فهرست
معرفی بزرگترین ورزشگاه کره زمین: متولد ماهِ می!
معرفی بزرگترین ورزشگاه کره زمین: متولد ماهِ می!

معرفی بزرگترین ورزشگاه کره زمین: متولد ماهِ می!

آی اسپورت- در روزگاری که تقریبا همه ورزشگاه‌های بالای صدهزارنفری دنیای فوتبال بازسازی شده اند و بخشی از ظرفیت‌شان را از دست داده اند، بزرگ‌ترین ورزشگاه فوتبال جهان در آسیا قرار گرفته است. ورزشگاهی در کره شمالی که به خاطر شرایط خاص حاکم بر این کشور، فرصت میزبانی تورنمنت‌های چندان معتبری را به دست نمی‌آورد و احتمالا بسیاری از علاقه مندان به فوتبال در دنیا، حتی نامش را نشنیده‌اند. «رونگرادو می دی» بزرگ‌ترین ورزشگاه تمام دنیاست. یک ابرسازه مهم اما ناشناخته.


نام«گشایش یافته در ماه می» این معنای نام مهم ترین ورزشگاه کره شمالی و بزرگ‌ترین ورزشگاه حال حاضر کره زمین است. این ورزشگاه در یکی از جزیره های خرد پیونگ یانگ ساخته شده و با نوع خاص معماری‌اش، فضای جالبی در این جزیره ساخته است. اولِ می 1989، روز افتتاح این ورزشگاه به شمار می رود. روزی بااهمیت در تقویم سالیانه کره شمالی، که روز جهانی کارگر است.


 
کری در کرهدو سال و نیم بعد از افتتاح ورزشگاه 70 هزار نفری المپیک سئول در کره جنوبی، ساختِ رونگرادو آغاز شد تا کره شمالی، به نوعی از رقابت با کشور همسایه برای ساخت ورزشگاه های بزرگ عقب نماند. دو سال و نیم طول کشید تا ساخت این ورزشگاه در کره شمالی به پایان برسد. ورزشگاه کره جنوبی، برای افتتاحیه المپیک مورداستفاده قرار گرفت و ورزشگاه کره شمالی، برای افتتاحیه سیزدهمین فستیوال دانش آموزها و نوجوانان!


 
منهای فوتبالاز ابتدای ساختِ ورزشگاه رونگرادو، قرار بود فوتبال کاربری اصلی آن باشد و این اتفاق نیز افتاد اما در همه این سال ها، مراسم‌های ملی زیادی نیز با حضور رهبران کره شمالی در این ورزشگاه برگزار شده اند. به هر حال فوتبال، یک دغدغه جدی در کشور کره شمالی نیست و طبیعی به نظر می رسد که از این ورزشگاه بزرگ، بهره برداری‌های سیاسی و ایدئولوژیک نیز صورت بگیرد.


 
ورزشگاهی برای اعدامیک سال بعد از تکمیل ورزشگاه، مراسم اعدام فرمانده هایی که برای ترور کیم جونگ ایل نقشه کشیده بودند، در رونگرادو برگزار شد. مراسمی که در آن، این فرمانده ها در آتش سوزانده شدند تا وحشتناک ترین روز تاریخ رونگرادو رقم خورده باشد. این تنها استادیوم فوتبال نیست که چنین تجربه ای را پشت سر گذاشته است.
 


رکوردِ تماشاگرظرفیت این ورزشگاه در شرایط عادی، 150 هزار نفر است اما اگر قرار به نشستن هواداران در فواصل سکوهای آن باشد، جمعیت به مراتب بیشتری می توانند در استادیوم حضور پیدا کنند. رکورد حضور تماشاگر در این ورزشگاه، مربوط به رقابت های کشتی سال 1995 است. جایی که 190 هزار نفر در ورزشگاه حاضر بودند تا بزرگ ترین رقابت های کشتی تاریخ، رقم بخورد.ابعادابعاد زمین فوتبال مجموعه ورزشی رونگرادو، 105 در 68 متر است. درست به اندازه ورزشگاه‌های ومبلی و نیوکمپ. ابعاد پیست تارتان اطراف زمین اما از همه ورزشگاه های فوتبال دیگر دنیا بیشتر است.
 طراحی16 طاق قوسی، حلقه‌ای را دور ورزشگاه شکل داده اند تا نمای بیرونی آن، درست شبیه گل مگنولیا شود. سقف، مهم‌ترین بخش در طراخی ورزشگاه رونگرادو به شمار می رود. سقف ورزشگاه، 60 متر از فضای درونی و 40 متر از فضای بیرونی آن را پوشش می دهد و موجب شده این ورزشگاه جایزه بهترین طراحی ابداعی را از جشنواره خلاقیت‌های ژنو دریافت کند. ارتفاع رونگرادو، دقیقا 60 متر است.
 


امکاناتبرای این ورزشگاه، هشتاد گیت خروجی، 10 پله برقی و چندین آسانسور تعبیه شده است. بهترین بخش امکانات رونگرادو، سالن های تمرین متعدد آن است که این ورزشگاه را تبدیل به انتخاب ایده آلی برای روزهای تمرین تیم ها می کند. سالن های ریکاوری، استخر در فضای بسته، چند سونا، سه اتاق پذیرایی، چند اتاق رسانه ای و سالن های بزرگی برای برگزاری رقابت های دومیدانی داخل سالن، امکانات مهم دیگر رونگرادو محسوب می شوند.
 


 
مهم ترین مراسم«Mass Games» شاید جالب‌ترین اتفاقی باشد که هر سال در رونگرادو اتفاق می افتد. در این نوع عجیب از ژیمناستیک نمایشی، حدود 100 هزار شرکت کننده به مدت 90 دقیقه مشغول انجام حرکات آکروباتیک می شوند و موزاییک های غول پیکری را به نمایش می‌گذارند که به عنوان عظیم‌ترین تصویر دنیا شناخته می‌شود. توریست‌ها نیز اجازه تماشا کردن این مراسم از نزدیک را دارند اما فقط به سکوهای خاصی راه داده می‌شوند. این بازی‌ها، یکی از عوامل مهم حضور توریست ها در کره شمالی محسوب می شوند.
کدخبر:9405
۲ ۱  
آی اسپورت
2016-01-07 16:43:14
نظر دهید

۱ نظر
-
جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴، ۱۰:۵۴
عجب چیزی کاش تو ایران بود ...
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر