدنش با یان ورتونگن، و جایگاهِ ثابتِ دنی روز و کایل واکر در دو سویِ دفاع، دیگر جایی در ترکیبِ اصلی تاتنهام نداشته باشد، یکی از بزرگترین سورپریزهایِ فصل بود و تا اینجا با 3 گل، میانگینِ 2.3 تکل و 2.3 پیروزی در جدالِ هوایی، نقشی کلیدی در سیرِ صعودیِ اسپرز داشته است. دایر برایِ تیم ملی هم بازی کرده و زوج کردنِ او با دلی علی، همبازی‌اش در تاتنهام، وسوسه‌ایست که تا شروعِ یورو دست از سرِ روی هاجسون برنخواهد داشت.
 
3-هکتور بلرین (ریتنیگِ هواسکورد: 7.17): بلرین هم پدیده‌ای بود که فصلِ پیش خودش را به عنوانِ سورپریزِ بزرگِ دیگری از آرسن ونگر رو کرد. بلرین با استفاده از مصدومیتِ دبوشی و چمبرز خودش را این فصل هم به عنوانِ مدافعِ راستِ اصلیِ آرسنال ثابت کرد. پدیده‌یِ 20 ساله‌یِ اسپانیایی نه تنها در دفاع مطمئن است، بلکه استعدادِ زیادی در بعدِ هجومی هم دارد. او این فصل 7 موقعیتِ گلِ صد در صد برایِ همبازی‌هایش درست کرده است، آماری که در کلِ لیگِ برتر سوم است.
 
2-آنتونی مارسیال (ریتینگِ هواسکورد: 7.23): وقتی لویی ون گال اعلام کرد دنبالِ خریدِ یک مهاجم است و این خرید همه را سورپریز خواهد کرد، هیچکس فکر نمی‌کرد که سورپریز تا این حد باشد. جوانِ 20 ساله‌یِ غریبه‌ای از موناکو که شاید تنها خاطره‌یِ انگلیسی‌ها از او پاسِ گلی بود که در امیریتس به برباتوف داد و نهایتا باعثِ حذف آرسنال از چمپیونز لیگ شد. اما مارسیال ورودی طوفانی به لیگِ برتر داشت و در اولین حضورش یکی از بهترین گل‌هایِ فصل را در اولدترافورد به لیورپول زد. از اینجا به بعد بود که او بدل به مهره‌یِ کلیدیِ ون گال شد و در فصلی که یونایتد با مشکلاتِ بسیار زیادی درگیر است تا اینجا با 5 گل، 2 پاسِ گل و میانگینِ 2.9 دریبلِ موفق در هر بازی، ششمین بازیکنِ ارزشمندِ لیگِ برتر بوده است.
 
1-دلی علی (ریتینگِ هواسکورد: 7.27): بدونِ هیچ شک و تردیدی دلی علی، پدیده‌یِ اولِ این فصلِ لیگ برتر بوده است. بازیکنی که فصلِ پیش در لیگِ یک (دسته‌یِ سوم) برایِ ام.کی.دانز بازی می‌کرد حالا بهترین هافبکِ لیگِ برتر است و به احتمالِ خیلی زیاد مهره‌یِ کلیدیِ روی هاجسون در یورو 2016 خواهد بود. علی تا اینجایِ فصل 5 گل زده، 3 پاسِ گل داده و میانگینِ 1.9 شوت، 1.3 پاسِ کلیدی، 2.3 تکل و 2.4 قطعِ توپ در هر بازی داشته است. آماری که خبر از تولدِ یک هافبکِ باکس-تو-باکسِ سنتی و همه‌کاره می‌دهد. اگر پوچتینو بتواند تاتنهامش را با دایر و کین و علی همینطور پیش ببرد، شاید سورپریزی بزرگ‌تر در انتهایِ فصل هم در کار باشد.
 
     
آی اسپورت
2016-01-07 12:03:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر